"הפטור ממע"מ יעודד תמ"א 38 גם בפריפרייה - זה חזון אחרית הימים"

"התיקון הנוכחי משפר במידת מה את הפרמטרים הבסיסיים שיכולים לעודד יזמים להיכנס לפרויקטים אלה"
 |  (4)
תמ"א 38 נחמיה תמרי רמת גן, צילום: יח"צ
ועדת הכספים אישרה היום (ב') את ההצעה להעניק הקלות נוספות במע"מ לפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי . מומחים בתחום מעריכים כי הצעת החוק תזניק את תחום ההתחדשות העירונית.

רוני בריק, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר: ״החלטת ועדת הכספים לאשר בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק לקביעת מע״מ אפס על שירותי הבניה בפרויקטים של התחדשות עירונית היא החלטה מבורכת שתגרום להרחבת היקף ההיתכנות הכללית של פרויקטים מסוג זה שההיתכנות שלהם הייתה מוטלת עד כה בספק, באופן שיתרום להגדלת היצע הדירות במשק. יחד עם זאת, יש בביצועם של פרויקטים אלה לתרום לביטחונם ובטיחותם של אזרחים באמצעות חיזוק הבניין כנגד רעידות אדמה ותוספת ממ״דים״.

לדברי עו"ד זיו כספי שותף במשרד עו"ד גינדי- כספי מדובר בחזון אחרית הימים שהתגשם - " מדובר בהחלטה נבונה שתקוותנו כי תתממש לאחר שהכנסת תאמץ את הצעד החשוב מאין כמוהו. מדובר בהיבט שישפר את הכלכליות של מיזמי התחדשות עירונית, בעקבותיו נראה יותר פרויקטים היוצאים אל הפועל. חשוב להבין שלא מדובר פה בצעד שנועד לשפר את הרווחיות של היזמים, אלא יאפשר להם להרים את הפרויקט בכדאיות גבוהה יותר. אני מאמין שבזכות צעד שכזה יצאו יותר פרויקטים בפחות צפיפות ובפחות העמסה על תשתיות".

לדברי, אייל צבס סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת אשלי, אומר: "בים של חוסר וודאות כלכלית שנובעת בין השאר ממדיניות זכויות הבנייה ברשויות שמשתנה לעיתים דחופות מידי ומדיניות מיסוי בעייתית במייזמי התחדשות עירונית, התיקון הנוכחי משפר במידת מה את הפרמטרים הבסיסיים שיכולים לעודד יזמים להיכנס לפרויקטים אלה. עם זאת, מוטב שהמדינה תשקיע את מירב משאביה בפיזור חוסר הוודאות בהם היזמים נמצאים כדי להביא ליותר פרויקטי התחדשות עירונית לצאת לדרך".

לדברי נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ, המקימה פרויקט פינוי-בינוי של 1,400 יח"ד בראשון לציון, "המהלך של מע"מ 0% ישפר מהותית את החישובים הכלכליים של פרויקטים לפינוי-בינוי. במצב של היום לא ניתן לקזז מע״מ על תשומות הבניה בגין הדירות הנמסרות למפונים. החישובים נעשים באופן יחסי לכל עלויות הבניה של הבניין ביחס לדירות המפונים, וחיוב המע״מ שאינו מוכר בגין דירות המפונים גבוה לאין שיעור מההוצאה בפועל. ההצעה שאושרה היום בוועדת הכספים של הכנסת תפשט ותקל על החברות הבונות לקבל החלטות לפני כניסה לפרויקטים של פינוי-בינוי או תמ״א."

לדברי עדית גבע, מנכ"לית משותפת בחברת שלום את נתן: "אישור ההצעה תהווה זריקת מרץ משמעותית ליזמים של פרויקטי תמ"א ופינוי בינוי, ותהפוך פרויקטים שהיו גבוליים מבחינה כלכלית – לכדאיים. אני חושבת שההצעה צפויה להעלות בכ-40% את ההיתכנות הכלכלית של פרויקטים כאלו, והיא תעודד מיזמי תמ"א לא רק במרכז, אלא גם בפריפריה"

ניסים אסייג, מנכ״ל ובעלים של חברת נס״א, אמר: ״זוהי החלטה חשובה ומהפכנית שתביא סוף כל סוף את ההתחדשות העירונית אל ערי הפריפריה. פרויקטים של תמ״א ופינוי בינוי הם פרויקטים מורכבים, שרווחיותם אינה גבוהה, ומרכיב אי הוודאות בהם רב. אתה תמיד יודע איך אתה נכנס לפרויקט של פינוי בינוי, אבל אף פעם אינך יודע איך ומתי הוא יסתיים. לכן הכדאיות הכלכלית של פרויקטים אלה כיום היא בעיקר בערים הגדולות, במרכז הארץ ובאזורי הביקוש. החלת מע״מ אפס על פרויקטים אלה תהפוך אותם לכדאיים גם בערי פריפריה רבות ולכן יש כאן בשורה חברתית אמיתית״.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  האם יש הגבלה על מחירי הדירות עד 1.6 מיליון?
  צביקה דורון יועץנדלן 28/10/2014 08:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני לא מכיר דירה בתמ"א בתל אביב שנמכרת בפחות מזה
  סגור
 • 2.
  בתמ"א 38 העלות כ- 10,000 שקל למ"ר (ל"ת)
  בניה 5,000 שקל למ"ר 28/10/2014 06:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  8 דיירים =24 דירות= -45-37 מיליון ש"ח+מע"מ
  זו המתנה שקיבל היזם 27/10/2014 18:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה לא פטור. זו מתנה כספית ענקית שהממשלה נותנת ליזם
  סגור
 • אז למה עשרות פרויקטים של תמ"א 38 מפסידים (ל"ת)
  אגדות אורבניות 28/10/2014 06:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור