ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

אריאל: "מחירי הדירות יירדו עד 20% ב-2015 - רוצים 0% מע"מ למשפרי דיור"

מנכ"ל משרד השיכון: "מפרט הדירות במע"מ 0% ובמחיר מטרה יהיה נמוך יותר" . פייגלין: "יוצרים כשל שוק שיייצור נסיקת מחירים"
אורי אריאל, צילום: לילך צור; Bizportal
"אני בטוח שהמחירים יירדו השאלה מתי והשאלה בכמה. אנחנו חיים בציר זמן שנעשו דברים – התקבלה החלטה בקבינט הדיור, אנחנו נמצאים במע"מ 0%, בתזכיר חוק כתוב, עד ה-3 לאוגוסט ייגמר מע"מ 0%. אני רואה את הכול גמור על סוף יולי, אלא אם יהיו בג"צים אז מדובר בעולם אחר", כך אמר היום שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בפורום חברות הבנייה המובילות של חברת BDI שהתקיים בבנייני האומה.

"עם מחיר מטרה, אנחנו אחרי החלטת קבינט, אנחנו ערוכים, אם יגידו מחר להפעיל את התוכנית אנחנו לוחצים על הכפתור בהתראה של 24 שעות. צריך להעביר את ההחלטה לא בכנסת, אלא במועצת מקרקעי ישראל, נוהל הרבה יותר קצר ופשוט, ישיבה אחת או שתיים. אני לא מזהה שם בג"צים ותוך חודש וחצי-חודשיים מחיר מטרה יכול להיות באוויר."

לגבי מחירי הדירות אמר אריאל כי הוא "מעריך שהקבלנים יעלו את ההיצע ואז נכנס למצב שבסוף 2014 המחירים ייבלמו וב-2015 יירדו, מדובר יהיה ב-16%-20% ירידה, הכול תלוי בשיווקים, ב-2016 ייכנסו השיווקים של מחנות צה"ל וב-2017 יהיה היצע גדול מאוד. אחד היתרונות הבולטים של מחיר מטרה שהוא לא מגיע מתקציב המדינה, ולא דבר שאי אפשר לבטלו. לבטל מע"מ 0% על פירות וירקות מנסים כבר 20 וכמה שנים, עוד לא נולד המנהיג שיוריד את זה, לכן לא נוכל לבטל זאת גם על דיור, ההחלטה הזו נכנסת לבסיס הכנסות המדינה."

"לא ניתן יהיה לבטל את תוכנית 0% מע"מ אח"כ"
לדבריו, הפחתת מחירי הקרקעות במסגרת תוכנית מחיר מטרה תוביל לאובדן הכנסות לרשות מקרקעי ישראל, לכן יש עדיפות לתוכנית זו – "אפשר להפסיק תוכנית זו על ידי הפסקת מכרזים. אחרי ששרים מתחייבים מעל כל במה שזה ייקרה יש להם שתי ברירות – או לקיים או לשים את הראש שלהם מתחת לגרדום המדינה מכניסה את היד לכיס ותוציא בין 2 ל-3 מיליארד שקל על התוכניות."

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים, אמר: "הדבר העיקרי שחסר הוא השקיפות, אנשים שמתחים עסקים אינם יודעים איפה ישווקו קרקעות במחיר מטרה ובאיזה מחיר. בסופו של יום אני לא מקבל תשובות ואני מנהל סיכונים, יש לי סכום כסף בבנק ואיתו אני רוצה לבצע עסקאות ולפתח. בסוף מי שייפגע זה משקי הבית הקטנים שיאבדו את כושר הבנייה שלהם, אנשים לא יעשו עסקאות. אנחנו מבקשים שקיפות כדי שנוכל לעבוד."

אריאל אמר בתגובה: "מבחינתינו אמרתי לשר האוצר, ניקח את משפרי הדיור ונכניס אותם למע"מ ונכניס אותם למע"מ 0% ונבטל את מחיר המטרה, הם סירבו. יש פה מצב של מעבר, זה נכון, אבל מחירי הדיור עולים, קודם כל זה שיווקים. אנחנו צריכים תוכניות גישור והן הכי טובות. אנחנו בקשר עם הבנקים למשכנתאות, יושבים מחר עם נגידת כדי לראות את הבעיות של ההון העצמי, גם לראות את ההנחיות שהיא צריכה לתת לבנקים. כולם יצטרכו ללמוד את החוקים החדשים שנולדו."

"לא ניתן להחיל 0% מע"מ רטרואקטיבית"
שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אמר: "אי אפשר לעשות זאת רטרואקטיבית כי כל עוד החקיקה לא מגובשת, ניצור תקלה. מדובר בדירות של 60-140 מ"ר, מישהו יקנה דירה, יחשוב שהוא קונה רטרואקטיבית דירה של 140 מ"ר ומשנים את זה בחוק ל-130, הקבלנים יהיו חשופים לתביעות. מי שקונה דירה באופציה מסכן את הרוכש ואת הקבלן, הוא לא יהיה זכאי להטבה".

איציק אמסלם, מחברת אלמוג כדאי, שאל: "למה אתם משחקים את המשחקים הפוליטיים במגרש שלנו? תשלימו את כל התכנון, תיתנו קופסה שלמה לכל הקבלן, אז לא ייגרמו נזקים לקבלנים".

אריאל השיב: "אי אפשר לבוא מבחינה מעשית לקבלת החלטות ללא החלטת קבינט, הייתי מעדיף לקבל את הצעתך ולומר זה גמור, אך בכל מקרה יש כאן חקיקה. בוא נאמר שוועדת הכספים תחליט שזה כן רטרואקטיבי, אני לא שולט בוועדת הכספים. עד שהכנסת תאשר בקריאה שלישית את החוק לא נדע אם הוא יחול רטרואקטיבית או אם דירות לאלה שלא שירתו יהיו ב-600 אלף שקל או ב-950 אלף שקל".

בן אליהו התייחס למפרט הטכני של הדירות שיכללו בתוכניות: "לגבי המפרט, יהיה מפרט בחוק גם במע"מ וגם במחיר מטרה, הוא נעשה כרגע בשיתוף עם התאחדות בוני הארץ. בשורה התחתונה המפרט יהיה פחות מהנוכחי, אך יהיה הרבה יותר טוב מ'דיור למשתכן'. אין ספק שבכל אזור ובכל תת אזור יש מחיר מסוים, דירות שהיו עולות ב-1.65 או ב-1.7 מיליון יירדו ל-1.6 מיליון ואלו שהוצעו ב-1.55 מיליון יעלו ל-1.6 מיליון שקל."
שולחן עגול BDI עם שר השיכון צילום עודד קרני
שולחן עגול BDI עם שר השיכון צילום עודד קרני

"קמפיין מתוזמן נגד רוכשי הדירות והקבלנים"
חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן +2.09% צמח המרמן 1,172 +2.09% צמח המרמן בסיס:1,148 פתיחה:1,148 גבוה:1,183 נמוך:1,146 תמורה:217,277 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: אמר: "לא קרה כזה קמפיין מתוזמן שכולם קוראים לרוכשי הדירות אל תקנו ובאותו הזמן אומרים לנו תמכרו מהר, אתם לא מבינים שאתם יוצרים כשל שוק. הבנקים מרגישים ירידה בהיקף האשראי. מחירי הדירות לא יירדו כי אתם רוצים שיירדו, לכן ההיפך יקרה. 5 שנים, 2 שרי שיכון שני שרי אוצר אמרו שמחירי הדירות יירדו בעשרות אחוזים והם עלו ב-80%, עצם הצבת היעד לא מאפשרת את ההורדה הזאת. הלוואי והייתם מציבים יעד של התייצבות ולא ירידת מחירים."

תהילה ינאי, מנכ"לית BDI, אמרה קודם לכן: " אנחנו בנקודת מפנה ברמת הסיכון של חברות הבנייה, הקיפאון המסויים הן בפרויקטים חדשים והן במכירות בא ליידי ביטוי בתזרים המזומנים של חברות וברווחיות. קיפאון כזה ככל שיימשך יקרב את הכישלון העסקי של לא מעט חברות בענף. מתחילת השנה יש עלייה חדה מאוד בהתארכות ימי האשראי בפועל, 106 ימים. זה מסמל את הבעייה – התמשכות של המצב הקיים במשק יביא בסיכומו של דבר לחדלות פירעון ולכישלונות עסקיים."

ינאי הציגה תשובות לסקר שנערך בקרב הקבלנים: "כשנשאלה השאלה על השפעת תוכנית מחיר מטרה על מחירי הדירות, 24% מהמשיבים ענו שלהערכת המחירים יירדו, עם זאת 37% טענו שהמחירים בטווח הארוך יישארו ללא שינוי, 26% אמרו שאינם ודעים. לגבי תוכנית הפטור ממע"מ, 30% אמרו שהמחירים בטווח הרחוק יישארו ללא שינוי, 21% חשבו שהמחירים יעלו, 30% אמרו שהמחירים יירדו. 59% מהמשיבים חושבים שסטנדרט הבנייה יירד. 47% אמרו שייגשו למכרז מחיר מטרה. 83% אמרו שצפויה עצירת ביקושים. 10% ממנהלי החברות טענו שהעצירה בביקושים תשפיע לרעה על החברה, 62% אמרו ללא שינוי."

תגובות לכתבה(28):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה