"דחיית 0% מע"מ הובילה לאובדן אמון בממשלה - מחיר הדירות ינסוק"

"רצוי ששרי הממשלה ינקבו בתאריך יעד על מנת שחוסר הוודאות בציבור לא ימשיך את מצב השוק הנוכחי, המחירים ימשיכו לעלות"
 |  (13)
אי וודאות בנדל"ן, צילום: Getty images Israel
הבוקר דיווחנו כי חוק מע"מ 0% שנועד להקל על רוכשי דירה ראשונה לא יעבור במושב הכנסת הנוכחי , זאת בעקבות למעלה מ-2,000 הסתייגויות שהוגשו לחוק, רובן מצד חברי כנסת חרדים שרצו למשוך זמן. לאור האמור החוק לא צפוי להיות מחוקק לפני אוקטובר.

ראול סרוגו , מנכל חברת סרוגו ויו"ר ארגון קבלני ראשל"צ, אמר: "אני קורא לאוצר להחיל את הטבת המע"מ החל מ- 1.9 גם אם החוק יבוא בשלב מאוחר יותר על מנת שהשוק יחזור למסלולו. חייבים לשחרר לחץ, מפני שגם כך, אותם אלו שישבו על הגדר עד כה, יחזרו לשוק בבת אחת וכתוצאה מכך יעלו המחירים. אני מאמין שהממשלה וועדת הכספים ידעו למצוא מקורות תקציביים, למרות עלות צוק איתן, מבלי לפגוע בהכרזה לפטור ממע"מ. המצב בשוק קשה, קבלנים לא מוכרים דירות, במיוחד מי שבונה באזורי הפריפריה והדרום".

לדברי נדב בריח , סמנכ"ל השיווק בחברת נווה העיר: "מטרת חוק מע"מ 0, על פי הצהרות האוצר, הייתה אמנם להוריד את מחירי הדיור בישראל, אך בפועל, צוואר הבקבוק שנוצר בשוק הנדל"ן בעקבות ההמתנה של הרוכשים להחלטה מביא שוב לריבוי בביקושים לצד ההיצע הנמוך. על מנת להביא לשינוי אמיתי במצב השוק ולהורדת מחירים צריך היה לקדם את הצעת החוק לפני שיוצאים בשלל הצהרות וכותרות פופוליסטיות. אם כבר נוצרת דחייה בכניסתו של חוק המע"מ לתוקף, ראוי שמקבלי ההחלטות יטפלו בנושא הגדלת ההיצע, ויפה שעה אחת קודם! אחרת אנו עלולים לראות עלייה שוב במחירי הדירות. ברור לכל כי בכדי להביא לאפקטיביות של תוכנית יישום המע"מ יש ליצור במקביל הגדלה משמעותית בתחרות שאותה יוצרים בכלי אחד בלבד - הגדלת היצע הדירות באופן ניכר".

נחמה בוגין , שמאית המקרקעין והמשפטנית, אומרת: "על מנת שנראה ירידה ממשית במחירי הדירות בישראל, כך שיהיו נגישים ליותר קהלים ובייחוד לצעירים שמחפשים לרכוש את דירתם הראשונה, יש לנצל את זמן הדחייה ולטפל בנושא הגדלת ההיצע. יש לזרז הפשרת קרקעות חקלאיות בקרבת אזורים מבונים למטרות בנייה למגורים, שכן ברגע שיהיה יותר היצע, המחיר יירד בהדרגה. ישנם כרגע דיבורים על שינוי תוכנית המתאר תמ"א 35, אולם היא חייבת לבוא בד בבד עם פיצוי הגיוני וראוי כלפי המחזיקים בקרקע. קרקעות זמינות למגורים הם צורכי ציבור בדיוק כמו גני ילדים וכבישים אחרת לא צפוי שינוי משמעותי בכמות הדירות בשוק או במחירן לכן יש לתת פיצוי ראוי לבעלי הקרקע ולרוץ קדימה עם תוכנית הפשרה מאסיבית ומיידית כדי שהפתרון האמיתי ייראה באופק".

אלי גבאי , מנהל הפיתוח העסקי בקבוצת גבאי : " הדרך בה משלה המדינה את הזוגות הצעירים בעניין הפטור ממע"מ היא ביזיון והדחייה באישור החוק גורמת לציבור לאבד אמון בהתנהלות הממשלה. החברה החליטה להיערך לקראת היום בו החוק יאושר והגדילה את ההיצע של הדירות המתאימות לזוגות צעירים העומדים בקריטריונים של הפטור ממע"מ בפרויקט שלנו באשקלון. יש לנו התעניינות של למעלה מ 50% על יח"ד הדיור באחד משלבי הפרויקט על מנת שהרוכשים הצעירים יוכלו להגשים את החלום שלהם ולרכוש דירה בהנחה משמעותית ב 1 בספטמבר כשחוק המע"מ ייכנס לתוקף. כעת הוחלט כי הדיונים בחוק יידחו והרוכשים נאלצים להמתין עד אוקטובר ולדעתי גם זה כבר לא בטוח שיאושר בגלל בעיות תקציביות של המדינה שנגרמו בעקבות המלחמה".

יקי אמסלם , מנכ"ל קבוצת אלמוג: "רצוי ששרי הממשלה ינקבו בתאריך יעד על מנת שחוסר הוודאות בציבור לא ימשיך את מצב השוק הנוכחי. בכל אופן, אני סבור שגם אם הצעת החוק תעבור בעתיד, היא לא באמת תתרום לירידת מחירי הדירות. זאת מכיוון שהשמאי הממשלתי יחשב מחיר למ"ר לדירות שיכללו במסגרת החוק שהינם נמוכים משמעותית ממחירי הדירות החדשות בשוק כיום ובכך יקטן עוד יותר היצע הדירות לזכאים. דוגמא לכך היא באר יעקב, לאחרונה התחלנו לבנות ולשווק פרויקט מגורים שבו המחיר למ"ר הוא כ-14,000 שקל. על פי חישוב צפוי של השמאי הממשלתי, הזכאות תינתן לדירות חדשות שמחירן לא עולה על 12,000 שקל למ"ר. מדובר כאן בפער שלעולם לא יצטמצם וירחיק עוד יותר את חלום הדירה ממי שעבורם נחקק החוק".

פולי טטרו, שותף בחברת טופ קפיטל : "על פניו נראה כי קיים ניסיון של הממשלה לרדת מהעץ. אם ניתן היה לבטל לגמרי את הצעת חוק המע"מ היו עושים את זה, אבל זה מאוחר מדי. הניסיונות להגביל את תקופת החוק ל-5 שנים אינם נובעים מטיעון כלכלי רציני. להערכתנו המצב הקיים יגרום לעליית מחירי דיור מאוד משמעותית שכן כל קיפאון בשוק מגדיל את הפער בין הביקוש להיצע שכן אין התחלות בנייה חדשות משמעותיות".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  רק עליית הצע מספר הדירות תוריד מחיר והממשלה רק עושה קול
  נופר 02/08/2014 09:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של כאילו אני עושה. יש המון אפשרויות, יש בינוי פינוי בינוי שכונות וותיקות ומתפוררות שלא עושים כלום להזיז ומעלים את המחירים במרכז לרמות בלתי אפשריות שזוגות צעירים לא יכולים לעמוד בהם עם מעמ או בלי, וגם המעמ לא מיועד להן, למה לא עושים שינוי והתחדשות שכונתיים???
  סגור
 • 10.
  שיעלו למליון דולר לאורווה . נראה מי יקנה (ל"ת)
  מחירי דיור 30/07/2014 15:53
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 9.
  כוחות השוק יעשו את שלהם
  שה 30/07/2014 14:06
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כמו שלא ניתן לעצור את התחזקות השקל כך זה עם מחיר הדירות. תהליך הירידה יחל רק כאשר ההיצע יהיה גבוההמהביקוש. ביטול המעמ יפגע בזוגות צעירים שקנו בשנתיים האחרונות דירה ומאחר והשווי של הדירה שלהם תרד ואולי מתחת לגובה ההתחיבויות שלהם.
  סגור
 • גיבוב שטויות. מי אמר לטמבלים לקנות דירה במחיר מופקע
  ל 9 30/07/2014 15:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואם זה יפגע באלו שלקחו מליון שח משכנתא אז מגיע להם
  סגור
 • 8.
  אפשר לבקש ולהעלות ולנסוק כמה שרוצים .השאלה היא אם
  בדבכט 30/07/2014 14:01
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הציבור מוכן יכול ורוצה לשלם את הנסיקה לדעתי רמות המחירים מיצו את עצמם הציבור התפכח המלחמה גרמה לזעזוע קשה בקרב הציבור הישראלי והמצב הכלכלי בהמשך מאוד לא אופטימי בלשון המעטה כך שעליות זה נגמר
  סגור
 • 7.
  אפשר חוות דעת ממישהו שהוא לא קבלן????? (ל"ת)
  מיואש... 30/07/2014 13:02
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 6.
  המחירים אכן יעלו
  ליאור 30/07/2014 12:49
  הגב לתגובה זו
  1 5
  אני בענף הנדלן כבר 20 שנה. ומניסיון, אחרי תקופת קיפאון שהרוכשים בטוחים שהמחירים יירדו, בסופו של דבר המחירים עולים. מי שיכול לרכוש עכשיו ואינו זכאי להטבת המעמ, מוטב לו לבצע את הרכישה כעת. ההאטה גורמת לכך שהקבלנים ייאחזו בכל לקוח והרוכשים יכולים ״לסחוט״ הטבות.
  סגור
 • 5.
  ח"כ סלומיאסקי מטרפד את החוק (ל"ת)
  שוב החרדים 30/07/2014 12:25
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 4.
  בחירות הבאות לבחור לפיד. אסור שביבי והחרדים יתחזקו (ל"ת)
  אין לנו ברירה 30/07/2014 12:22
  הגב לתגובה זו
  9 5
  סגור
 • כולם כבר גילו מי זה ביבי . אין עתיד עם ביבי
  ביבי 30/07/2014 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסיסמא שלו היא לדחות למחרתיים מה שאפשר לדחות למחר אלוף הבלוף והדחיינות אין לו כושר מנהיגות ועכשיו מובן למה שרה שולטת. האיש חסר החלטיות. נרדם בשמירה בכל תחום
  סגור
 • 3.
  צריך לבטל את החוק המיותר הזה שרק יעלה מחירים (ל"ת)
  הטבה מוגזמת לפלח קטן 30/07/2014 12:21
  הגב לתגובה זו
  4 6
  סגור
 • 2.
  אולי חמס מנצח זה יותא טוב ממעמ אפס
  משה 30/07/2014 12:16
  הגב לתגובה זו
  1 4
  הישראלים האלה נתנו להם כמה שנים של שקט והם ניצלו את לעלות את המחירים ה 300%. להזכיר לכולם שיש מזרח תיכון חדש, אבל עזה יש רק אחת. בימים כאלו צריך להגיד ב"ה שיש עזה שמגנה עלינו מעוצם ידינו.
  סגור
 • 1.
  לחץ!! כל הקבלנים בלחץ..ואני שואל למה?
  בודק ומתעניין 30/07/2014 12:14
  הגב לתגובה זו
  10 4
  אם המחירים יעלו זה טוב להם לא?!?! יותר הכנסות, לא??? אולי באמת אף אחד לא ייקנה, אין באמת צוואר בקבוק, כמות הזכאים הינה 11000 איש בערך, לכמה מתוכם יש את ההון העצמי וההכנסה לקנות במחירים המטורפים של היום???
  סגור