הקבלנים: "יש סכנה ברורה בקבוצות רכישה - צריך לחייב אותן בפרסום תשקיף"

כך אומרים בהתאחדות בוני הארץ ביחס להקמת פורום מארגני קבוצות הרכישה תחת איגוד לשכות המסחר. "מטרתן ליצור רווח אישי בלבד"
 |  (10)
נדל"ן, צילום: Bizportal
נלחמים להכנסת קבוצות הרכישה לתוכנית 0% מע"מ של שר האוצר יאיר לפיד: היום קיים איגוד לשכות המסחר כנס חירום בהשתתפות פורום מארגני קבוצות הרכישה. בכנס ישתתפו מנהלי 17 קבוצות רכישה ועמותות ויועלו הצעות לשינוי החלטות קבינט הדיור, על מנת שגם חברים בקבוצות ועמותות רכישה ייהנו מהטבות הדיור המוצעות.

נציין שבראשית החודש אמר ישראל זעירא, מנכ"ל 'אמונה', ל-Bizportal כי הקבלנים הפעילו לובי חזק נגד קבוצות הרכישה באוצר כדי לא להחיל עליהן את מע"מ 0% ושצעד זה יחסל את הענף .

בשבועיים האחרונים הצטרפו לפורום קבוצות הרכישה 17 מנהלי קבוצות רכישה הרואים עצמם מופלים לרעה על-ידי החלטות קבינט הדיור. עוד 12 קבוצות רכישה בוחנות את דרכן להצטרף לפורום. כחלק מהצעדים שנקטו יו"ר הפורום ישראל זעירא וחברי הוועד, מוטי פלד, חני הורביץ ודן הרצוג - היה צירוף הפורום לאיגוד לשכות המסחר, במטרה להקים ארגון חזק שתהיה לו השפעה על החלטות הממשלה והכנסת.

"משרד האוצר בהחלטותיו יצר העדפה סקטוריאלית לחברות הנדל"ן, מה שהביא לפגיעה של מאות התארגנויות נדל"ניות בהן שותפים אלפי רוכשי דירות צעירים העונים על כל הקריטריונים שנקבעו", מסביר ישראל זעירא מנכ"ל חברת "באמונה" ויו"ר פורום קבוצות הרכישה, "יש לזכור כי על-פי דוח מינהל הכנסות המדינה, לקבוצות הרכישה תרומה חשובה בהוזלת מחירי הדירות בישראל, לכן כל פגיעה בהן משמעה העלאת המחירים בעיקר באזורי פריפריה ומחיקת הענף היחיד שהצליח להוזיל את מחירי הדיור".

"המטרה של קבוצות הרכישה: יצירת רווח אישי"
אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמר בתגובה: "בעצם ההתארגנות נחשפה מטרתם האמיתית של מארגני הקבוצות והעמותות הבניה. המטרה שלהם היא יצירת רווח אישי, גם כאשר מדובר בייזום עסקי שיש בו סכנה ברורה לציבור הרחב".

לדבריו, בטרם ההכרזה על הקמת הארגון החדש פנתה התאחדות בוני הארץ לרשות ניירות ערך בדרישה לפעול לכך שמארגני עמותות בניה ברחבי הארץ יחויבו לפרסם כתנאי לגיוס חברים לעמותה מהציבור הרחב. בכך, יוגדל מהותית היקף המידע למצטרפים פוטנציאליים לעמותות שיחשוף אותם לסיכונים שברכישת זכויות במקרקעין באמצעות עמותה. ההתאחדות קראה לרשות לפרסם החלטה מקדמית שלפיה, הצעות של עמותות בנייה לציבור להצטרף אליהן לשם הגשת הצעות לרכישת קרקע לבניה במכרזים, הינה בבחינת "הצעה לציבור" שתחייב עמותות בפרסום תשקיף על פי חוק ניירות ערך.

בן שמעון הוסיף: "העובדה שמדובר בהתארגנות תחת חסותו של ארגון לעסקים כמו איגוד לשכות המסחר הינה הודאה בכך שהקבוצות ועמותות הבניה הן התארגנות עסקית-יזמית בתחום הבניה לכל דבר. לכן, יש להכיל עליהן חובת שקיפות מקסימאלית שתחשוף עד כמה מסוכנת ההשתתפות בהן למי שאינו איש מקצוע מתחום הבניה". בן שמעון הוסיף: "העובדה שמארגני הקבוצות והעמותות מתנגדים לדרישתנו לפרסום תשקיף מעידה על רצונם להמשיך להסתתר מאחורי ההגדרות המשפטיות שמאפשרות להם למכור לרוכשי דירות חלום שסיכוי סביר כי הוא לא יתממש".

בן שמעון טוען כי "ניתוח של מסמכי הצטרפות לעמותות שבוצע בהתאחדות מלמד, כי הציבור הרחב מתפתה להצטרף לעמותה למרות שבטפסים לא מקפידים על האבחנה בין רכישת "זכויות בלתי מסוימות" במקרקעין, לבין רכישת דירה מוגמרת. בטפסים להצטרפות לעמותות מפורטים סוגי וגדלי הדירות המשוערים במגרש, ואומדן מחיר הדירות הסופי, בשונה בעסקת רכישת דירה מקבלן שבה הפרטים הללו ידועים מראש."

העמותות אינן מחויבות למתן ערבויות בנקאיות לרוכש הדירה על פי חוק מכר דירות שלהן קבלן ויזמים מחויבים, וכן נמנעת מחבר בעמותה זכות לאחריות לתיקון ליקויי בניה שלה מחויבים קבלנים לפי חוק המכר.

"עמותה או קבוצת רכישה אינה מתחייבת לחבר ביחס לפרטים המהותיים המפורטים בטפסים (סוג דירה, גודל, מחיר וכו') ולא לפרטים מהותיים שהטפסים לא כוללים כמו מועד מסירת הדירה, מפרט הדירה וכו'. פרטים אלו תלויים במספר רב של גורמים. על הסיכונים הכרוכים בהצטרפות לעמותות בניה והכשלים האורבים לפתחן מעידים, בין היתר, ההליכים המשפטיים שהתנהלו עד כה בעניינן של העמותות".

ההתאחדות מדגישה כי כיום אין כל רגולציה המסדירה את הנושא: לא קיימת בחינה של התארגנויות אלה על ידי משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ואו רשם העמותות, באופן המטיל עליהן חובות גילוי שיפחיתו את פערי המידע המשמעותיים בין מארגני העמותה למצטרפים אליה.

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  גבב של שקרים שבאים להפחיד
  אנונימי 28/04/2014 09:37
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הרבה מהכתוב בכתבה אינו מדויק בלשון המעטה ובא לייצר הפחדה למי שאינו מבין. בכל תחום ישנם שרלטנים וכך גם אצל קבלנים. אין אדם שעובד בחינם ורוצה להרוויח כסף מעיסוקו (אלא אם הוא צדיק טהור). הקבלנים לא מרוויחים כסף? הם פשוט נמצאים בעסק בגלל רוח התנדבותית? בקבוצות רכישה ועמותות המחירים יותר אטרקטיביים ונמוכים כי אין את הרווח היזמי שהקבלנים מרוויחים על גבינו. צריכים להיות זהירים ולבדוק כל דבר לפני שרוכשים דירה או נכס. לממשלה יש מזמן את היכולות להוזיל עלויות דירות בישראל שיצאו מפרופורציה אך אין שם את הרצון כי זה חילק מתקציב המדינה עליו הם נסמכים. אם לא יכולו החוקים על כלל הרוכשים ולא משנה איפה זה יהיה כישלון וביזיון כאחד של השר יאיר לפיד וכל הנוגעים בדבר.
  סגור
 • 8.
  החשש של הקבלנים לפי דעתי צודק אתם גומרים להם את הפרנסה (ל"ת)
  מתווך 27/04/2014 23:57
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 7.
  פחחחחחחחחחח מאמינים לקבלנים וללפיד וגם לפינוקיו (ל"ת)
  אין שם 27/04/2014 13:23
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 6.
  תנו לקבלנים שרק יבנו כול השאר כול אחד יעשה כפי שיחפוץ (ל"ת)
  נועם 27/04/2014 13:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  למה שנאמין לקבלנים הרי הם אלו שמעלים לנו את המחיר
  מיכל 27/04/2014 13:14
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בנוסף קבלנים הכי פחות בטוחים אז מה אם הם נותנים ערבות מה יקרה אם הם יפשטו רגל אני אגור בערבות שלהם? עדיין אשאר בלי דירה ! לפחות בקבוצה הקרקע על שמי שזה יותר בטוח ואם היה לי כסף הייתי קונה רק בבנייה עצמית או קבוצה ולא משלמת ביוקר לקבלן
  סגור
 • 4.
  רכשנו בקבוצה בפתח תקווה וכבר גרים בבית ב"ה ,ממליץ לכולם (ל"ת)
  ניסים 27/04/2014 13:05
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 3.
  הקבלנים משתמשים בהפחדה .במקום להוריד מחירים ולהיות
  בא 27/04/2014 12:24
  הגב לתגובה זו
  5 1
  תחרותיים , הם לא מבינים ששבע השנים הרעות שלהם הגיעו .
  סגור
 • 2.
  מחירי נדלן גבוהים מעודדים ירידה מהארץ ,זה מגעיל ,אני
  בא 27/04/2014 12:14
  הגב לתגובה זו
  5 0
  חושב שגם הממשלה מבינה את זה ,זה לא ציוני , בעוד כמה חודשים יתחיל מעמ 0 ,אחכ מחירי מטרה ,ובסוף יביאו קבלנים מחול ,בעיקר מסין . הנדלן גמור . מחירי נדלן גבוהים זה לא ציוני .נקודה .
  סגור
 • 1.
  הקבלנים כמובן מדברים מפוזיציה... אבל!
  אחד שכמעט נפגע 27/04/2014 11:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הדברים לא מנותקים מהמציאות. לפני כחצי שנה הצטרפנו אני ואשתי לעמותת בניה שהציעה עסקת נדל"ן מפתה מאוד. יוזמי העמותה טענו שהם מעוניינים לייצר עסקה נדל"נית כדאית לאוכלוסיה מסויימת, אליה הם משתייכים, ואף היו אמורים להיות בעצמם רוכשי דירה במסגרת הפרוייקט שייקום. הם הציגו מפרטים ומחירי דירות משוערים (לזכותם יאמר שהם הצהירו מראש שאין אפשרות להתחייב למחירים סופיים במסגרת עמותת בניה). מה שהם "שכחו" להציג זה שהם עצמם (שני החבר'ה שיזמו את העמותה) חתמו על חוזה חשאי מול החברה שהם ייעדו לניהול הפרוייקט. במסגרת החוזה הזה הם היו אמורים לשלשל כ-2% מהעלות הסופית של הפרוייקט (כ-1.5 מיליון ש"ח) לכיסם. כל הסיפור הזה התגלה בשלב יחסית מאוחר, והטיל צל כבד על כל הפרוייקט (קשה היה להאמין למשהו שהם אמרו ברגע שנחשפה העובדה שיש להם ניגוד עניינים חמור). אנחנו הצלחנו לצאת מזה ברגע האחרון. עמותות בניה וקבוצות רכישה מציעות הצעות מאוד מפתות שיכולות לחסוך מאות אלפי שקלים, אבל חשוב לבדוק הייטב מי הנפשות הפועלות ומה האינטרס של כל אחד מהם, אחרת אפשר ליפול חזק.
  סגור
 • אתה קבלן או מקבל מהם כסף . (ל"ת)
  מספיק 27/04/2014 12:27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור