ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

לא סופרים את 0% מע"מ: "יותר משקי בית מתכננים לרכוש דירה בעתיד הקרוב"

מדד Bizportal וגיאוקרטוגרפיה . "המחצית השנייה של 2014 נפתחת בהתעוררות". וגם - האם הארנונה משפיעה על רכישת דירה?
המירוץ אל הבית, צילום: Getty images Israel
בעקבות תוכנית 0% מע"מ של שר האוצר יאיר לפיד, שנועדה להקל על רוכשי הדירות הצעירים, מורגשת כעת תחושה של האטה בענף הבנייה, אולם לפי מדד הביקוש של Bizportal וגיאוקרטוגרפיה, בחודש יוני אנו צפויים לראות גידול במספר הרוכשים.

מהמדד עולה כי מספר העסקאות ינוע ביוני סביב הרמה הממוצעת של החודשים בתחילת השנה – מעט יותר מ-8,000 עסקאות בחודש, זאת לעומת 6,500-7,500 בחודשים אפריל-מאי 2012. נתוני המשכנתאות שפרסם בשבוע שעבר מאוששים שהשפעת תוכניתו של לפיד על שוק הנדל"ן שולית - בחודש זה נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 4.6 מיליארד שקל, הגבוה מהיקף המשכנתאות בחודשים ינואר ופברואר, ערב ההצהרה על התוכנית, אשר הסתכם ב-3.8 ו-4.26 מיליארד שקל בהתאמה.
מקור: גיאוקרטוגרפיה
מקור: גיאוקרטוגרפיה

ירושלים ותל אביב הן עדיין הערים המבוקשות ביותר למגורים כ-10% מהביקושים מופנים באופן קבוע לערים אלו. מיד לאחר שתי הערים הגדולות בישראל, הערים המבוקשות ביותר בחודש הקרוב יהיה: רמת גן ואשדוד בהן מתעניינים היום כ-7%-8% מהישראלים. בראשון לציון, באר שבע, אשקלון וטבריה/צפת מתעניינים היום כ-4%-6%.
קרדיט: גיאוקרטוגרפיה
קרדיט: גיאוקרטוגרפיה

ד"ר רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה, מסבירה כי בחמש השנים האחרונות חל מעבר של ביקוש מערים גדולות כמו ירושלים ותל אביב לערים מחוץ לגוש דן. "לדוגמה, עלה הביקוש למגורים בקריית גת פי שלוש, הביקוש עלה גם לאשדוד ולאשקלון, וכן לערים הגדולות בצפון, טבריה וצפת. גם הביקוש ליישוב החרדי בני ברק עולה בשנים האחרונות, ככל הנראה בשל הגידול בהיצעי התעסוקה ביישוב ושיפור התדמית של היישוב וכן בשל ביקוש של אוכלוסייה חרדית שהוסט מירושלים".

השאלה המתחלפת שנבחנה החודש היא מידת ההשפעה של הארנונה על התושבים ועל בחירת מקום המגורים. 41% ממשקי הבית אינם יודעים מה תעריף הארנונה הדו-חודשי שהם משלמים. התעריף הממוצע שמשלמים בישראל עומד על כ-830 שקל והחציוני עומד על 700 שקל שהם כ 350-415 שקל לחודש.

לפי הבדיקה, הממוצע הדו-חודשי אינו מצטייר כגבוה מידי, שהרי אם המחיר הממוצע של דירה בישראל עומד על כ-1.26 מיליון שקל תשלומי הארנונה השנתיים מהווים כ-0.3% מערך הדירה.
מקור: גיאוקרטוגרפיה
מקור: גיאוקרטוגרפיה

גם בתוך הערים קיימת שונות גבוהה מאוד בתעריפי הארנונה שמשלמים התושבים, לשם השוואה בפתח תקווה, תעריף הארנונה בשנת 2013 לדירה ששטחה 75-139 מ"ר התחיל ב-34.67 שקל בשנה ויכול להגיע גם ל-61.45 שקל למ"ר – ב- 80% יותר.

ביבנה פערי תעריפי הארנונה למגורים מגיעים ל-25%: בשכונת נאות רבין (השכונה הירוקה) עמד תעריף הארנונה השנתי למ"ר ב 2013 על 46.26 שקל למ"ר ואילו בנאות שז"ר תעריף הארנונה (בדירות) עמד באותה שנה על 37.01 שקל. בעלי דירת 4 חדרים בנאות רבין, ששטחה 108 מ"ר, יחויבו לפי 138 מ"ר (כולל מחסן ושטחי השירות) וישלמו לעיריית יבנה מידי שנה כ-6,600 שקל (כ-0.6% ממחיר הדירה – שיעור כפול מהממוצע הארצי).
מקור: גיאוקרטוגרפיה
מקור: גיאוקרטוגרפיה

השונות הגבוהה בתעריפי הארנונה בין ערים ובתוך הערים יכולה להסתכם באלפי שקלים בשנה. ועדיין, תעריף הארנונה כמעט ואיננו משפיע על משקי הבית בבחירת המגורים. 47% ממשקי הבית מציינים כי תעריף הארנונה שגובה הרשות המקומית איננו אחד הגורמים שמשפיעים עליהם בבחירת מקום המגורים שלהם. כ-14% בלבד מציינים כי לתעריף הארנונה השפעה חלקית על בחירת מקום המגורים ומעט יותר מרבע ממשקי הבית מציינים כי תעריף הארנונה משפיע עליהם בבחירת מקום מגורים.
מקור: גיאוקרטוגרפיה
מקור: גיאוקרטוגרפיה

רינה דגני; קרדיט: יח"צ
ד"ר דגני ציינה: "אנו רואים כי הציבור הישראלי אינו מושפע מתעריפי הארנונה ומוכן לשלם גם מחירים גבוהים. כמו כן, אנו רואים כי המחצית השנייה של 2014 נפתחת בהתעוררות וחזרה לשווקים, ההמתנה שאפיינה את תחילת השנה מתקצרת, ויותר משקי בית מתכננים לרכוש דירה בעתיד הקרוב. משקי בית שתכננו לרכוש דירה והמתינו עם הרכישה, מגיעים למצב שרכישת הדירה דחופה להם והם חוזרים למשרדי המכירות. זאת למרות ההמתנה להחלטות הממשלה לצינון שוק הנדל"ן והבלבול בשוק, שבאים לידי ביטוי בתחושה של האטה בענף, צעירים שממתינים להנחה של 18% ומשפרי דיור ומשקיעים, שממתינים לראות כיצד יישום התכניות ישפיע על מחירי הדירות".

כתבות מעניינות נוספות:
רק בת"א: דירה ברוחב מטר וחצי מוצעת ב-245 אלף שקל - תמונות קשות (מאוד)
אלו הדירות הכי זולות שנמכרו מטר מת"א - היכן שילמו 485 אלף שקל?
תגובות לכתבה(20):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה