בגלל 'מע"מ 0%': ירידה דרמטית בעסקאות נדל"ן של זוגות צעירים בחודש מרץ

מסתבר שרוב הזוגות הצעירים מעדיפים 'לשבת על הגדר'; לאחר חודשיים של ירידות, גידול של 7% ברכישת דירות חדשות בחודש מרץ
 |  (2)
לוקחים משכנתא, צילום: Getty images Israel
לאחר חודשיים של האטה בשוק הנדל"ן, בחודש מרץ נרשמה עלייה של 7% ברכישת דירות חדשות, כך עולה מסקירת 'אורות אדומים' של משרד האוצר. העלייה באה בעיקר על רקע שיווק רחב היקף באחד הישובים באזור ירושלים. בנטרול פרויקט זה נותר מספר העסקאות בדירות חדשות ללא שינוי בחודש מרץ. בדירות יד שניה נרשם גידול מתון של 4%.

גם בחודש זה מי שהובילו את הרכישות היו משקיעים - בהשוואה לחודש פברואר נרשם גידול של 10% ברכישות המשקיעים ואילו בהשוואה לחודש המקביל אשתקד מגיע הגידול ל-18% (לעומת גידול של 7% בסך העסקאות באותה תקופה).

בקרב הזוגות הצעירים, כלומר אלו שרכשו דירה ראשונה, נרשם גידול של 3% לעומת חודש פברואר. במשרד האוצר מציינים כי קיימת שונות גבוהה באיזורים הגיאוגרפים במגזר זה - בולט במיוחד אזור השפלה עם ירידה של 10% ברכישות הזוגות הצעירים, כאשר הירידה בולטת במיוחד במחצית השנייה של החודש, לאחר ההודעה על כך שיוחל שיעור מע"מ אפס בעת רכישת דירה ראשונה.

בעוד שבמחצית הראשונה של מרץ ריכזו הזוגות הצעירים 36% מסך העסקאות באזור השפלה, ירד שיעור זה ל-21% בלבד במחצית השנייה של החודש. בהקשר זה מציינים באוצר כי באזור השפלה, אשר היה הדומיננטי ביותר ברכישות הזוגות הצעירים עד 2012 (ריכז קרוב לחמישית מסך הדירות שרכשו זוגות צעירים באותה שנה) ניכרת יותר מכל אזור אחר בשנה האחרונה ההשפעה של מגבלות (לגבי מימון משכנתאות) על היקף העסקאות בקרב רוכשי דירה ראשונה.

על הירידה החדה ברכישות הזוגות הצעירים באזור השפלה במחצית השנייה של מרץ פיצו בעיקר משפרי הדיור (עלייה של 9 נקודות אחוז במשקלם בסך העסקאות באזור ועליה של 13% בסך הרכישות שלהם). יחד עם זאת, קיפאון מתמשך ברכישות הזוגות הצעירים באזור זה יש בו כדי להשפיע יותר מבכל אזור אחר על היקף הפעילות בשוק הנדל"ן באזור, שכן באזור זה קיים ה"מלאי" הגבוה ביותר של "דירות בהמתנה", הן במונחים כמותיים והן במונחים של "חודשי מכירה" (3.6 אלפי דירות "בהמתנה" באזור זה, השקולים ל-3.2 חודשי מכירה של דירות יד שניה באזור).

מנתונים ראשוניים שנאספו באוצר עולה כי בחודש אפריל חלה ירידה חדה במספר עסקאות הנדל"ן בהשוואה לחודש מרץ, בעיקר על רקע חג הפסח.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לא ניתן לבנקים ולקבלנים להפסיד עלינו, רץ לקנות בכל מחיר (ל"ת)
  חנן 20/05/2014 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  מחירהזוי50%ומעל=דור צעיר עני=סיכון קיום מדינה=דחוף צדק! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 20/05/2014 13:18
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור