פתרון למשבר הדיור? הצעה לבניית 40,000 יח"ד בשטחי הקיבוצים

מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "הקיבוצניקים מובילים בגיוס לצה"ל ותורמים לצמיחה הכלכלית של ישראל. היום נלחמים על הזכות לבנות בית"
 |  (6)
קיבוץ שדות ים, צילום: לילך צור
שיירת משאיות נוסעת הבוקר מעמק יזרעאל, עד לירושלים במחאה על הקפאת הבנייה שנמשכת כבר שנתיים בקיבוצים ברחבי הארץ. בתנועה הקיבוצית דורשים להביא לסיום ההקפאה ולאפשר את חידוש הבנייה והצמיחה הטבעית בקיבוצים.

השיירה תנוע לאורך כביש 65 וכביש 6 לכיוון ירושלים ומשם תרד לכיוון משרד ראש הממשלה בת"א וצפויה לגרום לפקקים ועומסי תנועה כבדים לאורך הצירים המרכזיים בארץ.

לטענת התנועה הקיבוצית: כבר שנתיים שרשות מקרקעי ישראל מקפיאה היתרי בנייה בקיבוצים ברחבי הארץ ומונעת מאלפי משפחות צעירות להקים את ביתן בקיבוץ הלכה למעשה.

הפתרון אותו מציעים בתנועה הקיבוצית למשבר החריף כולל תכניות לבניית 40,000 דירות מצפון לדרום, בהן 10,000 דירות להשכרה בדיור בר השגה לסטודנטים, זוגות ומשפחות צעירות כחלק ממתווה סיוע לפתרון מצוקת הדיור הארצית.

דרישת הקיבוצניקים מרשות מקרקעי ישראל: "השוו את תנאי רכישת הקרקע המיועדת למגורים בקיבוץ לתנאים מהם נהנים תושבי הערים".

לדברי איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "היום הפערים העמוקים בחברה הישראלית מתגלים במלוא עוצמתם: בין החרדים שנלחמים לשימור סטאטוס קוו מעוות ומנצל לבין הקיבוצניקים שמובילים בגיוס לצה"ל, תורמים לצמיחה הכלכלית של ישראל בתעשייה ובחקלאות ונלחמים היום על הזכות הבסיסית לבנות בית".

מהתנועה הקיבוצית נמסר כי "מדובר בצעד מחאה ראשון בו נוקטים הקיבוצים אל מול אוזלת ידה של רשות מקרקעי ישראל בפתרון משבר הבנייה בקיבוצים. משבר שנגרם עקב הקפאת הבנייה המכוונת שכופים רשות מקרקעי ישראל על אלפי משפחות צעירות ברחבי הארץ שמעוניינות להיקלט ולבנות את ביתן בקיבוץ. זהו השלב הראשון במאבק, אשר על החרפתו יוחלט לאחר פגישה נוספת שתתקיים בין ראשי התנועה הקיבוצית לשר השיכון ולראש מנהל מקרקעי ישראל"..
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  למה הם חייבים לחיות בבתי קרקע?
  רני 02/03/2014 10:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שיבנו להם בניינים בתוך הקיבוצים כמו לשאר בני התמותה במדינה הזו.
  סגור
 • רני, אני גר בקיבוץ
  אשר 03/03/2014 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשכירות ומשלם 2400 ש"ח לחודש עבור 48 מטר יוצא לעבודה ב6:30 וחוזר בין 18:00-20:00 וגם אני בן תמותה, מה עשית אותי האויב שלך ?
  סגור
 • 4.
  מאיזה תנאים אני נהנה?
  תושב עיר 02/03/2014 10:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  "דרישת הקיבוצניקים מרשות מקרקעי ישראל: "השוו את תנאי רכישת הקרקע המיועדת למגורים בקיבוץ לתנאים מהם נהנים תושבי הערים". מאיזה תנאים ל"רכישת קרקע למגורים" חושבים הקיבוצניקים שתושבי הערים נהנים? גם אני למשל מאוד רוצה לרכוש מגרש לבניית וילה בעיר שלי אבל אף אחד לא מציע לי הנחה כלשהי במחיר או "תנאים נוחים" אחרים כלשהם.. אז על מה לעזאזל אתם מדברים?
  סגור
 • 3.
  אין גבול לצביעות הקיבוצים
  יוד 02/03/2014 09:10
  הגב לתגובה זו
  5 2
  במסווה של עזרה למדינה הקיבוצים מנסים לההשתלט על אדמות מדינה שלא שייכות להם. האדמות עליהן יושבים הקיבוצים שייכות לכלל אזרחי המדינה. הבניה עליהן צריכה להיות לא לתושבי הקיבוץ אלא לכלל האזרחים. חוץ מזה הקיבוצים צריכים להחזיר את 20 מיליארד הש"ח שמחקו להם בהסדר החובות שלהם. הסחטנות שלהם הרבה יותר גדולה מזו של החרדים שמשמיצים אותם בכל מקום.
  סגור
 • 2.
  זהירות אשליה! האמת-הקיבוצים גנבו אותנו,וממשיכים בגדול (ל"ת)
  ישראלה וישראל ישראלי 02/03/2014 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 1.
  הפיתרון לצרה שנקראת מקרקעי ישראל היא העברתה למישרד השיכ
  ציון מהפריפריה 02/03/2014 08:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השיכון ואיחוד בין המישרדים גם ייחסך כסף רב וגם צורכי המדינה והשיכון יזכו למענה מהיר ויעיל לדוגמא סגירת לישכות המס בריאות שהועברו לביטוח לאומי
  סגור