הבירוקרטיה בשיאה: מה גרם לעצירת בנייתן של 34 אלף דירות?

ביהמ"ש לעניינים מנהליים בי-ם אסר על פתיחת מעטפות במכרז התכנון בעקבות עתירת עמותת האדריכלים
 |  (5)
בנייה, צילום: Buzportal
עוד מקל בגלגלים לפתרון מצוקת הדיור הקשה - בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים אסר היום (ב') על פתיחת מעטפות במכרז משרד השיכון והבינוי לתכנון 34 אלף יחידות דיור בעלות כוללת של עד 70 מיליון שקל, וזאת בעקבות עתירת עמותת האדריכלים.

העמותה טענה בעתירה, כי תנאי המכרז מפלים, פוגעים בתחרות ואף פוגעים בחופש העיסוק של האדריכלים והמציעים האחרים. בית המשפט התבקש להורות על שינוי סעיפי המכרז המפלים ועל מתן ארכה משמעותית עד לאחר מתן פסק הדין בעתירה להגשת הצעות נוספות. עוד קבע בית המשפט, כי משרד השיכון יפרסם את דבר הגשת העתירה ואת ההחלטה לאסור על פתיחת המעטפות בכל האמצעים בהם פורסם המכרז המקורי.

המכרז (213/2014) התפרסם בסוף חודש אוגוסט ונוגע לארבעה אשכולות תכנון: אשכול קצרין ועכו הכולל כ-5,800 יח"ד, אשכול יהוד, כפר יונה וצור הדסה הכולל כ-5,600 יח"ד, אשכול בית שמש, ירושלים וקריית מלאכי, הכולל כ-11,000 יח"ד, ואשכול אילת ואשקלון, הכולל כ-11,650 יח"ד.

הערבות בעת הגשת הבקשה - 320 אלף שקל
עוד טוענת העמותה, כי גובה הערבות הנדרשת לעצם הגשת ההצעה עומדת על 320 אלף שקל. לדברי עידו שפייזמן, כלכלן בכיר ושותף בחברת ג'נריק סולושנס המספקת שירותי ייעוץ כלכלי לעמותת האדריכלים, "ישנם כיום מעט מאוד משרדי אדריכלים שמסוגלים לשעבד סכומים בסדרי גודל כאלה. מדובר בחסם משמעותי לתחרות, שמונע את כניסתם של משרדי אדריכלים רבים בעלי המיומנות והניסיון הנדרשים למכרז בסדר גודל כזה".

דרישת סף נוספת היא סעיף מניעת ניגוד העניינים דרקוני ובלתי ישים, שפוגע בחופש העיסוק של הניגשים למכרז. סעיף זה אוסר על המציע כבר בעת הגשת ההצעה למכרז להתקשר או לשתף פעולה בכל פרויקט שהוא עם יזמים שעשויים לגשת למימוש התכנון, רשויות המקומיות שבשטחן נמצאים אשכולות התכנון או חברות כלכליות שלהן וחברות תכנון אחרות שמתכננות עבור משרד הבינוי והשיכון.

כמו כן, העמותה מבקשת לבטל את הסעיף הדורש הנחה מן התעריף הרשמי אותו פרסם משרד הבינוי והשיכון עצמו. על פי העתירה, "מדובר בתעריף שהוא פרי עשרות שנים של מחקר ופיתוח, ולפי מיטב דעתו המקצועית הוא הוא המשקף שכר ראוי בעבור ביצוע תכנון ראוי על ידי פרקטיקה יעילה... לו הייתה העותרת מפרסמת תעריף נגדי מטעמה , מייד היו פרשי ההגבלים העסקיים עטים על המפר, אלא שלמשרד לא רק שמותר לפרסם תעריף אלא שזה מבחינתו משמש בסיס להנחה."

ממשרד השיכון נמסר: "קיבלנו את החלטת הביניים של בית המשפט ונפעל בהתאם לה. אנחנו סבורים שאין בעתירה ממש ונציג את עמדתנו בהרחבה בבית המשפט. יצוין כי הגבנו גם לפניית באי כוחה של עמותת האדריכלים".

צפו בתגובת משרד השיכון לטענות עמותת האדריכלים
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  רק אדריכל ותיק ומשרד מצויד יכול להתחייב לתכנן מעל5000ד' (ל"ת)
  הגיון בתנאי הסף 21/10/2014 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  שיטת המכרזים במעטפות סגורות היא אם השחיתות (ל"ת)
  פוגל 20/10/2014 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  רק מהפיכה "חזקה"....מצטער לכתוב את זה
  ש 20/10/2014 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל זה כנראה הדבר היחיד שיעזור
  סגור
 • 2.
  יאיר! לטיפולך המיידי!!!! (ל"ת)
  ירושלמי 20/10/2014 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  לרוץ לקנות דירה לפני גל עליות נוסף (ל"ת)
  פאסימי 20/10/2014 13:45
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור