עבור אנשי הקבע: אושרו להפקדה תוכניות לבניית אלפי דירות בנגב

הישוב חירן ימנה בעתיד 10 אלף נפש ויכלול בית מלון, מגרשי ספורט ושטחים ציבוריים פתוחי
 |  (4)
בית, צילום: Getty images Israel
מפתחים את הנגב: הבוקר אישרה הועדה לדיור לאומי (וד"ל), מחוז דרום, את הפקדת התכנית לבניית 1800 יח"ד בישוב חירן ו-1,240 יח"ד בדימונה.

השכונה בדימונה ממוקמת בצפון מזרח העיר בשלוחה הנמצאת צפונית לנחל דימונה. התכנית בשטח כ- 1,000 דונם והבינוי מרוכז בדרום הרכס, וזאת על מנת להמעיט את הפגיעה בשלוחות ולא לפגוע בערכי הנוף וזאת במגבלות הפיתוח והטופוגרפיה. כל הבינוי באזור זה הינו בבניה רוויה ודירות גן עם גינות פרטיות ויחידות צמודות קרקע.

השכונה מהווה נדבך נוסף בפיתוח דימונה המתוכננת להגיע עד ל- 80,000 תושבים ובהמשך לשכונות השחר והשכונה הצפונית שכבר נמצאות בשלבי פיתוח שיווק ואכלוס.

חירן הינו ישוב פרברי בתחום השיפוט של מועצה מקומית מיתר, דרומית להר חירן, מזרחית לישובים מיתר (כ-5 ק"מ) וחורה ומערבית ליער יתיר ולישוב המתוכנן יתיר (כ-1.5 ק"מ). את הישוב סובב פארק שכולל את יער יתיר, שמורת טבע, אתרי עתיקות ושטחי חקלאות ונופש.

בחירן אושר תוכנית מתאר ל- 2,400 יח"ד ושלב א' של הישוב ברמה מפורטת לכ-600 יח"ד. תכנית זו מפרטת את שלבים ב'-ד' על פי החלוקה שנקבעה בתכנית המתאר ותאפשר הוצאת היתרים לכ-1,800 יח"ד נוספות ולשירותים נלווים.

צמודי קרקע ובנייה סמי רוויה
תמהיל הבינוי למגורים מציע מגוון רחב של טיפוסים החל מצמודי קרקע חד משפחתיים ודו משפחתיים, דרך בנייה סמי-רוויה מדורגת באזורים בעלי שיפוע של מעל 15% הפתוחה לנוף ועד בנייה לדיור בעל דירות קטנות. התכנון מעודד אינטגרציה בין טיפוסי הבנייה בכל שלב למעט הבנייה המדורגת המרוכזת ביחידות הנוף המתאימות להן שיפוע משמעותי. למרות הצפיפות הממוצעת הנמוכה בשלב א' של הישוב (כ-2 יח"ד לדונם) תמהיל הבנייה למגורים בתכנית זו מאזנת את הצפיפות הממוצעת למעל 3 יח"ד לדונם תואם תמ"א 35 ותכנית המתאר התקפה.

שלד התכנית עוקב ככל הניתן אחר הנחיות תכנית המתאר ומתאפיין בריכוזי בינוי בארבעה אשכולות עיקריים אשר נבדלים בעיקר על ידי המורפולוגייה בשטח. במטרה למזער עבודות עפר, תכנון הדרכים ופריסת הבינוי נצמדים ככל הניתן לטופוגרפיה המשופעת, כך מתאפשרת חשיפת המגורים לנוף הפתוח ובמקביל מתאפשר מעבר נוח לאורך הרחובות. לכל אשכול מגורים מרכז קהילתי-מסחרי המכיל מבנה מסחר, מבני ציבור וגני משחק ציבוריים-שכונתיים.

100 חדרי מלון
מרכז הישוב המלווה את הכניסה המזרחית יפותח כמתחם תיירות, נופש ופנאי ויכיל קאנטרי קלאב, מלון בקיבולת של 100 יחידות איכסון מלונאיות, מגרשי ספורט ושטחים ציבוריים פתוחים נוספים. ממתחם זה נפרסת רצועה פתוחה ציבורית לאורך ערוצי הנחל ולאורכה טיילת, ונוף טבעי מקומי. בצידו הצפון-מערבי של הישוב תכנית המתאר ייעדה מתחם להטמנת עודפי עפר לתקופת הבנייה. התכנית כוללת הוראות לשיקום האתר ושימוש בו כפארק ספורט אתגרי.

מלבד שני צירי הגישה לישוב מכביש 316 מציעה התכנית אפשרות לחיבור עתידי וישיר לישוב מיתר שישרת בעיקר לנגישות ישירה של תושבי חירן לשירותים האזוריים של מיתר כגון בית ספר תיכון, מבנה המועצה וכיו"ב. סך הכול ימנה הישוב/שכונה כ-10,000 נפש.

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, אמר: "התכנית נותנת מענה משמעותי לצרכים הדמוגרפיים של העיר ומציעה פתרונות דיור מגוונים לאוכלוסיית משרתי הקבע שיעברו להתגורר בנגב לקראת מעבר צה"ל לנגב".

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מנהרה עד פתח הבית + ארבעה כיווני קסאם
  טלי 03/08/2014 23:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נמצא באזור כיסוי הכיפה או בשטחים פתוחים ?
  סגור
 • 3.
  מה עם פינוי בינוי בדרום תל אביב ויפו דירות קטנות ?
  צעירה תל אביבית 03/08/2014 17:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אנחנו רוצים להישאר קרוב להורים במרכז אז תבנו לנו דירות קטנות וזולות
  סגור
 • 2.
  להגביר יותר את שיווק הקרקעות, זה יפתור את בועת הנדל"ן (ל"ת)
  יצחק 03/08/2014 17:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  צמודי קרקע לפי התקן לבניה ירוקה ומידבור
  Hadshen 03/08/2014 14:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ביזיון של מינהל שמתכנן צמודי קרקע בצפיפות של 2 יחידות דיור לדונם בדרום החם. מענין לדעת מה היא הקצאת המים למדשאות, כמה נסיעות תהינה להורים לקחת את ילדיהם לחוגים ובי"ס ומה עלות המיזוג החודשית הצפויה לוילה...
  סגור