אם הורישה בעל פה דירה לבתה בניגוד לצוואה כתובה - מה קבע ביהמ"ש?

קשישה החליטה לשנות את צוואתה רגע לפני מותה לבתה, למרות שבצוואתה הכתובה הייתה אמורה להיות מחולקת עם שני בניה הנוספים
 |  (8)
שיכון רכבת, צילום: Getty images Israel
האם ניתן להוריש דירה בעל פה? אישה שטיפלה באמה וסעדה אותה עד יום מותה זכתה לרשת את דירתה, למרות שבצוואתה נכתב כי על הדירה להתחלק בין כלל בניה ובנותיה. שני בניה כמעט וניתקו קשר כליל עם האם, ואף נמנעו מלבקרה בבית החולים עת גססה ממחלת לב, חרף תחנוניה.

עם זאת, לאחר מותה קמו הבנים מהשבעה, והגישו לרשם הירושות צוואה החתומה בכתב ידה של אמם - לפיה רכושה יתחלק שווה בשווה בין ילדיה.
הבת הגישה התנגדות לצוואה, בטענה כי אמה כפרה בצוואה הישנה, והורישה לה ערב מותה את דירתה בעל פה ולאוזניי עדים. בשל ההתנגדות לצוואה הועבר הדיון לבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב.

במסגרת הבקשה לקבלת צוואת שכיב מרע, העידו מכריה של המנוחה ובני דודיה כי המנוחה ציוותה את הדירה שבבעלותה הבלעדית לבתה הרווקה, אשר טיפלה, טיפחה והקדישה את כל חייה עבור אמה, אותה אהבה אהבה עמוקה וכנה.

לטענת עו"ד אבי גפן, אשר הגיש את ההתנגדות לצוואה בשם הבת, "הסיבה היחידה שבגללה לא שינתה המנוחה את צוואתה לטובת בתה, היא משום חששה הרב כי הדבר ייוודע לשני בניה ולנשותיהן. "המנוחה אמרה לא פעם באוזני התובעת ובאוזני כל הסובבים אותה, כי היא חוששת שמא בניה ונשותיהם יגלו את דבר השינוי, יקימו צעקה גדולה, ולבה החולה לא יהיה מסוגל לעמוד בגלי העוינות והאלימות מכיוונם".

לדבריו, המנוחה ידעה שהיא עומדת למות, והצהירה בפני כל מי שסבב אותה בימיה האחרונים בעת אשפוזה בבית החולים באותה התקופה, ואפילו יום לפני פטירתה - כי היא מצווה את הדירה לבתה. על צוואה זו שבעל פה הצהירו למעלה משני עדים. בניה של המנוחה סיפקו תצהירים סותרים, לפיהם ביקרו בבית החולים, ושמעו מפי הקשישה זמירות אחרות לגמרי, אך עדותם נמצאה בלתי אמינה על ידי בית המשפט, אשר פסק לבסוף כי על דירתה של הקשישה המנוחה לעבור לידי בתה במלואה.

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  שימעו סיפור מהחיים, אני טיפלתי לבדי עם אבי באימי החולה,
  יפה 19/05/2014 16:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ולאחר פטירתה התברר שאחותי הצעירה הוציאה ממנה בימי מחלתה מעל מחצית חסכונות ההורים תוך הפעלת לחצים נפשיים שהותירו את אימי לעיתים קרובות מתייפחת בדמעות. דאגתי לאבי כול חייו ולאחר שנכנסה לחייו גרושה שכול חייה פחות או יותר לא עבדה, היא ערבבה את המשפחה, הסיתה את אחיותי כנגדי תוך שהבטיחה להם את כול הירושה. הן ניתקו פיסית את אבי ממני ותבעו אותי למשפט בתואנות שווא עלובות שהופרכו מיידית, אך בגלל אייומן לגרור אותי שנים בבית משפט התפשרתי והתחלקנו 1/3 כול אחת ממה שנותר לאחר שרוקנו את החשבון כמיטב יכולתן. למותר לציין שהגרושה קיבלה נתח נכבד והאחיות לשעבר נפגעו בטיפשותן ובתאוות הבצע שלהן. כיום אין שום קשר ביננו ובין בני הדודים, ומבחינתן לפחות קלונן לא ניצב בפניהן יום יום ושעה שעה.
  סגור
 • 5.
  דין תורה
  ראובן 19/05/2014 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יפה נהג בית המשפט! מדין תורה צוואת שכיב מרע בנוכחות עדים "ככתובה וכחתומה דמי"
  סגור
 • 4.
  האם עשתה טעות גדולה כי גרמה לקרע בלתי הפיך במשפחתה (ל"ת)
  אסור לעשות דבר כזה 18/05/2014 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 4
  סגור
 • מותר כנס
  מושון 18/05/2014 18:57
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הקרע כבר היה קיים קודם. הבנים ניתקו עצמם מהאם וכל רצונם היה לקבל את חלקם בירושה. רודפי בצע...
  סגור
 • 3.
  רבותיי הנה שמות העדים!!
  עידן 18/05/2014 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 4
  אולמרט והירשזון
  סגור
 • 2.
  עכשיו יש ריב אחים גדול, בית משפט לא צריך להתערב בזה (ל"ת)
  עודד 18/05/2014 12:40
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • אה ובלי התערבות בית משפט היו נישוקים וחיבוקים??? (ל"ת)
  שלום 19/05/2014 16:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  הנדלן מחריב את היחסים במשפחות ,מי צריך בועת נדלן . (ל"ת)
  בא 18/05/2014 12:30
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור