לין: "60% מחברי קבוצות הרכישה - צעירים, חובה להכלילן ב-0% מע"מ"

כך אמר נשיא איגוד לשכות המסחר בפנייה ללפיד בדרישה לכלול את קבוצות הרכישה בהצעת החוק הממשלתית. צפו בטבלת פערי מחירים
 |  (2)
אוריאל לין, צילום: Bizportal
לקראת הדיון ביום רביעי הקרוב בוועדת הכספים בנושא 0% מע"מ על רכישת דירת מגורים, בהשתתפות שר האוצר, שיגר אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פנייה ללפיד בדרישה לכלול את קבוצות הרכישה בהצעת החוק הממשלתית.

לדברי לין, הצעת החוק במתכונתה הנוכחית יוצרת מצב אפלייתי הפוגע קשות בעקרון השוויון לפיו רק מי שרוכש דירה מ"קבלן", יוכל לקבל את ההטבה. ובכך יוצרת אפליה כנגד רוכשי דירות המבקשים להוזיל את עלות הדירה שלהם באמצעות קבוצות רכישה, וזאת בניגוד לתכלית המרכזית של החוק שנועד לתרום להוזלת מחירי דירות המגורים בישראל. כל מניעת תחרות הוגנת ומלאה, בתחום כה רגיש, תמנע רמת מחירים תחרותית.

מכתב התראה לפני בג"צ
איגוד לשכות המסחר אשר מאגד תחתיו את פורום מארגני קבוצות הרכישה טוען כי קבוצות רכישה למגורים הוקמו בישראל כאמצעי להוזיל את מחירי הדירות של הרוכשים, והן הצליחו בכך. "אין זה עניין שולי, הן מהוות כ-25% מהיקף הבניה למגורים, וכ-60% מחבריהן הם זוגות צעירים". נזכיר כי בשבוע שעבר הפורום שלח ללפיד מכתב התראה לקראת בג"צ בנושא .

"על כן, אין זה עומד במבחן הביקורת, הן מבחינה משפטית והן מבחינה ערכית, כי מי שרוכש דירת מגורים לצרכיו שלו, באמצעות קבוצה משותפת, לא יוכל ליהנות מאותו פטור ממע"מ הניתן למי שרוכש דירת מגורים מקבלן. לכל אדם בישראל, נתונה זכות הבחירה כיצד הוא ירכוש את דירתו. העובדה שקבוצת אנשים מתארגנת יחדיו על מנת לבצע פעולה זו באמצעות רכישת ידע מקצועי וניהול משותף, אינה משנה את מהות העניין".

לין מדגים פנייתו את התוצאה האבסורדית שעולה מהצעת החוק: "יוצא צבא ששירת שלוש שנים בצה"ל ולאחר מכן במילואים, אם הוא מעוניין לרכוש דירתו במחיר מוזל באמצעות קבוצת רכישה, ישלם מע"מ. בעוד מי שלא שירת בצה"ל, יוכל לקנות דירה מקבלן בפטור ממע"מ, אם מחירה אינו עולה על 950 אלף שקל".

הפטור ממע"מ לקבוצות רכישה צריך להינתן בשלבים
באיגוד לשכות המסחר מדגישים כי עמדה זו של שוויון במיסוי בין מי שרוכש דירה מקבלן, לבין רכישה באמצעות קבוצה, הוכרה על-ידי ועדה ברשות המיסים בשנת 2010, וקיבלה ביטוי בדברי ההסבר להצעת חוק ההסדרים, שאושרה בשנת 2011.

פורום מארגני קבוצות הרכישה הפועל במסגרת איגוד לשכות המסחר הגיש מספר הצעות אופרטיביות ויעילות ליישום החוק החדש גם על קבוצות הרכישה: הפטור ממע"מ לרוכשי דירות באמצעות קבוצות רכישה הוא בשלבים - רכישת הקרקע וקבלת שירותי בניה, והוא מגלם בערכו את המוצר הסופי, שזו דירת המגורים.

משכך, סבור לין, צריך לתקן את הצעת החוק על מנת למנוע את העיוות ולהפוך אותה לצודקת ושיווניות. במתכונתה הנוכחית, היא לא תעמוד במבחן ההיגיון והצדק, ולעניות דעתי גם לא תעמוד במבחן בג"צ.
מדגם של פרויקטים בקבוצות רכישה לקראת אכלוס - לעומת מחירי שוק: מקור: איגוד לשכות המסחר
מדגם של פרויקטים בקבוצות רכישה לקראת אכלוס - לעומת מחירי שוק: מקור: איגוד לשכות המסחר


תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  0% מע"מ דירה = הטבה לבני עשירים + אי-גיוס בני עניים -ב
  יש עתיד לעשירים 06/07/2014 13:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כיון ששוק העבודה הוא תחרותי. בתחרות "הכסאות המוסיקליים" שנוהגת בו מפסידים המוחלשים. הפער הנוסף שיפער ע"י חוק זה ישפיע, למשל, על מדת ההשכלה או על מדת ההכשרה המקצועית של המתחרים. השר שמכר לצבור הבטחת "שוויון בנטל", עתה, המציא שיטה מקורית להגדלת אי השוויון. בכך, אולי סיפק השר לבני עניים (לרבות אברכים) צדוק להשתמטות משרות בצבא: יוכלו לטעון שאם המדינה משתמשת בשרותם בצבא כבאמצעי להגדלת אי השוויון לרעתם ולהקטנת הכנסותיהם כנ"ל אז זכותם היא להקטין את אי השוויון ע"י נצול 3 השנים ללמוד אוטודידקטי (אברכים- שפור כשוריהם הקוגניטיביים ע"י למוד גמרא), צבירת נסיון, צבירת הון התחלתי וכד'. | צריך לתגמל את חילי הסדיר בדרך אחרת: הפליה לטובתם בשעור מס הכנסה, לכל ימי חייהם.
  סגור
 • 1.
  0% מע"מ דירה = הטבה לבני עשירים + אי-גיוס בני עניים -א
  יש עתיד לעשירים 06/07/2014 13:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  החוק שיזם יאיר לפיד בענין מע"מ בשעור 0% על דירה הנקנית מקבלן- חוק זה מפלה לרעה בני עניים (שאינם יכולים לקנות דירות מקבלן) לעומת בני עשירים. ההפליה מגדילה את הפער שביניהם, כלומר את אי-שוויון ההזדמנויות שבפניהם, בסכום של עד 280 אלף שקל. הפליתם לעומת בני עשירים שלא שרתו בצבא היא רק בסכום 166 אלף שקל = 17.5% כפול 950,000 אבל אם בני עניים ישרתו בצבא, אז הם "יתוגמלו" על שרותם בכך שהשרות יגדיל את ההפליה שגלומה בחק זה בינם לבין עמיתיהם לשרות בעוד 114 אלף שקל = 17.5% כפול (1,600,000-950,000). פער בהזדמנויות, על אף שלכאורה אינו שולל כסף מאיש, מביא הפסד לבני עניים כיון ששוק העבודה הוא תחרותי. בתחרות "הכסאות המוסיקליים" שנוהגת בו מפסידים המוחלשים. הפער הנוסף שיפער ע"י חוק זה ישפיע, למשל, על מדת ההשכלה או על מדת ההכשרה המקצועית של המתחרים. השר שמכר לצבור הבטחת "שוויון בנטל", עתה, המציא שיטה מקורית להגדלת אי השוויון. בכך, אולי סיפק השר לבני עניים (לרבות אברכים) צדוק להשתמטות משרות בצבא: יוכלו לטעון שאם המדינה משתמשת בשרותם בצבא כבאמצעי להגדלת אי השוויון לרעתם ולהקטנת הכנסותיהם כנ"ל אז זכותם
  סגור