ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

מחדל התמ"א 38: Bizportal ריכז את המספר העגום של הפרויקטים שהושלמו ב-9 שנים - מה הנתון שמסמן תפנית?

ברמת גן ות"א הושלמו הכי הרבה פרויקטים, אך בחולון ורמת השרון הושלם אחד בלבד. כמה בניינים נמצאים בהליכי בנייה? כל המספרים
תמ"א 38 באשדוד, צילום: יח"צ
כשמסתובבים ברחבי רמת גן, רעננה וקריית אונו מרגישים שסוף כל סוף תמ"א 38, תוכנית הממשלה לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה מתחילה לתפוס תאוצה – בכניסה לכמעט כל רחוב ניתן לראות שלט המפרסם פרויקט חדש שאוטוטו יושלם ועל בניינים רבים ניצב שלט המכריז על יציאה לדרך של פרויקט תמ"א 38.

תוכנית התמ"א 38 יצאה לדרך בשנת 2005 והכותרות היו גדולות – אך מבדיקה ש-Bizportal ביצע מול 18 רשויות מקומיות בחודש יולי 2012 נמצא כי הושלמו ברחבי הארץ 32 בניינים בתמ"א 38. אין ספק שבינתיים המצב השתפר, במיוחד לאחר שנכנס לתוקף תמ"א 38 תיקון 3 המאפשר תוספת של 2.5 קומות לכל בניין במקום 1.5 קומות עד לאותה התקופה, ותמ"א 38 (2) המאפשרת הריסה ובנייה מחדש של בניינים.

זריקת העידוד האחרונה עליה רמז משרד האוצר היא החלת 0% מע"מ לשירותים הניתנים במסגרת פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי . לפי ההצעה יוכלו הקבלנים להזדכות על המע"מ בגין עלויות חומרי הבנייה.

Bizportal בחן את תמונת המצב העדכנית בתחום לפי אתר 'תמ"א 38 והתחדשות עירונית – האתר המרכזי' . עד כה הושלמו 71 בניינים, מעט מדיי ביחס לרעש הגדול שהתחום עושה, כאשר מתוכם רק 3 מחוץ לאזור המרכז – בעיר חיפה. הנתון המעודד הוא שבסך הכול בכל רחבי הארץ יש לפי האתר 1,583 פרויקטים בתהליכי אישור ובנייה של תמ"א 38, כאשר 246 מתוכם הם של הריסה ובנייה מחדש.

תיקו בין רמת גן לתל אביב
רמת גן היא עדיין שיאנית התמ"א 38, למרות הפסקת תוכנית הצפיפויות בסוף שנה שעברה (וההגעה לפשרה לאחרונה) , עם 15 בניינים שהגיעו לשלב הגמר, זאת לעומת 7 בלבד ב-2012. הנתון המעודד הוא ש-486 בניינים נמצאים בהליכים של תמ"א 38, רובם החלו בשנתיים האחרונות, כאשר 204 הם פרויקטים של הריסה ובנייה מחדש. אולם מתברר שתל אביב לא נשארת הרחק מאחור – גם בעיר ללא הפסקה 15 בניינים הגיעו לשלב הגמר ב-2014, זאת לעומת 3 בלבד ב-2012. 327 בניינים בתל אביב נמצאים בתהליך ו-15 בהריסה ובנייה מחדש.

ברעננה הושלמו 8 בניינים, לעומת 5 ב-2012 ו-91 נמצאים בתהליכים של תמ"א 38; באשדוד הושלמו 4 פרויקטים ו-26 בתהליך ובראשון לציון הושלמו 8 פרויקטים, לעומת 5 ב-2012 ו-169 נמצאים בתהליך.

מעניין לראות שבערים קריית אונו ויהוד מונוסון, המלכות של ההתחדשות העירונית בפינוי בינוי, לא הושלמו פרויקטים של תמ"א 38 כלל – הנתון המעודד הוא ש-15 פרויקטים ענקיים בקריית אונו נמצאים בהליכי בנייה, חלקם כוללים יותר מ-5 בניינים; ביהוד-מונוסון יש 4 בניינים בתהליכי בנייה.

97 בניינים בתהליכי תכנון בבת ים
בגבעתיים הושלמו בשנתיים האחרונות 2 פרויקטים ו-53 פרויקטים נמצאים בהליכי בנייה, כאשר 11 הם של בנייה והריסה מחדש. בירושלים הושלמו 3 פרויקטים בשנתיים האחרונות ו-29 פרויקטים נמצאים בהליכי בנייה. בבת ים הושלמו 2 בניינים, לעומת 1 ב-2012 כאשר 97 נמצאים בתהליכי בנייה, מתוכם 5 של הריסה ובנייה מחדש. בחולון הושלם בניין אחד בלבד, 27 נמצאים באישורים ותהליכי בנייה, ופרויקט אחד של שלושה בניינים נמצא בתהליך של פינוי בינוי.

בנתניה, רחובות ונס ציונה לא הושלם אף בניין עד כה, אולם בכל אחד מהם נמצאים בהליכי בנייה 10, 4 ו-12 בניינים בהתאמה. בכפר סבא הושלמו 2 בניינים ו-39 מצויים בתהליך, 1 מהם בפינוי בינוי; בהוד השרון הושלמו 4 בניינים ו-19 מצויים בתהליך. בהרצליה ותל אביב היו 3 בניינים בלבד שהגיעו לקו הגמר ב-2012 – בהרצליה לא השתנה מספר הבניינים שהושלמו, אך 85 בניינים נמצאים בתהליכי בנייה. ברמת השרון וברמת אפעל הושלם פרויקט אחד ו-14 ו-3 בהתאמה נמצאים בתהליך.

הנתון המעודד ביותר הוא שבבאר שבע ישנו פרויקט אחד בתהליך.

כתבות מעניינות נוספות:
אלו הדירות הכי זולות שנמכרו מטר מת"א - היכן שילמו 485 אלף שקל?
זה אפשרי: 6 דרכים קלות לחתוך בריבית על המשכנתא - ולחסוך גם 44 אלף שקל
תגובות לכתבה(23):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה