117 אלף חוכרים בבניה צמודת קרקע יקבלו בעלות בחינם, מי ייפגע?

מועצת מקרקעי ישראל אישרה תיקון להחלטה על הרפורמה במקרקעי ישראל במטרה להרחיב את אוכלוסיית הזכאים לקבלת בעלות
 |  (8)
בית, צילום: Getty images Israel
מועצת מקרקעי ישראל אישרה תיקון להחלטה על הרפורמה במקרקעי ישראל במטרה להרחיב את אוכלוסיית הזכאים לקבלת בעלות על קרקעות.

ההחלטה החדשה תאפשר לחוכרי נכסים צמודי קרקע שגודלם עד 540 מ"ר, באזורים שאינם אזורי עדיפות לאומית, לקבל את הבעלות ללא תמורה, מלבד במקרים שבהם התשלום עבור הנכס היה לפי בינוי בפועל, או בישובי עולים בהם ניתנה תמורה מופחתת עבור הנכס. אמדן אבדן ההכנסות השנתי הצפוי בעקבות ההחלטה - 47 מיליון שקל.

לנכסים בהם שולמה תמורה לרשות מקרקעי ישראל רק עבור בינוי בפועל, כגון ישובי עולים, תידרש מהחוכר השלמה ביחס לגודל המגרש. כתנאי לרכישת הזכויות. ההחלטה מאפשרת גם הקניית בעלות בתמורה לנכסי תיירות ומסחר הבנויים עד ק"מ אחד מחוף הים

ההחלטה קובעת כי בהרחבות של ישובים חקלאיים או בישובים קהילתיים בהם האגודה התנגדה להקניית הבעלות תכלול ההטבה רק חידוש החוזה ופטור מתשלומים לרשות מקרקעי ישראל בלבד.

ההחלטה לא תחול על רוכשי דירות בקיבוצים
ההחלטה לא תחול על רוכשי דירות בקיבוצים – בשיוך דירות, אשר לא שילמו את התמורה בגין הנכס, או מי שקיבל קרקע בפטור ולא רשאי להעביר את הזכויות בה לאחר אלא לאחר מילוי תנאים מסוימים הנדרשים בהחלטה.
בנכסים שלא ניתנים זמנית לרישום בטאבו תינתן הודעה על הארכת זכות חכירה ללא תמורה לתקופות נוספות של 98 שנים המתחדשות מעת לעת או עד לרישום זכויות הבעלות.

במקביל לאישור ההחלטה אישרה המועצה להקטין את היקף הפטור שניתן לחוכרים במרכז הארץ, בבניה מהוונת צמודת קרקע, מתשלום דמי היתר על תוספות בנייה, שינויי יעוד ופיצול מגרש, והוא ינתן רק עד לשטח כולל של 160 מ"ר ליחידת מגורים אחת זאת כדי לעודד את החוכרים הזכאים לקבל בעלות בתמורה, לפעול לרכישת הבעלות על הנכס שלהם.

ההחלטה קובעת כי רשות מקרקעי ישראל תגבה דמי היתר, במרכז הארץ ובאזור עדיפות לאומית ב', בשיעור של 31%, בגין יתרת הזכויות שמעבר ל- 160 מ"ר (כולל שטחי שירות) ליחידת מגורים אחת. באזורי עדיפות לאומית א' וקו עימות לא יגבו דמי היתר למעט במקרים בהם שולם על הנכס תשלום ראשוני בגין בנייה בפועל בלבד.

"מאמץ לפתור את משבר הדיור"
יו"ר מועצת מקרקעי ישראל השר אורי אריאל, אמר: "זוהי החלטה נוספת שנועדה לפשט ולייעל את ההתנהלות בשוק הדיור ולסייע במאמץ לפתור את משבר הדיור הפחתת החיכוך עם החוכרים תקדם את הרפורמה ברשות מקרקעי ישראל".

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן: "ככל שנקטין את מספר החוכרים שעלינו לטפל בהם נוכל להתמקד במשימה העליונה של הגברת השיווקים והגדלת היצע יחידות הדיור במשק".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  המועצה להעלאת מחיר הדירות בניהול הקומיקאי לפיד
  Hadshen 23/06/2014 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניטרול הקרקע לבניה רוויה ע"י בנית צמודי קרקע נמשכת במרץ ובכל האמצעים... רוב הקרקע האפשרית לבניה רוויה במרכז הארץ ובכל אזורי הביקוש כבר נתפסה ע"י צמודי קרקע.
  סגור
 • 6.
  יש עתיד באטרף להוריד את מחירי הדיור ב כ ל מ ח י ר
  דוצי 23/06/2014 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואנחנו נשלם הכל
  סגור
 • 5.
  בתשובה בשתי מילים - עם ישראל (ל"ת)
  אלי 23/06/2014 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מעבירים קרקע בחינם לערבים (ל"ת)
  מעבירים קרקע לערבים 23/06/2014 07:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 3.
  שאני אבין,אני חייבת לקנות דירה חדשה מקבלן שהקפיץ את
  נטלי 22/06/2014 21:50
  הגב לתגובה זו
  2 1
  המחיר בדרך זו או אחרת , והשכנה שלי מקבלת את הבית והמגרש במתנה? אני שילמתי כול השנים שכר דירה כמוה והיא מקבלת מתנה בית????
  סגור
 • למה מע"מ0 לדירה ראשונה מקבלן ולא מענק לדירה ראשונה יד2 (ל"ת)
  לפיד דואג לקבלנים 23/06/2014 21:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  יאללה חפלה - מתנות למקורבים
  לוג 22/06/2014 18:15
  הגב לתגובה זו
  7 2
  למי זה מיעד לפי הקריטריונים- לא ישובי עולים.
  סגור
 • 1.
  ממשלה הזויה
  משה 22/06/2014 17:51
  הגב לתגובה זו
  12 1
  למה צריך להיות מופלים מהערבים והבדוים שהם בונים וילות על קרקעות ממשלתיות מבלי לשאול או לשלם כסף עבור זה והיהודים צריכים לשלם הון בשביל לקבל קרקע לבניה עד מתי האפליה הזו תימשך
  סגור