"הקבלנים הפעילו לובי חזק נגד קבוצות הרכישה באוצר כדי לא להחיל עליהן את מע"מ 0% - זה יחסל את כל הענף"

מנכ"ל 'אמונה': "רוכשי דירות יסתערו והקבלנים יקפיצו מחירים, אצלנו זה לא יקרה". צפו בפער המחירים בין קבוצות רכישה לקבלנים
 |  (16)
נדל"ן, צילום: Bizportal
תוכנית מע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה של שר האוצר יאיר לפיד מעלה את קצפם של מארגני עמותות וקבוצות הרכישה, אשר לפי המתווה הנוכחי של התוכנית לא צפויות ליהנות מההטבה, למרות שרבים מהמשתתפים בהן הם זוגות צעירים אשר לפי הקריטריונים לפטור.

קבוצות ועמותות רכישה הן התארגנות של מספר אנשים החוברים יחדיו לצורך הקמת פרויקט בניה משותף מתוך מטרה להוזיל את העלויות. בשנים האחרונות חל גידול של ממש בהיקף פעילותן של קבוצות ועמותות רכישה עד שבשנת 2011 סך הדירות שנקבנו באמצעות קבוצות רכישה עמד על 4,000.

60% מהרוכשים בקבוצות רכישה - זוגות צעירים
נתוני משרד האוצר שפורסמו לפני כשנה מגלים כי משקלם של הזוגות הצעירים (אלו שקונים דירה ראשונה) בקרב רוכשי דירות באמצעות קבוצות רכישה גבוה, ובשנת 2011 עמד על כ-60%. רק 15% מסך הרוכשים הם משקיעים והיתר, 25%, משפרי דיור.

ישראל זעירא, מנכ"ל חברת אמונה, המנהלת מספר עמותות וקבוצות רכישה ברחבי הארץ, אמר ל-Bizportal: ""הצעת שר האוצר לביטול המע"מ לרוכשי דירה ראשונה מתייחסת רק לרוכשי דירות מחברות נדל"ן ולא לחברי עמותות או קבוצות רכישה. משרד האוצר מתייחס לחברי קבוצות אלה כרוכשי זכאות בקרקע, כיזמי נדל"ן. מדובר בראיה מעוותת שכן רוב רוכשי הדירות בעמותות רכישה הם זוגות צעירים שעבורם זו הדירה הראשונה וההצטרפות לעמותה נועדה מבחינתם להפחית את עלויות הרכישה. אין סיבה שההצעה לביטול המע"מ לא תחול גם על רוכשים אלה, המוכיחים שזו דירתם הראשונה ועונים על הקריטריונים שנקבעו בהצעה".

"אני לא יודע איזה לובי הפעילו הקבלנים על שר האוצר, הם לוחצים מאוד חזק לפגוע בקבוצת הרכישה", מוסיף זעירא. "קבוצות הרכישה מורידות את מחירי הדירות ב-15%-20% והמדינה צריכה לבחון את פעילותן בצורה מפוכחת, הקבלנים הם לא הגורמים הבלעדיים בשוק ויש אלפים שרוכשים דירות במסגרת הזאת, אך נראה שיש כאן יד מכוונת של האוצר, הוא קרא לצמצם אותן."

זעירא מסביר כי "מנתוני משרד האוצר עולה כי הזוגות צעירים הם החלק הארי בקרב רוכשי הדירות באמצעות קבוצות ועמותות רכישה. סנקציות שנקט האוצר כבר ב-2010 נגד קבוצות הרכישה כמעט חיסלו את היתרון שעמד לטובתן. באותה תקופה הפטור ממע"מ בוטל, מס הרכישה הועלה והבנקים קיבלו הוראה להגדיל את הקצאת ההון העצמי שלהם מ-35% ל-100% במתן אשראי לקבוצות לווים כאלה."
השוואה בין קבוצות רכישה לבין קבלנים; קרדיט: יח"צ
השוואה בין קבוצות רכישה לבין קבלנים; קרדיט: יח"צ

"תמיד היו שרלטנים בתחום"
"למרות הסנקציות שהוחלו קבוצות הרכישה הצליחו להתקיים אך בעיקר באזורי פריפריה - מבאר שבע ונתיבות בדרום דרך קרית גת, קרית מלאכי, פרדס חנה-כרכור חריש וישובים בצפון. הפריסה של קבוצות הרכישה היא בכל הארץ ולכן הצעת ממשלה שבאופן גורף מתעלמת מציבור גדול כל כך של רוכשי דירות, שרובם זוגות צעירים היא בעייתית, לא חוקית ומפלה."

לשאלה אם לא הגיעה העת לבטל את הרעיון של קבוצות הרכישה עם כניסת הטבת מע"מ 0% לתוקף, במיוחד לאור הגורמים המפוקפקים הרבים שנכנסו לתחום, משיב זעירא: "המדינה צריכה דווקא לעודד את קבוצות הרכישה, בסופו של דבר הן רוכשות את הקרקעות במחיר גבוה יותר והצרכן הסופי מקבל דירה זולה יותר, לכן אם כבר נותנים הטבת מע"מ לקבלנים אז יש לתת אותה גם לקבוצות הרכישה. צריך לזכור שמע"מ 0% לא יהיה לאורך זמן, לכן גם מי שלא התכוון לרכוש דירה יקנה כעת והקבלנים יעלו את המחירים, ולכן כאן אנחנו נבטיח מחירים תחרותיים יותר, זאת בתנאי שיתנו לנו גם להשתתף בתוכנית."

זעירא ממשיך: "תמיד היו שרלטנים בתחום קבוצות ועמותות הרכישה ועדיין יש. בנוגע לעמותות המתמודדות במכרזים על קרקעות מדינה, המדינה הכניסה רגולציה – מחייבת שתהיה חברת ניהול בעלת של 30 מיליון שקל, ותק בענף ואסמכתאות על כך שכל פעולה נעשתה לפי החוק. זה נכון שבאדמות פרטיות הרגולציה אינה מספיק טובה ואני בעד שיוציאו מייד הוראות פיקוח, אך אין כל סיבה לבטלן כי הן משרתות את טובת הציבור – להגיע לדירה בזול."

מחסלים את קבוצות הרכישה
יש לציין כי לגבי ההצעה לקביעת מחיר מטרה שאושרה בקבינט הדיור , טרם הוחלט אם תחול על קבוצות רכישה. לדברי זעירא, הדרת קבוצות הרכישה מהחלטה זו משמעה חיסולן בשוק הנדל"ן בישראל.

תגובת משרד האוצר לטענות שמשמיעות קבוצות הרכישה: "הקריטריונים יובאו לאישור קבינט הדיור בתום התקופה שהוקצבה לנושא".

נציין כי הערב צפויים להיפגש ארבעה מנהלי עמותות וקבוצות רכישה לצורך דיון באפשרות של עתירה לבג"צ בגין אי חוקיות ההצעה לדבריהם. מלבד אמונה צפויים להשתתף בפגישה מנהל עמותת נאות חריש, מוטי פלד; חברת אלפא מליבו; שתי קבוצות רכישה מירושלים בניהולה של זיוה סיון וחמי בר אור ממארגני קבוצת הרכישה "חריש הירוקה".

תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  מתי תבינו ? השוק בידי המינהל/ממשלה בלבד-!
  רוכש פגוע 04/04/2014 07:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדברים על שוק חופשי אבל מחזיקים ב-93% מהקרקעות אז מה חופשי כאן--???
  סגור
 • 13.
  "קבוצות רכישה" זה אסון ורווח רק למארגנים, לא להתקרב
  רוכש פגוע 04/04/2014 07:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  די עם העבודה בעיניים הישראלים לא לומדים לקנות בית/דירה רק מחברת בניה מוכרת ויציבה ויותר מכך רצוי לקנות יד שניה בהצלחה
  סגור
 • 12.
  אני לא יכול ולא רוצה לקנות מקבלנים וקבוצות רכישה, לא
  נתי 03/04/2014 14:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מתאים לי ואין לי תקציב לשלם גם משכנתה וגם שכ"ד; שמישהו יסביר לי סוף סוף למה אני לא יכול לקבל הטבת מיסוי ברכישת דירה יד 2? ואל תספרו לי סיפורים שביטול המע"מ יוריד את מחירי יד 2 בהמשך, כי הוא לא יעשה זאת. נראה לי שכול המהלך נועד לסייע אך ורק לקבלנים,בחודשים האחרונים משרדי המכירות שלהם שוממים.
  סגור
 • 11.
  אין ספק שהפטור ממעמ יחול על קבוצות, הרי הגדירו אותם
  ניר 03/04/2014 13:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כקבלנים, ומיסו אותם כמו קבלנים ...
  סגור
 • 10.
  כמה שאלות אנא התייחסותכם
  אפרים 03/04/2014 09:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפני 5 שנים המחירים היו נמוכים אבל הריבית בלתי אפשרית. מעניין למה לפני חמש שנים לא כולם רצו לקנות דירה ?? למה היום כשהמחירים גבוהים כולם פתאום רצים לקנות דירה ???הקיצר כשהמחירים היו נמוכים הריבית הייתה גבוהה וחונקת. היום כשהריבית נמוכה מאוד המחירים גבוהים. אם יחזרו המחירים של לפני חמש שנים גם הריבית תחזור לעלות - אז פתאום לאנשים כן תהיה יכולת ???
  סגור
 • 9.
  הריבית הנמוכה גורמת נזק אדיר לילדים שלנו
  צביקה דורון יועץנדלן 03/04/2014 08:37
  הגב לתגובה זו
  2 2
  שלא יוכלו לקנות דירות בגלל הפער בין השכר הממוצע למחירי הדירות !!!
  סגור
 • יופי צביקה, אז נקפיץ את הריבית, נפיל את העסקים פה
  משה 03/04/2014 14:25
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ויזרום שוב כסף ספקולציות זר וקצר מועד למשק, כול המשק יזדעזע ואף עלול להתמוטט רק כדי שצביקה יוכל למכור דירות בלוד.
  סגור
 • 8.
  פאשלות של שר אוצר
  קובי ב. 02/04/2014 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מבין למה הוא לא הכליל את קבוצות הרכישה. אז שיכליל את כולם!! אבסורד!!! בוגר יחידה מובחרת ואשתו שעומדים בקריטריונים אבל שייכים לקבוצת רכישה ישלמו מע"מ לעומת מצב שהיו קונים ת'דירה לבד. הבן אדם הזה הזוי לגמרי ולא מבין כלום. חבל שהצבענו לו. לא יחזיק מעמד אפילו יום אחד התוכנית הזו.
  סגור
 • 7.
  צוייין זה יעודד את הקבלנים להרוויח פחות
  כלכלן ראשי 02/04/2014 19:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אם יביאו לקבוצות הרכישה את ההטבה ממע"מ גם זה יגרום למחירים של הדירות שברשותם לנסות להיות ככול היותר אטרקטיבית ולנסות להשוות מחירים זה מצויין כי זה אותו הדבר כמו מחיר מטרה מי שיהיה מוכן להיות בקבוצת רכישה ולחסוך הרבה יעשה בקבוצת רכישה ומי שלא רוצה את כל זה יפנה לקבלן ישלם קצת יותר ויעשו עבורו את העבודה , מצויין לרוכשים בקבוצות רכישה שיהנו ממע"מ גם , ואפילו לדעתי קרקעות בלי מע"מ והנחות ! היגיע הזמן להסתכל לדור הזה בגובה העניים כי זה מי שימשיך אותנו מחר!
  סגור
 • 6.
  קבלנים יקחו את הטבת המע''מ לכיס שלהם זה לא יגיע לציבור (ל"ת)
  תום 02/04/2014 19:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  מה שבטוח זה שיאיר לפיד שם את כל הביצים שלו בסל אחד
  אמיר 02/04/2014 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם יצליח - הוא יוכל כנראה להגיע רחוק. אם לא יצליח - יצטרך לעשות השתלת ביצים
  סגור
 • 4.
  הטבה לצעירים
  אריק 02/04/2014 15:37
  הגב לתגובה זו
  1 1
  את 0 מע"מ צריך לתת לצעירים.כאלה שרוכשים דירה בפעם הראשונה .ואין על שמם דירה נוספת.צריך לתת לצעירים את ההטבה,גם אם הם קונים דירה יד שניה,בדיוק כמו משכנתא, כך הצעירים יראו שהמדינה מנסה לעזור להם,ולא רק דוחקת אותם לאיזורים שהם לא מעונינים לגור בהם.צעירים שמשרתים בצבא או בשירות לאומי,ונכים רק הם יהנו מההטבה,ולא משנה גיל,גזע,מצב משפחתי,ואיזור מגורים מבוקש.מי שנותן,המדינה צריכה לתת לו את הזכות הראשונים.
  סגור
 • תחליט, הטבה לרוכשי דירה ראשונה, או שניה או שלישית???? (ל"ת)
  אייל 05/04/2014 03:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אפס מע"מ זו תכנית מטומטמת להחריד, תעבוד בדיוק שבוע ואז
  משה - חיפה 02/04/2014 15:28
  הגב לתגובה זו
  6 6
  המחירים יקפצו שאני לא רוצה לחשוב על זה אפילו.....
  סגור
 • 2.
  חפסו את האיגלו הקטן בתמונה ,המוצא מקבל שתי דירות
  בא 02/04/2014 15:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במחיר אחת ,היקרה ביניהן .
  סגור
 • 1.
  לובי ,אני שואל משהו חשוב יותר ,הקבלנים כבר בנו איגלו
  בא 02/04/2014 15:08
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לעצמם ,כי מזג האויר השתנה מעט בנדלן ,והפך לארקטי , ימ טיפש מספיק לקנות עכשיו כשיש קרב ענקים בין אוצר לקבלנים , זהירות שלא ידרכו עליכם .
  סגור