האוצר פרסם את תזכיר חוק המע"מ: התקרה למי שלא שירת - 600 אלף שקל

שר האוצר לפיד התעקש, והתזכיר שיצא לעיון חברי הכנסת והציבור כולל את תקרת המחיר הנמוכה למי שלא שירת בצבא
 |  (5)
החלטת ריבית, צילום: Getty images Israel
משרד האוצר פרסם הערב (ד') את הצעת חוק המע"מ לעסקאות לרכישת דירה מקבלן באופן רשמי, לאחר הסערה הציבורית שחולל בימים האחרונים עם פרסום התנאים לקבלת ההטבה. בהצעת החוק המעודכנת מצויין פרט חשוב אחד - תקרת המחיר למי שלא שירת - 600 אלף שקלים בלבד.

בתזכיר נכתב: "על מנת לנסות ולהביא להורדת מחירי הדיור גם בטווח הקצר יש לבצע צעדים להקלה מידית במחירי הדירות. החוק המוצע מגדיר דירות ורוכשים אשר ביחס אליהם ישולם מע"מ בשיעור 5 עבור רכישת דירה ראשונה בהתאם לכללים המוגדרים בתזכיר. המשמעות של מע"מ בשיעור 0 היא כי הקבלן יכול להזדכות על מע"מ תשומות ששילם ולא יצטרך להעביר מע"מ עסקאות בגין הדירות שמכר".

"מכיוון שרכיב המע"מ מהווה למעלה מ- %15 ממחיר הדירה הכולל, עשויה הפחתה מידית זו לסייע לעשרות אלפי זוגות צעירים לרכוש דירה במחירים נמוכים משמעותית ממחירי השוק הנוכחיים".

אך בניגוד לדרישת משרד השיכון, תקרת המחיר שמוצעת למי שלא שירת בצבא עומדת על 600 אלף שקלים, לעומת תקרת מחיר של 1.6 מיליון שקלים למי ששירת בצבא. עם זאת, ההגדרה ל"רוכש זכאי" שונתה מעט וכעת אומרת "הרוכש ביצע שירות או שהוא נכה, או שבקשתו לשרת שירות צבאי או שירות לאומי-אזרחי נדחתה ".

השינוי הזה בנוסח כנראה בא לרצות את אותם מתנגדים שטענו שהחוק מפלה אוכלוסיות רחבות, כמו האוכלוסיה הערבית והחרדית, שאינן משרתות בצבא לרוב.

בין התנאים הנוספים שמפורטים בתזכיר - שטח הדירה יהיה בין 60 מ"ר ל-140 מ"ר, על הדירה לעמוד בסטנדרט בנייה שייקבע על ידי משרד השיכון, ושתהיה זו דירה שנבנתה בבנייה רוויה, כלומר לפחות 6 יחידות דיור לדונם במבנה של שתי קומות לפחות.

החוק מפרט עוד כי ההטבה מיועדת רק לרוכשי דירה ראשונה, או כאלו שלא החזיקו בדירה מאז 1995. בנוסף, החוק מציין שבמידה ורוכש הדירה ימכור אותה תוך 5 שנים יחוייב לשלם את המס על הרכישה המקורית.

הצעת החוק תעבור כעת לעיונם של חברי הכנסת ולהערות מהציבור לתקופה של 21 ימים, ולאחר מכן תגיע לדיון בוועדת הכספים.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  על מנת שנרוויח משהו יש להחיל את החוק גם רטרואקטיבית
  מ 16/05/2014 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפחות השנה. אחרת לא נרוויח כלום - הקבלנים יעלו את כל המחירים וזהו. אם החוק יהיה רטרואקטיבית והמחיר הסופי של הקונים בשנה האחרונה יהיו נמוכים ב15% זה יוריד את המחירים בשמאות ועוד - כך המחירים יחזרו לשפיות. עדיין לא קניתי.
  סגור
 • 4.
  דמגוגיה הרצת פראייר=דור צעיר עני=סיכון קיום המדינה!!!!! (ל"ת)
  מחיר הזוי50%מעל!!!!! 14/05/2014 23:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  בשטח מזמן פחות20%=מניעה פיצוץבועה טבעי=סיכון קיוםהמדינה (ל"ת)
  שקר=שליטה מחיר גבוה! 14/05/2014 23:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  טיפשים, תבנו דירות עם סינים!
  ממשלה נבובה 14/05/2014 21:13
  הגב לתגובה זו
  6 0
  בלי טריקים בלי שטיקים ובלי קבלנים ישראלים. בעלות פרוייקט מעמ 0 אפשר לבנות עשרות אלפי יחידות דיור ולמכרם בזול ומהר. רק כך ירדו המחירים ולעזאזל בנק ישראל!
  סגור
 • 1.
  במקום כול ההתפלפלות הזו תכניס דווקא ערבים ומשתמטים
  מאור 14/05/2014 20:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בתרוצים שונים למעגל מקבלי ההטבה הי צריך בסה"כ לתת נקודות זיכוי למי ששירת בצבא בסכום המוצע. אז לא הייתה בעיה עם אף אוכלוסיה ומשרתי הצבא יקבלו הטבה לפי מספר חודשי החובה ששירתו ומינימום של שנה אחת, וזו לא אפליה בדיוק כמו שעולים חדשים שהגיעו קיבלו סל קליטה, רכב פטור ממיסים והטבות לדיור קיבלו הטבות ולא אפליות.
  סגור