ההיצע גדל: 4,000 יח"ד ייבנו על שטחי בסיסי תה"ש מזרח ובשלישות הראשית

רשות מקרקעי ישראל תעביר למשרד הביטחון קדם מימון בסכום של 1.6 עד 1.9 מיליארד שקל כנגד השבת הקרקעות והעתקת מחנות צה"ל
 |  (6)
תל השומר מזרח, צילום: יח"צ
פינוי מחנות צה"ל מהמרכז לנגב יוצא לדרך: רשות מקרקעי ישראל הפקידה תכניות לבניית 4,000 יח"ד על שטחי מחנות צה"ל בתל השומר מזרח ובשלישות הראשית. המחנות יועתקו ממרכז הארץ אל הנגב והההכנסות משווק הקרקע יסייעו במימון פינוי מחנות הצבא אל הנגב.

התוכנית הראשונה נקראת "שכונת האקליפטוסים" – תכנית הכוללת 2,800 יח"ד שייבנו בשטח תל השומר מזרח.

תכנית נוספת שהופקדה "מתחם גנים" תניב 1,200 יח"ד שייבנו על שטח מחנה השלישות הראשית ברמת גן ותקרא .

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל:

"הסכמי הגג והשכונות שייבנו על שטחי מחנות צה"ל ישנו את מפת הדיור במדינת ישראל. העתקת המחנות לנגב היא מנוע צמיחה משמעותי שישפיע לא רק על הנגב אלא גם על לב אזורי הביקוש".

תל השומר מזרח - "שכונת האקליפטוסים":

בשכונה יוקם רובע עירוני הכולל כ-2,800 יח"ד, תעסוקה מסחר ושטחים לרווחת הציבור. לפרוייקט הוקצה שטח ציבורי גדול בהיקף של 466 דונם, הכולל גם פארק עירוני רחב ידיים שישמור על ערכי הטבע וחורשת האקליפטוסים הקיימים בשטח הבסיס הקיים כיום, העצים הבוגרים ישולבו במערך הדרכים, השטחים הציבוריים ומגרשי הבנייה המתוכננים.

בנוסף, הפרוייקט כולל מבנים ומוסדות ציבור: בית ספר על יסודי בשטח של 30 דונם, שני בתי ספר יסודיים על שטח של 18 דונם, מעונות יום, גני טרום חובה, גן חובה ובית כנסת שכונתי (ייבנו על שטח של 15 דונם). התכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל.

גילי טסלר מתכננת מרחב עסקי ת"א בראש מקרקעי ישראל מדגישה כי בקומפלקס העירוני החדש "שכונת האקליפטוסים" כ-30% משטח התוכנית הוקצה לשטחים ציבוריים פתוחים בו ישולב מערך שבילי אופניים במרחב הציבורי.

שלישות ראשית – "מתחם גנים":

בשכונה ייבנו כ-1,200 יח"ד בשטח עיקרי של 150 דונם. התכנית כוללת: מבני ציבור על שטח של 22,593 מ"ר, מבני מסחר ותעסוקה על שטח של 4,500 מ"ר ושטח ציבורי פתוח על שטח של 25 דונם. גם בתכנית זו בניינים היסטוריים ועצי אקליפטוסים בוגרים בשטח הבסיס ישמרו וישולבו בפרוייקט. מחנה השלישות הינו אחד מחמשת מחנות צה"ל הנמצאים בליבה של תכנית הפינוי וההעתקה ממרכז הארץ לנגב.

הסכם לקידום תכנון פיתוח ושיווק קרקעות - מחנות צה"ל

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את מסמך ההבנות שגיבשו רשות מקרקעי ישראל, משרד הביטחון והאוצר בנושא ניהול התכנון, הפיתוח והשיווק של קרקעות באזורי ביקוש במרכז הארץ, עליהן ממוקמים היום מחנות צה"ל והעתקתם לנגב, תוך שימוש בתמורות שתתקבלנה משיווק הקרקעות המתפנות, למימון העתקת מחנות צה"ל.

במסגרת ההחלטה נקבע כי בתכנון למעלה מ-40 אלף יחידות דיור חדשות שייבנו במרכז הארץ במקום המחנות שיפונו יוקצה נתח משמעותי מהדירות לטובת דירות קטנות ודיור להשכרה.

מדובר בקביעת מתווה חדש ותקדימי, הקובע מדיניות אותה ניתן יהיה ליישם גם בנוגע לפינוי עתידי של מחנות צבא נוספים והוא מתבסס על העקרונות המפורטים בהחלטה.

רשות מקרקעי ישראל תעביר למשרד הביטחון קדם מימון בסכום שינוע בין 1.6 ל-1.9 מיליארד שקל כנגד השבת הקרקעות והעתקת מחנות צה"ל.

משרד הביטחון יתוגמל על ידי מנהל מקרקעי ישראל אם יפעל מהר

הסכומים שישולמו למשרד הביטחון יתחלקו בהתאם לזכויות במקרקעין וייגזרו מהתקבולים שיתקבלו בפועל בגין שיווק הקרקעות ובניכוי חלף היטל ההשבחה ועלויות הבינוי החלופי וטיהור הקרקע. לרשות מקרקעי ישראל הזכות לקחת על עצמה את קידום תכנון הקרקעות בכל עת.

במסגרת ההסכם נקבע מנגנון מחויבות לתהליך שיתגמל את משרד הביטחון כך שככל שהמשרד ימהר לקדם את ההליכים התכנוניים הדרושים כך הוא יתוגמל על ידי מינהל מקרקעי ישראל. מנגנון זה צפוי להוות תמריץ לקידום הפרויקטים.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  כול הגובניקים יוכלו לגרבץ בנגב .בכול דבר רע יש משהו קצת
  בא 14/05/2014 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טוב . בועת הנדלן גרמה למעבר .
  סגור
 • 3.
  ליעל אינהורן ,תפתחי את שוק הנדלן לתחרות ,כמו שעשו
  בא 14/05/2014 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתעופה ובסלולר , תסבירי ליאיר מה זה אומר ,ואז המחירים ירדו באמת ויהיה שוק בריא וזול כמו בקנדה או במדינות נורמליות נוספות .
  סגור
 • 2.
  נראה שהמטוטלת נעה לכיוון הגדלת היצע וירידה ביקוש
  צביקה דורון יועץנדלן 14/05/2014 12:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וזה אומר ירידת מחירים לפנינו. ההיצע היה תקוע בישראל בגלל סיבות טפשיות: בתל אביב מחיר מ"ר למשרדים, במרכז העיר- הוא 12,000 שקל לעומת 35,000 למגורים באותו מיקום בדיוק. הסיבה היא שהעירייה דוחפת היצע גדול של בנייני משרדים כי הארנונה שהיא תרוויח משתלמת לה. הארנונה שגובים על מגורים פשוט קטנה מדי, והעירייה לא מוציאה (כמעט) היתרי בניה למטרת מגורים. בכך נגרם מחסור גדול ועליית מחירים. כעת התשואות על השכרת משרדים גבוהות פי כמה. היום פורסם שמשרד ראש הממשלה תקצב 1.8 מיליארד לפתרון חסמים ל 77,000 דירות. כלומר בגלל 23,000 שקל לכל דירה, ההיצע היה תקוע במשך שנים ורוכשי הדירות משלמים עוד 400,000 שקל לדירה ממוצעת. עכשיו מדברים על תמ"א שאמורה להציל מרעידות אדמה אבל אין היתכנות כלכלית בגלל כסף קטן יחסית.
  סגור
 • מצביקה דורון האמיתי
  אזהרה למתחזה 14/05/2014 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני אוסף נגדך ראיות. הכנסתי עורך דין לתמונה. כל תגובה שאתה כותב בשמי נרשמת אצלי. זו עבירה פלילית ואתה תיתפס ותועמד לדין. בנוסף, אני גם אתבע אותך על פגיעה בשמי ותידרש לשלם פיצויים. תחשוב טוב כי עורך הדין יעלה לך הרבה כסף בבית משפט. ראה הוזהרת !!!
  סגור
 • לצוות ביזפורטל שלום
  צביקה דורון האמיתי 14/05/2014 16:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש אדם שמתחזה וכותב תגובות בשמי. תגובה מספר 2 לא נכתבה על ידי, אלא על ידי אדם המשתמש בשמי בצורה אסורה. יש לי מספר בקשות אליכם: (1) נא כתבו לכתובת המייל שלו אזהרה, (2) נא הסירו את התגובה שלו, (3) נא שלחו אלי למייל את תוכן ההתכתבות ביניכם. המייל שלי הוא zvid@012.net.il
  סגור
 • 1.
  מי צריך לשמור על אקליפטוסים - עץ זר ומסוכן
  מדינה של מפגרים 14/05/2014 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  2,800 יחידות על 500 דונם זה בדיחה רעה
  סגור