אושר: תזורז בניית 30 אלף דירות ותוקם רשות התחדשות עירונית

כך אישר היום קבינט הדיור - רוב הדירות ייבנו באזור המרכז. אגף ההתחדשות העירונית יוצא ממשרד הבינוי והשיכון
 |  (7)
אורי אריאל יאיר לפיד, צילום: לילך צור; Bizportal
יצליחו להגביר את קצב הבנייה? קבינט הדיור אישר היום (ב') הצעת החלטה הקובעת כי 6 מתחמים חדשים בהם ניתן לשווק ולבנות עשרות אלפי יחידות דיור יוגשו לותמ"ל (ועדה לתכנית דיור מועדפת) על ידי רשות מקרקעי ישראל, חברת "דירה להשכיר" ומשרד הבינוי והשיכון.

המתחמים הם:
אשקלון – מ7: המתחם יתוכנן ויוגש ע"י רשות מקרקעי ישראל, גודל המתחם 3,984 דונם, מספר יח"ד המתוכנן הוא 9,000 יח"ד.

גן יבנה – צפון מערב: המתחם יתוכנן ויוגש ע"י חברת "דירה להשכיר", גודל המתחם הוא 388 דונם, היקף יחידות הדיור המתוכנן הוא 1,400.

הרצליה – אפולוניה: המתחם יתוכנן ויוגש ע"י רשות מקרקעי ישראל, גודל המתחם הוא 932 דונם, והיקף יחידות דיור המתוכננות הוא 3,900.

ירושלים – רכס לבן: המתחם יתוכנן ויוגש ע"י משרד הבינוי והשיכון, גודל המתחם הוא 793 דונם, היקף יחידות הדיור המתוכנן הוא 3500 יח"ד.

קרית אונו – תל השומר מרכז: המתחם יתוכנן ויוגש ע"י רשות מקרקעי ישראל, גודל המתחם הוא 1,400 דונם והיקף יחידות הדיור המתוכנן הוא 10,000.

רמת גן – תל השומר צפון: המתחם יתוכנן ויוגש ע"י רשות מקרקעי ישראל, גודל המתחם הוא 217 דונם, היקף יחידות הדיור המתוכנן הוא 2,100.

כמו כן, אישר קבינט הדיור את הקמתה של הרשות להתחדשות עירונית זאת על מנת לתמוך בפעילות להתחדשות עירונית, להגדיל את היקף וקצב הפרויקטים המגיעים לכדי מימוש ולהאיץ תהליכים שיעודדו את פעילות ההתחדשות העירונית, ובהמשך לפעילות הממשלה בנושא הגדלת היצע הדיור.

הרשות תוקם בחוק הרשות להתחדשות עירונית ותפעל לשחרור חסמים בתכניות להתחדשות עירונית, תקדם את ההתחדשות העירונית, ותפעל להגדלת היצע יחידות הדיור במרקם העירוני הוותיק. כמו כן, הרשות תהווה מוקד ידע בתחום זה ותרכז את הסמכויות הניהוליות בתחום, במסגרת מדיניות הממשלה.

הרשות תפעל באמצעות מליאה, כאשר ראש הרשות יהיה עובד מדינה הכפוף לשר הבינוי והשיכון. ראש הרשות ימונה על ידי הממשלה, על פי המלצת שר הבינוי והשיכון ושר האוצר. לרשות תמונה מליאה אשר תורכב משר הבינוי והשיכון (יו"ר), ראש הרשות, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, מנהל מינהל התכנון, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, מנכ"ל משרד הרווחה, מנהל רשות מקרקעי ישראל ונציג הרשויות המקומיות אשר ימונה על ידי שר הפנים.

לפיד: "התחדשות עירונית תייצר אפשרויות דיור חדשות"
שר האוצר, יאיר לפיד: "בישיבה היום אישרנו 30,000 יחידות דיור שיבנו בהליך מזורז במסגרת חוק הותמ"ל שעבר בסוף המושב באחרון של הכנסת. הקבינט הזה עמל במשך שנה בשביל להביא אותנו למצב שהחוק עובר, שהיחידות האלה יכולות לצאת אל השוק בהליך מזורז. כמו כן החלטנו על הקמת הרשות להתחדשות עירונית, כאשר בתוכה אפשר יהיה לייצר בניה בתוך הערים. בניינים חדשים יחליפו בניינים ישנים, והמהלך הזה ייצר אפשרויות דיור חדשות. כל זה בא אחרי שבנייה של עשרות אלפי יחידות דיור יצאו לדרך במסגרת הסכמי הגג שאנחנו עדיין עוסקים בהם. נמשיך לקדם את תכנית הדיור שלנו, תכנית כוללת שתביא להורדת מחירי הדיור ותאפשר לזוגות צעירים בישראל לרכוש דירה".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל: "הסיפור של התחדשות עירונית לא הצליח עד כה. אנחנו מוכנים להוציא את האגף ממשרד הבינוי והשיכון ולהקים רשות, בתנאי שיינתנו הכלים המתאימים. כבר עם ההחלטה על ההקמה אנו מביאים בשורה לפיה הרשות החדשה שתוקם בקרוב תקנה 200 דירות הנמצאות בשלבי בנייה בפרויקטים חדשים בסכום של כרבע מיליארד שקל, במתחמים הסמוכים לאזורים בהם מתכננת המדינה פרויקטים של פינוי-בינוי. המשמעות היא יציאה לדרך של פרויקט בינוי-פינוי-בינוי. בניינים ישנים שדייריהם יהיו הראשונים להיענות למעבר לדירות החדשות שירכשו, יהיו גם הראשונים ליהנות מדירה חדשה באופן מיידי, תוך ודאות מלאה בהליך, וקיצורו בשלוש-ארבע שנים. הקרקע של הבניינים שיתפנו יאפשרו בנייה חדשה בהיקפים גדולים משמעותית. כך שיש שינוי לא רק בגוף האחראי אלא גם במהות".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  יש 400 דונם ב הוד השרון
  ניר 26/09/2014 09:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שבית התפוזים במזרח העיר ליד מגדיאל
  סגור
 • 6.
  מצוין. יהיה לי עוד מאגר דירות לקנות ממנו, ואמשיך לחגוג (ל"ת)
  משקיע כבד 24/09/2014 08:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מצב חירום זה הזמן לתת עדיפות לנגב ולגליל
  הקוף סבבה 23/09/2014 19:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הנגב והגליל בורחים לנו כי כולנו רוצים לגור במרכז - פתרונות התחבורה כבר בעיצומן חייבים לנצל את ההזדמנות של ביקוש לדיור מוזל ולנתב באמצעות הטבות ומחיר את הביקוש הנגב והגליל בורחים לנו תחשבו קדימה!!!
  סגור
 • 4.
  תתחילו לחשוב על פתרון לכל המכוניות ברחובות הצרים
  צביקה דורון יועץנדלן 22/09/2014 17:40
  הגב לתגובה זו
  1 5
  לבנות מגדלים במרכז עיר עם כביש חד סטרי?
  סגור
 • 3.
  למה על שנים של הפשרת הקרקעות שאינה תואמת את גודל הביקוש
  ישראבלוף 22/09/2014 17:00
  הגב לתגובה זו
  0 6
  לא קמה ועדת חקירה ? אם החמורים האמונים על הנושא לא יודעים לקחת נתוני ילודה מהעבר מהלמ"ס ותחזיות עליה וירידה ולהבין מה יהיה הביקוש ולהפשיר קרקעות בהתאם ולעודד היצע מתאים - מי מבטיח שהבעיה לא תחזור אחרי כל הטאררם הנוכחי ?
  סגור
 • 2.
  30 אלף מעט ומאוחר אבל עדיף מכלום (ל"ת)
  ליאת 22/09/2014 16:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  ברגיל לוקח יותר מ 10 שנים לבניה, בזריז יקח 120 חודש (ל"ת)
  בונים עלינו 22/09/2014 16:42
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור