ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

השמאים: "משכנתא של 90% תעזור לחלשים ביותר - היציבות תעזור להם לשגשג"

אוהד דנוס : "גם במקרה של חדלות פירעון של הלווה, הנכס לא ילך לאיבוד וכנראה שיושכר וערכו לא צפוי להישחק משמעותית"
לוקחים משכנתא, צילום: Getty images Israel
היום (א') הייתה צפויה אורלי לוי אבקסיס להביא לדיון לוועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק לפיה זוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה ראשונה עד לגובה של 90% מערך הדירה. ברגע האחרון ביקש שר האוצר יאיר לפיד מיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לדחות את העלאת הצעת החוק לדיון בוועדת שרים לענייני חקיקה בשבוע בניסיון להגיע להסכמה.

"נכון, יהיו כאלה שיאמרו ששר החוץ עוזר לזוגות הצעירים למשכן את עתידם, אבל אמירה שכזו לא תהיה במקומה", אמר יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס ביחס להצעה.

לדברי דנוס, "אנשים גדלים, מתפתחים וליציבות יש חלק נכבד בשגשוג שכזה. במרבית המקרים המשכנתא תסתיים שנים ארוכות לפני מועד פירעונה הסופי. ישנם אנשים שלא בנויים לגור בשכירות והעובדה שכיום אין ברשותם ההון העצמי המינימאלי הדרוש לרכישת דירה, הופכת אותם לתלותיים וחלשים הרבה יותר. דווקא לחלשים ביותר המדינה צריכה לעזור ולאפשר יציבות."

עוד הוסיף דנוס ואמר "הטענה הרלוונטית היחידה כנגד הצעת החוק, כאילו היא מרחיקה את הלווה מהמחויבות לנכס, אינה רלוונטית במדינה שבה כל נכס מושכר כמעט מיידית ולכן, גם במקרה של חדלות פירעון של הלווה, הנכס לא ילך לאיבוד וכנראה שיושכר וערכו לא צפוי להישחק משמעותית. יש לזכור כי גם שר הבינוי והשיכון 'צימצם' רק לאחרונה את הערכתו להיקף ירידת מחירי הדירות מ- 30% ב- 2015 לפני חצי שנה, ל- 15 אחוזים ב-2015-2016. כעת, גם נבואה זו לא נראה כרגע שתתגשם."

"משכנתא יקרה"
עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, אמר: "הצעת החוק היא צעד קטן אך לא מספיק שמבצעת מדינת ישראל לטובת הזוגות הצעירים בתחום הדיור. העלאת גג מימון המשכנתא לגובה של 90% אמנם תשיג את המטרה של רכישת דירה ע"י זוגות צעירים בעלי נמוך, אך גם תעודד אותם לקחת משכנתא עם מגבלות מימון שהופכות אותה ליקרה, בתנאים שקובעים הבנקים, ותכניס אותם לחובות שילכו ויתפחו".

לדבריו, לא צריך לחפש פתרונות קסם חדשים ויצירתיים, אלא לראות את העבר – "המשכנתאות המסובסדות לזכאים. אלו הציעו תנאי מימון אטרקטיביים, כאשר המשכנתאות הללו לא נחשבו לחלק מהמימון הבנקאי ובפועל העלו את גג המימון של המשכנתא, והוזילו את העלויות לצעירים. הענקת המשכנתאות נקבעה לפי קריטריונים שקבעה המדינה שיכלה לתעדף את אזורי הפריפריה או זוגות מעוטי יכולת, ויחד עם מענקי מקום שונים נתנו מטריה הולמת לנושא רכישת דירה ראשונה, וכך סייעה לא רק לזוגות צעירים, אלא גם עודדה מגורים בפריפריה ושירות צבאי. צעדים פופוליסטיים כמו הצעת החוק הנוכחית אולי נראים טוב בבחירות, אבל בשטח הדרך ליישומם ארוכה והם אינם מביאים את הציבור ליעד הנכסף".
תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה