"חוק מע"מ 0% לא אידאלי משפטית אך ניתן יהיה להגן עליו בבג"צ"

המשנה ליועמ"ש בוועדת הכספים: "הייעוץ המשפטי לא יכול להטיל וטו על מדיניות של הממשלה בגלל עמדה כזו או אחרת ביחס להצעת חוק"
 |  (3)
נדל"ן, צילום: באדיבות סביבת מגורים
" הצעת חוק מע"מ אפס על דירה ראשונה לא יעוכב בגלל בעיות משפטיות", כך עלה היום (ד') מדבריו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים, עו"ד אבי ליכט, בוועדת הכספים.

ליכט ציין, כי "מתנגדי החוק מרבים לערבב בין שיקולים מקצועיים באשר לתועלת החוק לבין שיקולים משפטיים-חוקתיים. הייעוץ המשפטי לא יכול להטיל וטו על מדיניות של הממשלה בגלל עמדה כזו או אחרת ביחס להצעת חוק".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) לחברי הכנסת שקראו שלא לאשר את החוק עוד במושב הנוכחי: "חייבים להכריע ומהר, כי שוק הדיור בקיפאון וזה מחמיר את המצב. לא ניתן לאשר בפגרה ואם לא יאושר או יידחה עכשיו, הקיפאון יימשך לפחות ארבעה חודשים, מצב בלתי נסבל, שייפגע בציבור".

ליכט ציין כי "לאור השינויים מאז הנוסח הראשון, אכן נוכל להגן עליו בבג"צ. מול הרצון לתגמל משרתים עומדת בעיית הרוחב של מצוקת הדיור, שנוגעת לכולם כולל חרדים אותם פטר שר הביטחון משירות עד היום וערבים שלא נקראו לשירות. האתגר הוא לאזן בין הדברים. אפשר לתת הטבות ליוצאי צבא אך לא כתנאי סף, לא בפערים גדולים מדי וללא אפלייה סמויה".

לדבריו, ההצעה הראשונה היתה לא מידתית ולכן שונתה. נקבע סף חדש; דירות עד 950 אלף שקל לכולם ו- 1.6 מיליון שקל למשרתים. צומצמו התנאים לשירות המזכה והורדו ל-12 חודשים ונכנסו אנשים ששירתו שירות לאומי או אזרחי. ביישובים החרדיים 60% מהדירות מתחת לסף של 950 מיליון שקל. עדיין נותר פער בין מי שמשרת למי שלא אך אנו יודעים להגן על המנגנון הזה. עדיין עולות שעלות חוקתיות והיינו מעדיפים שהפערים בהטבות יצומצמו אבל ניתן להגן על החוק כפי שהוא כעת בבג"צ".

ח"כ כרמל שאמה-הכהן (הליכוד): "בעייתי לתת עדיפות בחוק למי שמשרת במוצרים שנמצאים במחסור. מצוקת הדיור נוגעת לכולם בדיוק כמו תרופות מצילות חיים, מוצרי מזון וכד'".

יו"ר התאחדות הקבלנים, נסים בובליל, אמר: "מהיום שהחלו לדבר על חוק מע"מ אפס בקבינט הדיור, שוק הדיור בקיפאון. קבלנים ורוכשים לא יודעים איך הדבר ישפיע, יעבור או לא יעבור וכו'. החוק טוב ויסייע להורדת מחירי הדיור אם ההיצע יגדל בהתאם. חשובה הבהירות מתי ואם יעבור ובהקדם. לגבי הקריטריונים; כמות גדולה מאוד של דירות שנבנית כיום לא תיכלל בהטבה ולכן צריך להחיל את הרף החדש על דירות חדשות שייבנו מכאן והלאה. לגבי גודל דירה, אנחנו מציעים להגדיל את הרף העליון. יש להרחיב את הקריטריונים כך שניתן יהיה להכניס כמה שיותר דירות שייכללו בחוק".

נשיא לשכת רואי החשבון, דודי גולדברג, אמר: "בתוכניות האלה יש פער זמן של שנה וחצי והלחץ על מע"מ 0% לא יוריד מחירים עד שמחיר מטרה ייכנס לתוקף. בינתיים בגלל אי הוודאות שוק הדיור בהקפאה וקבלנים בונים פחות והמדינה מפסידה מסים. שיטת מע"מ 0% תורמת לאי השוויון. בנוסף, אם המחיר פחות מ- 1.6 מיליון שקל וקבלן יאמר למשל יש לי 100 אלף שקל על דירה בשווי 1.5 ואני אעלה את המחיר. השיטה תגרום לעלייה בביקושים.
בינתיים, יש לטפל ב- 30 אלף דירות נטושות וקרקע זמינה לבנייה, 100 אלף דירות ריקות. צריך חוק שמי שלא הופך הדירה לראויה למגורים יוטל עליו היטל מיוחד. ואם כבר הטבה, אז לתת ישירות לרוכש. למשל משכנתא לזכאים. והעלות תהיה פחות מ- 2.5 מיליארד שקל, העלות של מע"מ 0%".תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא לשלם למילואימניקים משכורת זה מפלה את מי שלא משרת (ל"ת)
  גדודי השהיד אהרן ברק 18/07/2014 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  אם היה סיכוי לחוק הוצאות המבצע גמזו אותו לחלוטין!
  מפוקח 18/07/2014 08:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תתפקחו, החוק ההזוי ידחה אם בכלל, לעוד מספר שנים...
  סגור
 • 1.
  מה אומרים לצעירים?
  ניר 16/07/2014 15:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אומרים להם: "מפונקים, לכו לגור מחוץ לגוש דן!", יש עשרות אלפי דירות יד שנייה נהדרות בחיפה, פרדס חנה, חדרה, רחובות, גדרה ועוד... בחצי מיליון שקל. במקום זה אנחנו נממן לצעירים המפונקים דירות חדשות מקבלן... מדהים
  סגור