"האוצר הוליך את קבוצות הרכישה שולל כשלא הכניס אותן למע"מ 0%"

כך אמר יו"ר פורום קבוצות הרכישה ביחס להחלטה לא להכלילן במסגרת החוק. "טרטרו אותנו בתואנות של לך ושוב"
 |  (7)
חריש נתיב פיתוח, צילום: יח"צ
"המשא ומתן שקיימו לכאורה אורי שני ורשות המיסים עם פורום ארגון קבוצות הרכישה היה סרק. במשך חצי שנה מאז פורסמה הצעת חוק מע"מ אפס נדחו כל הצעות הפשרה שהוגשו על-ידי הפורום וטרטרו אותנו בתואנות של לך ושוב, הוליכו אותנו שולל", כך אמר יו"ר פורום ארגון קבוצות הרכישה ישראל זעירא ביחס להחלטה לא להכליל את קבוצות הרכישה במסגרת תוכנית מע"מ 0% של יאיר לפיד.

לדבריו, הצעה מחודשת שהעביר פורום ארגון קבוצות הרכישה לסמנכ"ל רשות המיסים, מאיר אסולין, המבטיחה אחריות מארגן לצורך הכללת קבוצות הרכישה בחוק מע"מ אפס - נדחתה. גם פנייתם של פורום ארגון קבוצות הרכישה ליועץ קבינט הדיור לשר האוצר אורי שני, לא נענתה ברצינות המתבקשת.

בפגישה שהתקיימה לפני מספר חודשים בהשתתפות נציגי רשות המיסים, נציגי משרד האוצר, פורום ארגון קבוצות הרכישה ואיגוד לשכות המסחר – הוטל על קבוצות הרכישה להעביר נייר עמדה בו יציגו דרכים פרקטיות להחלת הטבות הדיור. יועץ שר האוצר אורי שני ציין כי על-מנת להחיל את הטבות הדיור גם על קבוצות הרכישה, נדרש מהן "בעל בית", מישהו אחד שייקח אחריות בין היתר על עניינים כספיים ופליליים.

כאמור, לאור דרישה זו הועבר בימים האחרונים המתווה החדש. לפי סעיפי המתווה, בתחילת הפרויקט יועבר לרשות המיסים דוח שמאי חתום על-ידי שמאי מקרקעין המעריך את עלות יחידת הדיור. רק אם המחיר יעמוד בתקרות המחיר הקבועות בחוק יהיו חברי הקבוצה לפטור מתשלום מע"מ. עורך הדין המשמש של הקבוצה הוא ישמש הגורם האחראי ויפעל באופן ישיר מול רוכשי הדירות ורשות המיסים.

עורך הדין הוא אשר ישלם את כל התשלומים למוכרי הקרקע, לספקים ולנותני השירותים השונים. מנגד, הוא גם יגבה את הכספים מחברי הקבוצה וינפיק חשבוניות בגין תשלומים אלה. במידה וחבר בקבוצה זכאי לפטור ממע"מ על רכישת דירה, יגבה עורך הדין את התשלום ממנו ללא מע"מ וינפיק לו חשבונית מע"מ אפס. לחלופין, במידה ובגמר הפרויקט הייתה חריגה מהתקרה הקבועה בחוק, אזי יהיה עורך הדין אחראי להחזר המס.

"ללא ספק הצעת חוק המע"מ במתכונתה הנוכחית מפלה לרעה רוכשי דירות מגורים שבחרו לקנות דירה דרך קבוצת רכישה ומעניקה את ההטבה רק למי שרכשו דירה מקבלנים. אי החלת הטבת המע"מ על קבוצות הרכישה ודחיית ההצעה האחרונה שהועברה, מעלה טעם רע בהתנהלות כל הגורמים הרלוונטיים היוצרים באמצעות החוק מונופול בידיהם של הקבלנים", סיכם זעירא.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  פה כול משקיע וגם כול שמוק מרגיש מקופח. (ל"ת)
  עופר 12/09/2014 18:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  לא להתרגש
  אורי 11/09/2014 20:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תוכנית מע"מ 0 סופה להקבר .
  סגור
 • 3.
  הקבלנים = הבנקים = פוליטיקה מושחתת
  אחד שמבין 11/09/2014 14:23
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הממשלה לא באמת דואגת לאזרחים שלה אלא רק למי ששולט בה שהם המשפחות העשירות ששולטות בבנקים לכל בעלי השליטה בבנקים יש אינטרס בחברות נדלן ולכן החוק רק חל עליהם - היום בעצם חיסלו את קבוצות הרכישה לחלוטין . הכסף מסתובב ביניהם ועולה למעלה ואין חדש תחת השמש
  סגור
 • 2.
  הוא לא הוליך שולל, הוא פשוט דואג לקבלנים ....
  רון 11/09/2014 13:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  קבלנים זה טוב למדינה, גם מוכרים ביוקר. קבוצות רכיזה זה דרייק למדינה, מוכרים בזול.
  סגור
 • 1.
  מי שצריך לקנות בית למשפחה שלא יחכה ויקנה
  צביקה דורון יועץנדלן 11/09/2014 13:20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מצטברים בכל חודש עוד 5,000 קונים שממתינים, והכל יתפרץ בבת אחת, מה שיוביל לעלייה של 5-7% במחירים.
  סגור
 • כל מי שיקנה עוד שנה יפשוט רגל . כשהריבית תעלה כל הטמבלי
  יועץ אחיתופל 11/09/2014 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שקונים ימכרו בחצי מחיר תחת לחץ הבנקים. זה מסלול בטוח להתרסקות. עדיף לחכות שנה ולקנות בזול
  סגור
 • תמשיך לגור בשכירות, כבר 5 שנים אתה אומר אותו דבר.... (ל"ת)
  צביקה דורון יועץנדלן 12/09/2014 10:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור