ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

כך מנסה גדעון סער להציף את ערי ישראל בדירות בשכירות זולה

שר הפנים חתם על צו לפיו דיור להשכרה בהישג יד תוגדר כ'מטרה ציבורית'. מה יהיו תנאי השכירות במייזמים אלו?
גדעון סער (צילום: דגלאס גתרי), צילום: דגלאס גתרי
שר הפנים גדעון סער היום (ג') על צו לפיו דיור להשכרה בהישג יד יוגדר כמטרה ציבורית על פי סעיף 188 לחוק התכנון והבניה. סעיף 188 לחוק קובע כי לוועדה מקומית מותר להפקיע קרקע לצורכי ציבור ולכל מטרה ציבורית אחרת שאישר שר הפנים.

במטרה לאפשר הקמת פרויקטים להשכרה על ידי רשויות מקומיות, ולהביא להיתכנות כלכלית של פרויקטים אלו, חתם השר על צו המגדיר דיור להשכרה בהישג יד כמטרה ציבורית.

אחד החסמים בבניית מיזמי דיור להשכרה הוא אי כדאיותם הכלכלית בשל שווי הקרקע הגבוה. בידיי הרשויות המקומיות שטחים שהופקעו לצורכי ציבור דוגמת טיפת חלב, מרכזים קהילתיים, בתי ספר וגני ילדים ('שטחים חומים') אשר לצורך שינוי ייעודם למגורים נאלצו עד כה לשנות את ייעודם למטרה מסחרית. כעת ניתן יהיה להשתמש בקרקע, לדוגמה המשמשת כסניף טיפת חלב, ולהקים מעליה דירות להשכרה ללא שינוי היעוד.

השכירות תעלה לפי
דיור להשכרה בהישג יד יוגדר כמטרה ציבורית בהתקיים התנאים הבאים: דמי השכירות יעמדו לכל הפחות על 20% פחות ממחיר השוק, ולא יועלו במשך תקופת השכירות, אלא בהתאם לשיעור עליית מדד המחירים לצרכן בתוספת 1%, פעם בשנה לכל היותר.

האחריות על ההפעלה, הניהול, והאחזקה התקינה של יחידות הדיור, לרבות הרכוש המשותף של אותו הבניין, על הפיקוח על הוראות הצו ועל הסכם השכירות תהיה מוטלת על הרשות המקומית, על חברה עירונית מטעמה או על גוף ממשלתי.

עד שש שנות שכירות
לפי התקנות, הרשות המקומית תהיה רשאית לשריין עד 15% מיחידות הדיור למשתתפים בהגרלה שהם בני המקום. ההסכם יהיה בין הזוכה לרשות המקומית לתקופה של לפחות שנה אחת וניתן יהיה להאריכה לתקופות נוספות אשר לא יעלו על שש שנים במצטבר. זוכה אשר ירכוש דירה חדשה במהלך תקופת השכירות יבוטל ההסכם מולו.

לפי משרד הפנים, החתימה על הצו מביאה בשורה של ממש לשוק הדירות להשכרה, ומביאה ליצירת שוק חדש של דירות להשכרה באמצעות רשויות מקומיות במחיר מופחת.

כצעד משלים, ובשיתוף פעולה עם מר בנצי ליברמן, יו"ר רשות מקרקעי ישראל, תובא לקבינט הדיור ביום שני הקרוב החלטה להנחות את יו"ר רשות מקרקעי ישראל להביא בפני מועצת מקרקעי ישראל החלטה להקצות קרקע ציבורית המיועדת לדיור להשכרה בהישג יד במחיר סמלי של 18 שקל בלבד ל-49 שנים.
תגובות לכתבה(24):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה