קל יותר לקנות דירה? מדד משכן רשם את העלייה החדה ביותר מנובמבר 2011

ספטמבר הינו החודש החמישי ברצף בו חל שיפור במצב הרוכשים. "רמת אי-הוודאות בענף נותרה גבוהה" - מדוע יותר קל לקנות דירה?
 |  (1)
לוקחים משכנתא, צילום: Getty images Israel
מתברר שמצבם של רוכשי הדירות השתפר משמעותית בחודש ספטמבר - מדד משכן למצב רוכשי הדירות, אשר עוקב אחר מצבם של רוכשי הדירות בישראל, עלה בשיעור של 1.53% בחודש ספטמבר לרמה של 126.4 (100=ינואר 1996). מדובר בעלייה החדה ביותר במדד מאז נובמבר 2011, עת נרשמה עלייה של 1.59% במדד.

ספטמבר הינו החודש החמישי ברצף בו נרשמה עלייה במדד משכן - בסך הכול נרשמה עלייה של 3.4% במדד מאז חודש אפריל 2014. מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם על ידי הלמ"ס (סקר מחירי דירות בבעלות דיירים) רשם ירידה חודשית של 1%. ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות בישראל, על פי הסקר, בשיעור ריאלי של 5.0%.

כלכלני בנק הפועלים מוסרים: "הירידה במחירי הדירות בחודש האחרון הביאה בחודש ספטמבר לשיפור במצב רוכשי הדירות בישראל. אולם העלייה בשיעור האבטלה מיתנה מעט את עליית המדד".

לדברי הכלכלנים, מכירת דירות חדשות בחודש ספטמבר עלתה בשיעור חד של 37% לעומת חודש אוגוסט. "עלייה חדה זו בולטת לאחר מספר חודשים של רמת עסקאות נמוכה. יתכן שרוכשים רבים שחיכו להפחתת המע"מ לזכאים, החליטו לא להמתין עוד בספטמבר. בכל מקרה, ניתן להעריך כי רמת אי-הוודאות בענף נותרה גבוהה".

"סביר להניח שהעלייה ברמת אי-הוודאות הייתה בין הגורמים שתרמו לירידה בהיקפי התחלות הבנייה במחצית הראשונה של השנה - ירידה של כ- 11% לעומת התקופה המקבילה אשתקד".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לפיד הצליח. (ל"ת)
  דן 11/11/2014 10:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור