ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

נסגרה הקופה הקטנה של אורי אריאל: קק"ל תחוייב לדווח על העברת כל שקל

הקרן תירשם כחברה לתועלת הציבור ותגיש דוחות שנתיים לעיון הציבור. לבני: "קק"ל לא תוכל להתנהל יותר במחשכים"
 |  8
הנצחון של ציפי לבני
Share
שרת המשפטים ציפי לבני ניצחה במאבקה לרישום הקרן הקיימת לישראל כחברה לתועלת הציבור, כדרך לשמור על שקיפות העברת הכספים מהחברה וממנה. הרישום נעשה בניגוד להסכמתה של הקרן.


המהלך נעשה עקב ויכוח שנוצר בין לבני לבין שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אשר הורה להעביר כ-2.5 מיליארד שקל מכספי קק"ל למשרדי הממשלה. במאי האחרון הורה המשנה ליועץ המשפטי ממשלה להקפיא הבנות אלו. קק"ל צברה בשנים האחרונות עודף מזומנים של 4-5 מיליארד שקל הודות לקרקעות שהממשלה שיווקה. ראשי קק"ל נאבקו בניסיונות ההלאמה מטעמים פוליטיים לכאורה.

תהייה מחוייבת בדיווח
מרגע הרישום תהיה קק"ל מחויבת להגיש דוחות שנתיים שיעמדו לעיון הציבור ותהיה כפופה לפיקוח מצד רשם ההקדשות. סטנדרט ההתנהלות הגבוה בו נדרשת חברה לתועלת הציבור לעמוד, נובע מהאינטרס הציבורי הכרוך בפעילותה. חברה לתועלת הציבור פועלת לטובת הציבור ועושה, במקרים רבים, שימוש בכספי ציבור- הטבות מס, תרומות מהציבור, וכספים המוזרמים מהממשלה.

על חברות לתועלת הציבור הוחלו מנגנונים מיוחדים אשר נועדו לפתור את קשיים המתעוררים לעיתים, נוכח האופי המיוחד של חברות אלה, ואשר נובעים מהאינטרסים השונים בין בעלי המניות לבין ההנהלה, ובין ההנהלה לבין ציבור התורמים לחברה וציבור הנהנים משירותיה. בשל האינטרסים השונים כאמור, אין די במנגנוני פיקוח פנימיים על התנהלות החברה וקיים אינטרס ציבורי חשוב בהכפפתה לפיקוח חיצוני.

לבני: "קק"ל לא תוכל להתנהל יותר במחשכים"
הפיכתה של קק"ל לחברה לתועלת הציבור הוא אירוע משמעותי וקיצוני עבור הקרן, לפיכך, שרת המשפטים הסכימה לקבל את המלצת המשנה הפיסקלי, אבי ליכט, לקבוע למוסדות הלאומיים תקנות ובהן התאמות מסוימות למוסדות הלאומיים הנובעים ממאפייניהם המיוחדים ושיאפשרו את תקופת המעבר אל המציאות החדשה של הפיכתה לחברה לתועלת הציבור.

ההתאמות מתייחסות למספר היבטים. כך, המוסדות הלאומיים לא יחויבו לציין דבר היותם חברות לתועלת הציבור לצד שמם, שמותיהם של תורמים למוסדות הלאומיים לא יועמדו לעיון הציבור כדי למנוע פגיעה בתורמים בחו"ל, והמוסדות הלאומיים יהיו רשאים לשלם גמול והחזר ההוצאות מוגדל ליו"ר הדירקטוריון בלבד בהתקיימות תנאים מסוימים. ההוראות הנוגעות לחברות לתועלת הציבור לא יחולו על מוסדות לאומיים בתקופה שטרם רישומם. כמו כן נקבעה הוראות מעבר קצרה לגבי שכרם של נושאי המשרה הנוכחיים בקק"ל. ההתאמות יעוגנו בתקנות באישור ועדת החוקה של הכנסת.

לבני מסרה: ״היום לראשונה, קק"ל שזה עשרות שנים מחזיקה ומפעילה סמכויות שחלקן סמכויות שלטוניות מובהקות ומקבלת מיליארדים מכספי הציבור לא תוכל להתנהל עוד במחשכים ותחויב במנהל כספים תקין ונקי. קק״ל מעתה תפעל תחת עינה הפקוחה של הביקורת הציבורית ובשקיפות, כפי שהיה ראוי ונכון שיקרה לפני שנים רבות״.תגובת קק"ל: "קק"ל מקבלת בסיפוק את הודעת היועץ המשפטי לממשלה שהתקבלה בתום היוועצות ממושכת בין משרד המשפטים לבין קק"ל".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

8 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 קורמורן 03/09/2014 16:39 פעולה חשובה של ציפי לבני.
לא יעלה על הדעת שארגון כה גדול ועתיר ממון יתנהל על פי אינטרסים סמויים מהעין. ראוי להחיל את החוק והבקורת גם על ארגונים אחרים שפועלים בשטחי המדינה על פי אינטרסים שלא בהכרח עולים בקנה אחד עם טובת הציבור. מקרה בולט הוא חברת ים המלח שהרסה את כל סביבת ים המלח, דוגמה אחרת היא רשות הנמלים שהיא מעין חברה אקס טריטוריאלית בעלת זכויות מפליגות על שטחי קרקע הסמוכים לים התיכון וים סוף.
6 דוד 03/09/2014 14:18 כל הכבוד לליבני
ישר כח. כך צריך לעשות לכל גורם שפועל לטובת או לצרכי הציבור - הכל צריך להיות בשקיפות לעיני הציבור
5 אלי 03/09/2014 13:16 הקק"ל.........
היא ארגון ציוני שנוסד ב־1901, כאמצעי לאיסוף כספים מיהודים לשם קניית קרקעות בארץ ישראל והכשרתן להתיישבות יהודית... הפניית כספים מהקרן למטרות אחרות - בגידה בעם היהודי לדורותיו - נקודה.
4 עינת 03/09/2014 12:58 כל הכבוד
קקל שייכת לתושבי המדינה וצריכה להתנהל בשקיפות ולכן לדעתי זהו צעד חשוב.
3 יעקב 03/09/2014 12:39 קק"ל
האם מטרת השינוי הינה "שקיפות" בלבד ופיקוח על הנעשה, או, פתיחת קרן החסכון של העם היהודי לרווחתם של "כל אזרחי" המדינה, כולל כאלה שיממנו רכישת קרקעות בכסף סעודי כדי להחזיר קרקעות לבעלות ערבית.
2 שפוי 03/09/2014 12:35 ועדת חקירה גם על העברות העבר
יש להניח ש"שומרי הכשרות" אריאלי ושטנצלר "פעלו שלא עפ"י הכללים". לכן לתשומת לב ציפי לבני: חייבת להימצא הדרך לחקור גם את העבר
1 noamro 03/09/2014 12:18 לבני בשירות הקרן החדשה להשמדת ישראל
השיגה ניצחון נוסף נגד הציונות. הקרן צריכה להתנתק ממוסדות המדינה,שהפסיקו לפעול למען הציונות, ולחזור להיות חברה פרטית וציונית.
אחד 03/09/2014 12:42 "נגד הציונות" ???????????.
הגברת לבני לא די ציונית בשבילך ? מה זה ציוני? לגנוב כסף ולהטביע אותו בשטחים כבושים אשר יימסרו בבוא היום לערבים ?? לחפות ולעזור לכנופיות "תג מחיר" - זה ציוני בשבילך טפשוני ???
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.