סוחרי אילת: "בעלי הקניונים עושקים אותנו, צריך רף עליון לשכירות"

בעלי חנויות בקניונים בעיר פנו במכתב ליו"ר ועדת הכלכלה בדרישה שיפקח על דמי השכירות לעסקים, שלא פעם כפול מזה שבמרכז
 |  (3)
אילת, צילום: Getty images Israel
למרות הפטור ממע"מ על קניות באילת, נראה כי בעלי עסקים באילת כורעים תחת הנטל - קבוצת סוחרים התאגדה ופנתה במכתב ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן בדרישה שיטפל בדמי השכירות הגבוהים הנגבים על ידי בעלי מרכזי הקניות הבודדים בעיר.

בעלי העסקים טוענים כי הפדיונות של החנויות באילת אומנם נחשבות לגבוהות, הודות לתנועה של שני מיליון תיירים בשנה, ללא קשר לתושבי העיר, אך למרות זאת עסקים מפסידים ופושטים רגל. הסיבה: דמי השכירות של חלק מהחנויות מגיעות לכ-20 אחוז מהפדיון. לדבריהם, אם מוסיפים על זה את דמי הניהול הגבוהים והוצאות נוספות – העסקים מפסידים אלפי שקלים מדי חודש.

בעלי העסקים משווים לדוגמה את נתוני הפדיון ודמי השכירות בקניון 'מול הים' בעיר, בהשוואה למרכז עזריאלי וקניון איילון - הפדיון במול הים עומד על 3,437 שקל למ"ר לחודש כאשר דמי השכירות עומדים על 580 שקל למ"ר לחודש, זאת לעומת (אחוז שכירות מהפידיון - 17%), זאת לעומת פידיון של 2,608 שקל למ"ר לחודש בעזריאלי ודמי שכירות של 313 שקל למ"ר לחודש (אחוז שכירות מהפידיון - 12%). בקניון אילון הפידיון עומד על 2,321 שקל בממוצע למ"ר ודמי השכירות עומדים על 325 שקל למ"ר לחודש (אחוז שכירות מהפידיון - 14%).

בעלי העסקים אמרו במכתב: "עודף ההיצע שבמרכז הארץ, כדוגמת גוש דן, אזור ראשון לציון וכד' הוא זה שמוביל לתחרותיות ותודות לה- להוזלת דמי השכירות עד להגעה לשיווי משקל בו ההיצע הרב והמוגבר- "פוגש" את הביקושים.באילת- לא כך הדבר: אין היצע רב כי אם היצע קבוע ומוגבל ביותר. מדובר "בשחקנים" מעטים וקבועים שמכתיבים את גובה דמי השכירות המופקעים בהשוואה לגובה דמי השכירות- בבחינת "לא רוצה- לא צריך!". לאן ילך?"

"סוחרי אילת שבויים בידי המשכירים המסחריים הבודדים הפעילים בעיר אילת, בדיוק כשם שצרכני חברת החשמל אינם יכולים 'לפרוש' או לרכוש חשמל מחברת חשמל אחרת- כי אין חברת חשמל אחרת".

בעלי העסקים מבקשים לקיים דיון בנושא ואף להגביל את דמי השכירות הנגבים משוכרים במתחמים מסחריים לגובה מקסימאלי.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חרם שכירויות יעזור יותר ממכתבים לכנסת
  סוחר אילתי 15/09/2014 14:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני אתכם אם אתם הולכים על זה
  סגור
 • 2.
  צודקים ולכן החנויות לא שורדות וגם הסחורה יקרה.לא לחדש
  ייאי 15/09/2014 13:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חודשי השכירות
  סגור
 • 1.
  תודיעו כולכם אבל כולכם ביחד שאתם לא מחדשים חוזה
  טיפשים 15/09/2014 12:34
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עם בעלי הקניון ותראו איך יורידו לכם את השכירות !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  סגור