ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

סתיו שפיר: "באף מדינה מערבית אין כזו הפקרות בשוק השכירויות"

כך אמרה הח"כ ביחס להצעת חוק על שוכרי הדירות שהוגשה היום. ד"ר אפרת טולקובסקי: "יקח שנים לממש חוק כזה"
סתיו שפיר, צילום: ניר אריאלי
חברי הכנסת חיליק בר (העבודה), סתיו שפיר (העבודה) ואורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) הגישו הצעת חוק שמטרתה לעגן את זכויות שוכרי הדירות. הצעת החוק מגדירה לראשונה מהי דירה ראויה למגורים וקובעת בחוק כי וקובעת בחוק כי על דירה להכיל מים זורמים, פתחי אוורור, ונקודות גישה לחשמל. כמו כן, לפי ההצעה יוכל השוכר לדרוש חוזה לשלוש שנים על הגבלה על עליית שכר הדירה, על מנת לעודד שכירות ארוכת טווח.

בנוסף, לפי הצעת החוק, במידה והוזמן מתווך על ידי בעל הנכס, ישלם בעל הנכס בעד השירות ולא יטיל אותו על השוכר. עוד קובעת ההצעה כי בעל הבית אחראי על תיקונים ושיפוצים בדירה במידה ונדרשים כאלה. ההצעה מסדירה גם את המועד בו יכול בעל הבית לפנות את שוכר הדירה, את התנאים באם הבעלות על הנכס עוברת לאדם אחר ומהי הפרת חוזה.

"אנחנו רוצים ליצור מודעות לכך שלשוכרי הדירות יש זכויות, כיום הם במצב מאוד בעייתי, באף מדינה בעולם המערבי אין כזו הפקרות בשוק הזה", אמרה ח"כ סתיו שפיר ל-Bizportal. "החוק הזה ייצור תודעת שוק, זה גם טוב למשקיעים כי זה ייצר שוק יותר טוב, יהיו שם גם הגנות עליהם."

לגבי שאלת אכיפת החוק, אשר דורשת הערכות רבה של בתי המשפט, טוענת שפיר שיהיו המון בעיות שיפתרו בעצמן - "צריכים הליכים מזורזים, יהיו גם צווי הגנה למשכירים עצמם וחקיקה שתאפשר להם לפנות דיירים בעייתיים. צריכים גם לטפל בצד הבטיחות, בבוסטון למשל יש אפשרות לבצע בדיקה בטיחותית וכל גם בגרמניה. הדברים קיימים בכל העולם, ישראל היחידה שאין בה חקיקה."

"לא צריכה להיות בעיה לחוקק חוק מהסוג הזה"
"יקח שנים לממש חוק מהסוג הזה, צריך מערך שלם של פקחים והיתכנות של בתי המשפט לטפל בהפרות", אומרת אפרת טולקובסקי, מנהלת מכון גזית גלוב לחקר הנדל"ן במרכז הבינתחומי וחברה במועצת העיר תל אביב ביחס להצעת החוק.

לדבריה, לא צריכה להיות בעיה לחוקק חוק כזה - "אני לא רואה סיבה שלא תהיה חקיקה שתקבע את איכות המוצר ושלא יהיה פיקוח על העלאת שכר הדירה לפי או הגבלה ל-2% עלייה בשנה. לא מדובר בחקיקה דרקונית נגד בעלי הדירות, בבעלותי מספר דירות להשקעה ואני רוצה דייר קבוע כמו רבים אחרים."

טולקובסקי, כחברה במועצת עיריית תל אביב, אומרת כי לדעתה ייתכן והעירייה מחמירה עם הסנקציות על מפצלי הדירות, אשר לדבריה מספקים דירות יותר זולות עבור ציבור שוכרי הדירות בעיר. בהערת אגב אומרת טולקובסקי, ביחס לאיחוד 5 הדירות שאהוד ברק, שר הביטחון לשעבר, עתיד לבצע בפרויקט באבן גבירול, כי צריך לאסור על חיבור דירות כדי שיהיו יותר דירות קטנות במחיר הגיוני ברחוב זה.

"שוק השכירויות - ג'ונגל פרוץ ומערב פרוע"
ח"כ חיליק בר, אף הוא מיוזמי החוק, אמר: "חוק זה נולד תוך שיתוף אמתי של ציבור השוכרים ולכן נוגע בבעיות האמתיות של שוק שכירויות הדירה. לצערי היום שוק השכירויות הוא ג'ונגל פרוץ ומערב פרוע. החוק שלנו בעצם מבקש לעשות סדר בבלגן ולהסדיר את השוק הגדול הזה. שדולת השוכרים הראשונה שהקמנו בכנסת היא הזדמנות אמתית להשמיע את קולו של ציבור השוכרים והמשכירים. ואני קורא לכולם להגיע, להביע עמדה, ולהיות שותפים לתהליך ולשנות את העתיד".

תגובות לכתבה(20):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה