ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

החלטה גורלית: קבינט הדיור אישר פה אחד את תכניות מחיר מטרה ומע"מ 0%

קריטריונים - תוך 20 יום, תזכיר חוק - תוך חודשיים . דירות במחיר מטרה ימכרו ב-20% פחות, ללא הטבת מע"מ 0%, המשקיעים בחוץ
 |  43
דרמה בשוק הנדל"ן
Share
האם כאן ייזרעו הזרעים לשינוי כיוון במחירי הדירות? קבינט הדיור אישר את תוכנית מחיר המטרה ותוכנית מע"מ 0% פה אחד ושר האוצר יאיר לפיד הבטיח שהצוות יגיש תוך 60 יום תזכיר לחוק - "זו לא ועדה למוסס את זה אלא רק לכתיבה החוק". עוד לפני הדיון פרסם משרד הבינוי והשיכון פירוט מורחב המסביר את תוכנית 'מחיר המטרה' .


אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון, אמר: "אני רואה בהצעה זו הצעה משלימה למע"מ בשיעור 0%, וביחד עם הצעה זו אני מאמין כי נוכל לחולל שינוי אמיתי במחירי הדיור בישראל ולהנגיש את הדירות לזוגות הצעירים. מחיר מטרה יקבע עוד בפרסום המכרז - ייקבע המחיר המקסימלי למכירת הדירות, כך שמחירן הסופי לצרכן יהיה נמוך בכ-20% ממחירן כיום. עמדת משרד הבינוי והשיכון היא כי דירות אלו יימכרו הן לחסרי דירה והן למשפרי דיור, המהווים יחד כ-80% מסך רוכשי הדירות החדשות בישראל. זהו תנאי הכרחי להשפעה על מחירי הדיור בשוק הדיור כולו, כולל דירות מיד שנייה המהוות כ-75% מסך העסקאות במשק."

מחיר מטרה - רק עם פוטנציאל לשיווק של יותר מ-500 יח"ד
עוד טוען אריאל כי "כפי שסוכם בין השרים, מכרזי מחיר מטרה לא יחולו בשיווקים בהם פוטנציאל השיווק העתידי נמוך מ-500 יח"ד, וכן במתחמי מחנות ובסיסי צה"ל המתפנים לטובת שיווק יחידות דיור באזורי הביקוש. הצוות ידון בכלל הסוגיות שעל הפרק ויביא את התוכנית לאישור קבינט הדיור בתוך 20 יום, מייד לאחר הפסח".

קודם לכן אמר אריאל: "יש הסכמה שנושא השיווקים הוא הדבר המרכזי. בעניין הזה אין מחלוקת. עוסקים בזה כל הזמן ומי שרוצה להעיר מוזמן אנחנו רוצים יותר ומוכנים ללמוד כל הזמן. אנחנו נמצאים אחרי שנים של עליות מחירים ולא ראינו מישהו שהצליח להוריד את המחירים. כבר לפני 10 חודשים דיברתי עם שר האוצר שצריך למצוא גישור עד שהשיווקים הגדולים ישפיעו ועד שדירה להשכיר ותוכניות בינוי פינוי ישפיעו".

אריאל ממשיך: "הבאנו מספר הצעות- שר האוצר בחר את מחיר המע״מ. מחיר מטרה לדעתי יותר טוב. לשמחתי הבאנו את ההסכמות ששתי התוכניות יפעלו יחדיו זה לצד זה. ישנם עוד דברים לפתור בעניין המע״מ כמו אוכלוסיות שונות שלא בתוכנית אבל בחקיקה נגיע להבנות. אני מבקש לברך את ראש הממשלה ושר האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, על נכונותם להקים צוות בראשות שר האוצר, להכין תכנית לפרסום מכרזים בשיטת שיווק של "מחיר מטרה".

לפיד: "עליית מחירי הדיור - שיטה שממשלת ישראל המציאה"
בראשית הדיון אמר לפיד: "מאז 2009 מחירי הדיור עלו ב- 64%. זאת לא עלייית מחירים, זאת שיטה. ממשלת ישראל המציאה את השיטה והיא תשים לזה סוף. היום זה קבינט הדיור הכי חשוב שהיה עד כה".

"יש כאלו שאומרים בימים האחרונים שהמע״מ הוא לא הצעד הנכון. הורדת המע"מ לא מיועדת לכלכלנים, פוליטיקאים ובעלי אינטרסים, היא מיועדת לצעירים ממעמד הביניים, ששירתו בצבא, שמנסים להקים תא משפחתי – ולא חשוב מאיזה סוג, להט"בי, חד הורי, לכולם מגיעות אותן זכויות – ויודעים עכשיו שלמדינה אכפת מהם והיא באמת מוכנה להפסיד כסף, ומחירי הדיור באמת יירדו. יש בעיית אי אמון בשוק. נדלן זה שוק של ציפיות. ראינו בימים האחרונים שהשוק מגיב והציבור מאמין לתוכניות." "הכתפיים של הדור שמחזיק את המדינה קורסות"
לפיד ממשיך: "באופן עקרוני אני נגד מע״מ דיפרנציאלי כי הוא יוצר קבוצות לחץ. אבל דיור לא דומה למוצרי חלב ולא דומה הייטק. כי מדינת ישראל היא לא הבעלים של 93% מהפרות או המוחות אבל כן בעלים של 93% מהקרקעות. היות והקרקע היא הרכיב המרכזי במחירי הדירות, אז מה שהיא עשתה זה למכור לאנשים מוצר במחיר מופקע, ואז לגבות מס על מה שהיא בעצמה מכרה, ואת זה אתה לא עושה לדור שמחזיק לך את המדינה על הכתפיים ההולכות וקורסות שלו". "המחירים יירדו מפני שאנחנו ממשיכים לעבוד יחד, ממשיכים לחשוב מחוץ לקופסה, לא לפחד אפילו לרגע מפתרונות חדשים רק מפני שאנחנו מכירים את הישנים טוב יותר, ולהשאר מפוקסים על הדבר היחיד שחשוב באמת: על דור שלם שמסתכל עלינו ומצפה מאתנו לעבוד בשבילו".

פלוג: "מע"מ 0% יגביר את הביקושים"
עוד לפני הדיון בנק ישראל את עמדתו ביחס להטבות מחיר המטרה ומע"מ 0% . קרנית פלוג אמרה בדיון: "אני רוצה לברך את קבינט הדיור והממשלה על המאמצים למציאת פיתרונות לבעיית הדיור. כנגידת הבנק אני חשה חובה להציג את עמדתי:

אני רוצה להקדים ולומר שהבעיה היסודית של הדיור היא בהיקף ההיצע. הגדלת ההיצע כפי שמסתמנת בשנתיים האחרונית עם דגש על אזורי הביקוש הם בכיוון הנכון. עקרונות מחיר המטרה יביאו יביאו להשגת היעד של מחירי הדיור. זה יעזור בהגדלת ההיצע והדירות ויביא מסר אמין לציבור שהממשלה פועלת להורדת המחרים גם במחיר איבוד הכנסות. אנחנו מברכים על הכוונה להקים את הצוות שיגבש את הצעת מחיר מטרה שתשפיע על מחירי הדיור."

לגבי מע״מ 0% אמרה פלוג: "ישנם חסרונות. הדבר הראשון יישום של התוכנית יגביר את הביקושים לדירות חדשות. ככל שהיצע הדירות קשיח יותר ובטווח הקצר הוא יות קשיח. יהיה לחץ על המחירים ובהיעדר פיקוח על המחירים חלק גדול מההטבה לא יגיע לרוכשים. הפיקוח הוא בעייתי. הפיקוח על מחירים ומפרט הוא מורכב מדובר במוצר לא סטנדרטי. עודף הביקוש החריף יתמרץ חלק מהרוכשים לשלם בצורה עוקפת וייווצר שוק שחור כדי לקבל את ההטבה. כאשר יהיו יותר משפחות שיהיו זכאיות להטבה מול היצע לא מספק ניתן לחשוב מה יקרה כאשר משפחות ירצו לקבל עדיפות על פני אחרת".

פלוג ממשיכה: "הקריטריונים שנקבעו לזכאות לא מיטיבות עם האוכלוסיות החלשות ועליית המחירים שתיגרם תקשה על המשפחות החלשות עוד יותר.
מדובר בהטבה פרמנטטית. מכיוון שמדובר בחקיקה גם אם יתברר בעתיד שההטבה אינה מועילה המציאות הפוליטית לא תאפשר לבטל את ההטבה כפי שלא ניתן היום לבטל פטורים כגון מע״מ על אילת. לצעד יש עלות תקציבית גדולה וצריך למצוא מקור מימון. סביר שבמרוצת הזמן ייגדל הלחץ להרחיב את הזכאים. צריך לציין מאיזה מס יממנו את ההטבה. הפטור המוצע יגביר את הלחץ על הוספת פטורים נוספים."

אושרה הרחבת הסכמי הגג
לאחר אישור תוכניות מע"מ 0% ומחיר המטרה אושר פה אחד להרחיב את הסכמי הגג עד להיקף כולל של 100 אלף יחידות דיור.

אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון אמר: "אנחנו מביאים היום לאישור הקבינט הרחבה משמעותית של החלטה קודמת מסוף שנת 2013, כך שנוכל לחתום על הסכמי גג עם רשויות נוספות, עד להיקף כולל של כ-100 אלף יחידות דיור. הסכמי הגג מהווים את הנדבך החשוב ביותר במלחמתנו ביוקר הדיור, ורק דרכם נוכל להגדיל את ההיצע באופן משמעותי."

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

43 תגובות ב-34 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
34 בדבכט 25/03/2014 11:56 התוכנית אמורה לעורר את הקונים הטיפשים לפני שיהיה מאוחר
מידי ואתם שקניתם במחיר מופקע תצאו עצמכם בשוקת שבורה ולקבלנים החמדניים תמה החגיגה צריך לחזור לפרופרציות כאן לא אמריקה או אירופה עדין יותר מ50% מכלל האוכלוסיה לא גומר את החודש
33 דודי שמעוני 24/03/2014 23:28 שטויות ואפליה
שיתנו לכולם אפשרות!! למה להפלות אותי כי אני נכה ב2 רגליים (עיוות כתוצאה מגדילה לקויה) ולא גוייסתי אז אני לא זכאי. נכון שיש לי תואר שני בכלכלה אבל זה לא הוגן לגבי אחרים שאין להם את מה שיש לי. זה אפליה נגד מגזרים שונים!!! אז שיעשה גם סנקציות פליליות נגד ערבים שלא מתגייסים!!! אדם רדוף שנאה ופופוליסט!!! ארד מהארץ בקרוב לגרמניה שמה מתייחסים יותר טוב לנכים!!!
32 ציון 24/03/2014 19:42 מי שקונה דירה במרכז ירוויח פי שניים יותר ממי שקונה דירה
בצפון ובדרום יש פה חלוקת כספים לא צודקת ומפלה ויש מצב שצפוניים ודרומיים יעדיפו לינות דירות בנתניה בחדרה יבנה ירושלים וסביבותיהה ויזניחו את הצפון והדרום איך מונעים זאת
31 cvc 24/03/2014 19:38 זה הזמן לרכוש יד 2 ולהשכיר! כשכולם בהמתנה הביקוש ....
כשכולם בהמתנה הביקוש לשכירות עולה ועולה!!! אין מה לעשות כאשר אוכלוסיה גדלה/גירושים/פינוי מתנחלים/עליה וכולם בהמתנה יש ביקוש עצום לשכירות . קיבלתם טיפ בחינם לעשות כסף ומהר... הזדמנויות בחיים תמיד יש רק צריך לאזור אומץ ולנצל אותם במקום לבכות כל הזמן....
30 בדבכט 24/03/2014 19:14 לפיד מלך ישראל הציל אלפי משפחות מציפורני החונטה (ל"ת)
29 מעמד ביניים 24/03/2014 18:38 כל הכבוד יאירררר!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
28 דמגוגיה יומי לפראייר 24/03/2014 16:46 עבודה בעיניים=מחיר הזוי50%="דור צעיר" עני=ממשל מונופול! (ל"ת)
27 קבלן,בנק,ממשל=גנבים! 24/03/2014 16:43 מעמד ביניים עני=תכנית בלוף לפראייר=בשטחמזמן פחות20%!!!! (ל"ת)
26 סמיילי 24/03/2014 16:42 כול הכבוד סוף סוף מרגישים שיש על מי לסמוך!
הממשלה הנוכחית באמת פועלת לטובתנו! ישר כוח!
25 קבלן,בנק,ממשל=גנבים! 24/03/2014 16:40 מחיר הזוי מעל50%=בשטח מזמן פחות20%=ממשל בלפן ושטלתן! (ל"ת)
24 אנונימי 24/03/2014 16:36 זה לא כלכלה חופשית
מאפשרים למחירים לזנק 80% ומונעים ירידת מחירים מעבר ל 20%
23 ehudhl 24/03/2014 16:09 שתי ההצעות הזויות. ממציאים כלכלה חדשה במקום לפעול בכלים
הקיימים של הגדלת ההיצע והפחתת הבירוקרטיה. כעת מגדילים בירוקרטיה ולא מגדילים היצע. זה ניסיון לפתור בהוקוס פוקוס מה שבמשך שנים לא התמודדו איתו בכלים שישנם. ביבי אחראי על זה והוא צריך לתת את הדין על כך. לפיד הוא סתם קישוט בעניין זה.
22 חני 24/03/2014 15:41 ל-17 אתה כותב שטויות!
זוג צעיר שקנה כבר דירה-נהדר לו וטוב שקנה. הוא לא מפסיד כי לא הולך למכור את הדירה שלו מחר. במשך הזמן מחירי הדירות שוב יעלו ושיהיה לכולם קצת סבלנות. אף אחד לא מפסיד והצעירים בעלי הכנסות נמוכות יותר יוכלו להצטרף למעגל רוכשי הדירות. בעתיד לאותו זוג צעיר יהיה יותר קל למכור את הדירה שלו ולהתקדם לבית גדול יותר.
21 avi 24/03/2014 15:36 נערי האוצר- הם פוחחחדים
כל נערי האוצר ובראשם קרנית פלוג פוחדים שמה תהליך ההוזלה יצליח וכולם ישאלו איכן היו כל החכמים במהלך 8 השנים האחרונות, מה עושה הנגידה האם תפקידה רק להכריז על גובה הריבית, מדוע לא יצאה בתוכנית עד כה? וכשיש תוכנית ויש סיכוי להוזלה היא מזדעקת, היא ישנה בעמידה!!!!
20 אבי 24/03/2014 15:33 לפיד אם תעשה את מה שאתה אומר תהיה ראש הממשלה הבא!! (ל"ת)
19 בא 24/03/2014 15:31 הנדלן עובד למזג אויר ארקטיק ,בקיצור ארטיק .
הקבלנים ימכרו את היגואר ויעברו למרצדס .
18 ינתי פרזי 24/03/2014 15:24 אמן וזוהי הסיכה שמפוצצת את הבועה! הגיע זמן...
דור שלם מחכה בדריכות..
17 זה לא מידתי 24/03/2014 15:23 לפיד פשוט מחסל את הזוגות הצעירים שרכשו דירה ומוחק אותם
מי שקנה בשנה-שנתיים האחרונות קנה במחירים גבוהים ולא נהנה משום עליה בערך הנכס שלו. כעת לפיד פשוט מוחק אותו. דירה שנקנתה ב-1.5 מיליון, עם הון עצמי של הזוג של 500 אלף ש"ח, תרד ב- 20 אחוז, המשמעות היא שמ-500 אלף שקל חסכונות נשארו לזוג רק 200 אלף כי 300 אלף מערך הדירה התאדו באויר והבנק בטח לא יוותר על אגורה מהמשכנתא. ככה מוחקים כלכלית. זוג כזה גם לא יוכל להחליף דירה כי ב-200 אלף הון עצמי הוא לא יקבל משכנתא שוב. לפיד חייב למצוא דרך לתת הטבה או לפחות לפצות את הזוגות הצעירים האלה, שרבים מהם שרתו בצבא ויש להם ילדים כמו שנקבע בקריטריונים של האוצר עכשיו.
קלקלן 24/03/2014 17:31 מי שקנה הוא אידיוט שרץ אחרי העדר
והוא פסיק קטן בסה"כ בין כלל המשפחות בעלות הדירה / או אלו שרוצות לקנות. אי אפשר לנהל מדיניות כלכלית שפויה של מחירי נדל"ן תוך התחשבות באנשים חסרי אחריות מהשנתיים/שלוש האחרונות. מי שלא שמע את האזהרות וזלזל בהן תוך מחשבה שנדל"ן תמיד עולה - יכול מצידי (וגם הבנקים לא אכפת להן ממנו - ולא תהיה שום מחיקת חובות) לפשוט רגל!
א.ק. 24/03/2014 16:35 על מחיקת חובות שמעתה ? אין שום סיבה זה לא
יחול גם על אנשים רגילים ולא רק על טייקונים...
משה - חיפה 24/03/2014 16:32 ככה זה כאשר יש שר אוצר שסיים רק 12 שנות לימוד (ל"ת)
16 קרנית לא מייצגת 24/03/2014 15:20 אני אוכלוסיה חדשה ואני מעוניין (ל"ת)
15 קרנית לא נבחרה 24/03/2014 15:19 טוב לנסות מקסימום מבטלים די להפחדות (ל"ת)
14 לא נותנת לשנות 24/03/2014 15:19 ההפחדות של פלוג ממש מכוערות (ל"ת)
13 פלוג עלאק 24/03/2014 15:17 יאיר כל הכבוד כל הכבוד כנגד הרשעים (ל"ת)
12 אבי 24/03/2014 15:16 כל הכבוד לפיד, אל תוותר לאף אחד
כל החיים הייתי ליכודניק ואני לא הצבעתי ליש עתיד ואני מצטער אל כך. יחידים שבאו לעבוד זה חברה מיש עתיד לפיד ופירון. הם אומרים ועושים. כל מה שהבטיחו מקיימים. אני מנהל מטה ליכוד בדרום, כל האנשים שלי יצביעו יש עתיד בבחירות הבאות. תקבל 50 מנדטים ותהיה ראש הממשלה בעזרת השם.
11 לא לוותר 24/03/2014 15:16 כל הכבוד ליאיר פלוג ונתניהו עייפנו ממכם (ל"ת)
10 צחי 24/03/2014 15:10 לפיד הקשקשן מספר אחד. רק רייטינג מעניין אותו. (ל"ת)
9 בן 24/03/2014 15:09 ומה עם מי שרכש דירה בשנה האחרונה?
שידפק כי הממשלה מטומטמת?
סוחר27 24/03/2014 17:27 מי שקנה דירה- חבל.. לא הכריחו אתכם לקנות בשיא (ל"ת)
קלקלן 24/03/2014 15:50 מי שחמור שיאכל קש....
מי שקנה בשלוש השנים האחרונות יאכל אותה לבסוף.. אבל שוב כמו שאמרתי בכותרת...
בא 24/03/2014 15:33 כמו מבצע בסופר ,המדינה מנוהלת כמו עסק וככה זה נראה . (ל"ת)
אחד 24/03/2014 15:25 שידפק כי הוא מטומטם שקנה בכל מחיר (ל"ת)
לקנות בשכל לא בשיא 24/03/2014 15:21 ממ... אולי הוא המטומטם בעצמו.... (ל"ת)
מה לעשות 24/03/2014 15:16 שידפק כי רכש בסכומים מטורפים והיה אגואיסט חסר סבלנות (ל"ת)
8 אבי 24/03/2014 15:08 יאיר לפיד כל הכבוד. תמשיך ככה. העם זקוק לאחד כמוך!!! (ל"ת)
7 שלמה מעוז 24/03/2014 15:06 למכור מהר אגח"ים של חברות נדלן המפולת תתחיל עכשיו (ל"ת)
6 שלמה מעוז 24/03/2014 15:03 היום יתחיל קיפאון בעיסקאות דיור קבלנים שממונפים יפגעו
קשה ונתחיל לראות ירידות מחירים בטווח המיידי עקב ההחלטה צעד נכון ובהזדמנות זאת להכנס גם את תוכנית מחיר מטרה ולייצר אפקט חזק מיידי לריסוק שוק הנדלן
5 בדבכט 24/03/2014 15:03 ביבי עשה את הבלאגן במחירי הדיור .ועכשיו הוא רוצה לקפוץ
לעגלה של לפיד העם הזה לא מטומטם .ביבי עשה המון טעויות והליכוד שילם ביוקר פחות 12 מנדטים .
4 ציון 24/03/2014 14:59 לפיד אין צורך במישחקי כבוד יש צורך בפיתרון טוב ודחוף
ותכנית המטרה כפי שמכנים אותה היא עדיפה ואפקטיבית צריך להחליט מייד ולגת לביצוע והעיקר לא להפליות בין אזורי הארץ כך שבמרכז יקבלו הטבה גדולה ואילו בצפון ובדרום יזכו בחצי הטבה צריך לעודד את הצפון והדרום
3 בא 24/03/2014 10:50 שאלה לקבינט הדיור ,מה זה מטבח קבלן . (ל"ת)
2 בא 24/03/2014 10:48 שאלה נוספת לקבלנים ,המצנח מסין .
בדכ אתם לא חוסכים על עצמכם ,כמו שאתם חוסכים בדירות ,הכוונה שאתם נוסעים ביגואר ,ומה קורה אם הנוסע ,ניקרא לו יאיר לפיד לדוגמה ,מרים אמברקס באמצע הנסיעה ,ואתם לא חגורים .
1 ציון 24/03/2014 10:19 בעד מחיר מטרה אך במקביל גם לחדש מלאי דירות לניזקקים
ולאוכלוסיה חלשה שאין בכוחה לירכוש דירה ואפילו בשכירות הם מיתקשים
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.