"יאיר לפיד יביא להתמתנות בצמיחה עם תוכנית 0% מע"מ על דירות"

כך אמר יוסי אפרתי מ'הכשרה'. יונתן כץ מלידר: "ההתכווצות הכלכלית צפויה להשפיע גם על חברות הובלות, תיווך ומשרדי עריכת דין"
 |  (13)
יאיר לפיד, Getty images Israel; ארז חרוד - עושים צילום
תוכנית 0% מע"מ של שר האוצר יאיר לפיד שנועדה להקל על רוכשי דירה ראשונה, הובילה לצניחה של 33% במכירות של דירות חדשות לעומת חודש אפריל ו-45% ירידה לעומת חודש מאי אשתקד. יוסי אפרתי, סמנכ"ל השקעות ב'הכשרה', אמר בסקירתו החודשית כי "ירידה זו במכירת הדירות צפויה להשפיע על ענפים משלימים כגון ענף הרהיטים וציוד לבית ולהשפיע בסופו של דבר על הצמיחה".

אפרתי התייחס גם לאפשרות שבנק ישראל יחליט על הורדת הריבית בחודש הקרוב. "ההתמתנות בצריכה הפרטית במחצית הראשונה של השנה אשר צמחה ב-1.6% לעומת 3.7% במחצית השנייה של 2013 כמו גם ההתמתנות ברכישות בכרטיסי אשראי ופדיון נמוך בענפי המסחר והשירותים, כל אלו יצטרכו לקבל ביטוי בהחלטת האם להוריד את הריבית כבר בחודש הקרוב. גם דו"חות החברות הקמעונאיות הראו חולשה בהמשך למגמה הכללית. אמנם בנק ישראל החליט לעת עתה להותיר את הריבית ברמה של 0.75% אך ללא ספק במקרה ומגמה זאת תימשך יצטרך הבנק להוריד את הריבית בעוד רבע נקודות האחוז וזאת למרות חשש הבנק שצעד זה יגביר את העליות בשוק הנדל"ן", קבע אפרתי.

"בארה"ב הנתונים ממשיכים להיות חיוביים"
לעומת החולשה בישראל, נכתב בסקירה, "בארה"ב הנתונים ממשיכים להיות חיוביים. בחודש מאי היה גידול של 18.6% במכירת בתים חדשים וגידול של 4.9% במכירת בתים יד שנייה, מדד מנהלי הרכש עלה ב-1.3 נקודות ביוני ל-57.5 גם מדד אמון הצרכנים עלה ב-2.3 נקודות ל-85.2 ביוני ונמצא החודש הרביעי ברציפות מעל רף 80 הנקודות. בחודש יוני שיעור האבטלה ירד ל-6.1% לעומת 6.3% בחודש מאי וכן נוספו 288 אלף משרות חדשות במשק האמריקאי לעומת 224 אלף בחודש מאי. השיפור בשוק העבודה האמריקאי כמו גם בצריכה הפרטית והנתונים האחרונים שהיו ברובם חיוביים תמכו בהמשך צמצום ההרחבה הכמותית".

"עפ"י הערכות הפד הצמיחה במשק האמריקאי תנוע סביב 2.2% ואינפלציית הליבה תנוע סביב 1.5% ובמהלך 2015 נתחיל לראות העלאות כך שבסוף אותה שנה תעמוד הריבית בארה"ב על 1%-1.25% ובכך מאותת הפד כי הכלכלה האמריקנית צועדת בכיוון הנכון".

"לאור נתונים אלו ואחרים אנו מוצאים יתרון מובהק בהחזקה של מניות בשוק האמריקאי וזאת על חשבון המניות בשוק המקומי - כך שתמהיל תיק המניות אמור להיות עם משקל יתר לשוק בארה"ב ולאחריו השוק באירופה ובעיקר גרמניה ורק בסוף חלק קטן בשוק הישראלי", אמר אפרתי.

"פסימיות בציבור"
יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, התייחס אף הוא להשפעת תוכנית 0% מע"מ על המשק וטען כי ההתכווצות הכלכלית צפויה להשפיע גם על חברות הובלות, תיווך ומשרדי עריכת דין. "קשה לכמת השפעה זו בתוצר אך ללא ספק צפויה השפעה ממתנת בפעילות ברבעונים ב' ו-ג', בתקווה שהחוק ייושם בחודש ספטמבר".

כץ טוען כי הפסימיות במשקי הבית גוברת: "בחודש יוני מדד האמון הצרכני של בנק הפועלים ירד ב-4.2 נקודות וקוטע שלושה חודשים של שיפור באמון. ההרעה התרחשה בתחושת משקי הבית גם לגבי המצב השוטף וגם לגבי הציפיות לעתיד. מוקד מדי לדעת האם מדובר בשינוי מגמה, אך ייתכן שההסלמה באזורנו והירידות בשוקי ההון השפיעו על ההרעה באופטימיות של הציבור. לפי נתונים אחרים כגון פדיון בענפי המסחר ורכישות בכרטיסי האשראי בחודשים האחרונים מסתמנת התמתנות בצריכה הפרטית".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  לא 0% מע"מ אלא "התוכנית לגלגול הטבת מע"מ לכיסי הקבלנים" (ל"ת)
  לקרוא לילד בשמו 07/07/2014 08:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  לא ייאמן
  טל 06/07/2014 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחר אין ספור שינויים כאלו ואחרים שיעלו לנו מעל למיליארד ש"ח, ההחלטה להדיר מהחוק את ההתיישבות הכפרית עדיין עומדת! אלפי קיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים עומדים בפני החלטה שפרושה- פגיעה אנושה!
  סגור
 • 8.
  0% מע"מ דירה = הטבה לבני עשירים + אי-גיוס בני עניים -ב
  יש עתיד לעשירים 06/07/2014 14:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כיון ששוק העבודה הוא תחרותי. בתחרות "הכסאות המוסיקליים" שנוהגת בו מפסידים המוחלשים. הפער הנוסף שיפער ע"י חוק זה ישפיע, למשל, על מדת ההשכלה או על מדת ההכשרה המקצועית של המתחרים. השר שמכר לצבור הבטחת "שוויון בנטל", עתה, המציא שיטה מקורית להגדלת אי השוויון. בכך, אולי סיפק השר לבני עניים (לרבות אברכים) צדוק להשתמטות משרות בצבא: יוכלו לטעון שאם המדינה משתמשת בשרותם בצבא כבאמצעי להגדלת אי השוויון לרעתם ולהקטנת הכנסותיהם כנ"ל אז זכותם היא להקטין את אי השוויון ע"י נצול 3 השנים ללמוד אוטודידקטי (אברכים- שפור כשוריהם הקוגניטיביים ע"י למוד גמרא), צבירת נסיון, צבירת הון התחלתי וכד'. צריך לתגמל את חילי הסדיר בדרך אחרת: הפליה לטובתם בשעור מס הכנסה, לכל ימי חייהם.
  סגור
 • 7.
  0% מע"מ דירה = הטבה לבני עשירים + אי-גיוס בני עניים -א
  יש עתיד לעשירים 06/07/2014 14:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  החוק שיזם יאיר לפיד בענין מע"מ בשעור 0% על דירה הנקנית מקבלן- חוק זה מפלה לרעה בני עניים (שאינם יכולים לקנות דירות מקבלן) לעומת בני עשירים. ההפליה מגדילה את הפער שביניהם, כלומר את אי-שוויון ההזדמנויות שבפניהם, בסכום של עד 280 אלף שקל. הפליתם לעומת בני עשירים שלא שרתו בצבא היא רק בסכום 166 אלף שקל = 17.5% כפול 950,000 אבל אם בני עניים ישרתו בצבא, אז הם "יתוגמלו" על שרותם בכך שהשרות יגדיל את ההפליה שגלומה בחק זה בינם לבין עמיתיהם לשרות בעוד 114 אלף שקל = 17.5% כפול (1,600,000-950,000). פער בהזדמנויות, על אף שלכאורה אינו שולל כסף מאיש, מביא הפסד לבני עניים כיון ששוק העבודה הוא תחרותי. בתחרות "הכסאות המוסיקליים" שנוהגת בו מפסידים המוחלשים. הפער הנוסף שיפער ע"י חוק זה ישפיע, למשל, על מדת ההשכלה או על מדת ההכשרה המקצועית של המתחרים. השר שמכר לצבור הבטחת "שוויון בנטל", עתה, המציא שיטה מקורית להגדלת אי השוויון. בכך, אולי סיפק השר לבני עניים (לרבות אברכים) צדוק להשתמטות משרות בצבא: יוכלו לטעון שאם המדינה משתמשת בשרותם בצבא כבאמצעי להגדלת אי השוויון לרעתם ולהקטנת הכנסותיהם כנ"ל אז זכותם
  סגור
 • 6.
  חייבים חימום-יתר בכלכלה. בואו נוריד ריבית וננפיק חוב
  פישר את פלוג 06/07/2014 13:52
  הגב לתגובה זו
  7 0
  בכמויות היסטריות לזוגות צעירים. הכסף שיצרנו מ"אוויר" יכנס לכלכלה בצורת ביקושים לדירות, ויגיע לקבלנים ומשם לקופת המדינה בצורה מחירי קרקע גבוהים. כך נזניק את המשק! נקווה רק שלא נצטרך לשלם את החובות אף פעם, אחרת התוכנית תיכשל. אסור שיאיר לפיד יעצור את גלגל החובות שמזרים כסף למשק. יש לשעבד את הצעירים. בסאבפריים זה עבר מעולה והיתה צמיחה נפלאה עד 2006 !!!
  סגור
 • 5.
  הצחקת אותו, יביא קולות בבחירות המתקרבות ? זה הכל (ל"ת)
  אלי 06/07/2014 12:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  כמה מומחים בגרוש אינטרסנטים שלא עשו כלום, מגנים את לפיד (ל"ת)
  ממש מנוולים 06/07/2014 11:27
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • לא רוצים לממן אותך וגם לא חרדים וערבים.
  זוג הומלסים שעשו צבא 06/07/2014 11:56
  הגב לתגובה זו
  3 4
  ירשתי חצי דירה בפריפריה ולכן איבדנו את הזכאות. כעת המחירים יעלו משום שצד הביקוש התחזק ויושתו מיסים חדשים למימון הביזיון הזה. מדוע שאנזק עבורך? גם אתה תירש בהמשך אז מדוע שתקבל יותר? ויש גם את מי שאין לו הון עצמי גם לאחר ההטבה. ויש גם את מי שקנה לאחרונה והשתעבד שאין סיבה שיממן אותך ואותם. ומדוע בכלל זוג צעיר שאין לו כסף חייבים לסדר לו על חשבוני דירה חדשה? אין כסף? קנו יד 2. הפיתרון הוא בצד ההיצע ובעליית הריבית.
  סגור
 • 3.
  ניתוח של חסר הבנה
  יוני 06/07/2014 11:16
  הגב לתגובה זו
  8 2
  עליית מחירי הדיור היא מנוע מיתון. היא זו שגורמת לצמצום צריכה בכל שאר התחומים בגלל שלאנשים יש פחות הכנסה פנויה. היא גם סכנה מקרו כלכלית חמורה למשק. חוץ מזה חשבתי שהתוכנית של לפיד מגדילה ביקושים, אז תחליטו!
  סגור
 • תגובה ליוני-3
  משה ראשל"צ 06/07/2014 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר מגדילים ביקושים שההיצע קטן מה קורה ההיצע יותר קטן ושההיצע קטן המחירים עולים
  סגור
 • אל תדאג- נביא היצע יד2, ונעצור ביקוש עקב ציפיה להוזלות (ל"ת)
  התאחדות הצעירים 06/07/2014 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מה הקשר בין כלכלה לבין
  אזרח 06/07/2014 10:59
  הגב לתגובה זו
  3 4
  תשלום מס על דירה שאנחנו האזרחים צריכים לשלם. במי זה פוגע ואיך זה מתקשר לכלכלה בכלל???? למה זה צריך בכלל להפריע לקבלנים. זה הרי לא כסף שלהם. זה הכסף של הקונה והוא הולך למדינה. והמדינה החליטה לוותר עליו. דבר שכבר מזמן היה צריך לבטל בלי כל קשר להורדת מחירי הדירות.
  סגור
 • 1.
  איזה צמיחה אם לא נשאר כסף לצריכה??? (ל"ת)
  סרגיי 06/07/2014 10:56
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור