ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

"יאיר לפיד יביא להתמתנות בצמיחה עם תוכנית 0% מע"מ על דירות"

כך אמר יוסי אפרתי מ'הכשרה'. יונתן כץ מלידר: "ההתכווצות הכלכלית צפויה להשפיע גם על חברות הובלות, תיווך ומשרדי עריכת דין"
יאיר לפיד, Getty images Israel; ארז חרוד - עושים צילום
תוכנית 0% מע"מ של שר האוצר יאיר לפיד שנועדה להקל על רוכשי דירה ראשונה, הובילה לצניחה של 33% במכירות של דירות חדשות לעומת חודש אפריל ו-45% ירידה לעומת חודש מאי אשתקד. יוסי אפרתי, סמנכ"ל השקעות ב'הכשרה', אמר בסקירתו החודשית כי "ירידה זו במכירת הדירות צפויה להשפיע על ענפים משלימים כגון ענף הרהיטים וציוד לבית ולהשפיע בסופו של דבר על הצמיחה".

אפרתי התייחס גם לאפשרות שבנק ישראל יחליט על הורדת הריבית בחודש הקרוב. "ההתמתנות בצריכה הפרטית במחצית הראשונה של השנה אשר צמחה ב-1.6% לעומת 3.7% במחצית השנייה של 2013 כמו גם ההתמתנות ברכישות בכרטיסי אשראי ופדיון נמוך בענפי המסחר והשירותים, כל אלו יצטרכו לקבל ביטוי בהחלטת האם להוריד את הריבית כבר בחודש הקרוב. גם דו"חות החברות הקמעונאיות הראו חולשה בהמשך למגמה הכללית. אמנם בנק ישראל החליט לעת עתה להותיר את הריבית ברמה של 0.75% אך ללא ספק במקרה ומגמה זאת תימשך יצטרך הבנק להוריד את הריבית בעוד רבע נקודות האחוז וזאת למרות חשש הבנק שצעד זה יגביר את העליות בשוק הנדל"ן", קבע אפרתי.

"בארה"ב הנתונים ממשיכים להיות חיוביים"
לעומת החולשה בישראל, נכתב בסקירה, "בארה"ב הנתונים ממשיכים להיות חיוביים. בחודש מאי היה גידול של 18.6% במכירת בתים חדשים וגידול של 4.9% במכירת בתים יד שנייה, מדד מנהלי הרכש עלה ב-1.3 נקודות ביוני ל-57.5 גם מדד אמון הצרכנים עלה ב-2.3 נקודות ל-85.2 ביוני ונמצא החודש הרביעי ברציפות מעל רף 80 הנקודות. בחודש יוני שיעור האבטלה ירד ל-6.1% לעומת 6.3% בחודש מאי וכן נוספו 288 אלף משרות חדשות במשק האמריקאי לעומת 224 אלף בחודש מאי. השיפור בשוק העבודה האמריקאי כמו גם בצריכה הפרטית והנתונים האחרונים שהיו ברובם חיוביים תמכו בהמשך צמצום ההרחבה הכמותית".

"עפ"י הערכות הפד הצמיחה במשק האמריקאי תנוע סביב 2.2% ואינפלציית הליבה תנוע סביב 1.5% ובמהלך 2015 נתחיל לראות העלאות כך שבסוף אותה שנה תעמוד הריבית בארה"ב על 1%-1.25% ובכך מאותת הפד כי הכלכלה האמריקנית צועדת בכיוון הנכון".

"לאור נתונים אלו ואחרים אנו מוצאים יתרון מובהק בהחזקה של מניות בשוק האמריקאי וזאת על חשבון המניות בשוק המקומי - כך שתמהיל תיק המניות אמור להיות עם משקל יתר לשוק בארה"ב ולאחריו השוק באירופה ובעיקר גרמניה ורק בסוף חלק קטן בשוק הישראלי", אמר אפרתי.

"פסימיות בציבור"
יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, התייחס אף הוא להשפעת תוכנית 0% מע"מ על המשק וטען כי ההתכווצות הכלכלית צפויה להשפיע גם על חברות הובלות, תיווך ומשרדי עריכת דין. "קשה לכמת השפעה זו בתוצר אך ללא ספק צפויה השפעה ממתנת בפעילות ברבעונים ב' ו-ג', בתקווה שהחוק ייושם בחודש ספטמבר".

כץ טוען כי הפסימיות במשקי הבית גוברת: "בחודש יוני מדד האמון הצרכני של בנק הפועלים ירד ב-4.2 נקודות וקוטע שלושה חודשים של שיפור באמון. ההרעה התרחשה בתחושת משקי הבית גם לגבי המצב השוטף וגם לגבי הציפיות לעתיד. מוקד מדי לדעת האם מדובר בשינוי מגמה, אך ייתכן שההסלמה באזורנו והירידות בשוקי ההון השפיעו על ההרעה באופטימיות של הציבור. לפי נתונים אחרים כגון פדיון בענפי המסחר ורכישות בכרטיסי האשראי בחודשים האחרונים מסתמנת התמתנות בצריכה הפרטית".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה