ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

נתוני האוצר: בדצמבר נרכשו 13.4 אלף דירות, הרמה החודשית הגבוהה מתחילת העשור הקודם - הכל בגלל פרויקט אחד

זינוק של 47% במכירות בחודש אחד, הזוגות הצעירים הסתערו על דירות זולות בפריפריה. על מה מצביעים נתונים ראשוניים לינואר?
נדל"ן, צילום: Bizportal
שוק הנדל"ן הישראלי ממשיך לשבור שיאים חדשים - בחודש דצמבר נרכשו כ-13.4 אלף דירות, הרמה החודשית הגבוהה ביותר של עסקאות מאז תחילת העשור הקודם וזאת בין היתר בהשפעת מכירות המשקיעים ושיווק פרויקט גדול בראש העין, כך עולה מסקירת 'אורות אדומים' של משרד האוצר הבוחנת את מצב המשק.

רמה המכירות מהווה גידול של 47% בהשוואה לחודש נובמבר וגידול של 23% בהשוואה לדצמבר אשתקד. הגידול החד בעסקאות הקיף הן את פלח השוק של דירות יד שנייה והן את זה של הדירות החדשות. אולם, בנטרול הפרויקט בראש העין, נרשם גידול מתון של 5% בלבד ברכישת דירות חדשות בחודש דצמבר בהשוואה לחודש הקודם, וירידה של 12% בהשוואה לדצמבר אשתקד.

המחיר הממוצע לדירה - 1.24 מיליון שקל
את הגידול בעסקאות בחודש דצמבר הובילו רוכשי דירה ראשונה (מרביתם זוגות צעירים), עם עלייה של 76% בהשוואה לחודש הקודם, ועלייה של 50% בהשוואה לדצמבר אשתקד. הגידול החד ברכישות הזוגות הצעירים הקיף את כל האזורים, אולם הוא בולט במיוחד בישובים המתאפיינים במחירי דירות נמוכים יחסית לרמה הארצית. כך למשל, באזור באר-שבע נרשם גידול של קרוב ל-100% ברכישות הזוגות הצעירים ובאזור המרכז נרשם גידול של 115%, כאשר גידול זה התרכז בעיקר בפרויקט חדש בראש העין. יש לציין כי המחיר הממוצע לדירה שנרכשה על ידי זוגות צעירים בפרויקט זה עמד על 1.24 מיליון שקל (לעומת מחיר ממוצע של 1.46 מיליון שקל לדירה חדשה שרכשו זוגות צעירים באזור המרכז בשנת 2013).

משקל המשקיעים בשוק ירד בחודש דצמבר לשיעור של 22% לאחר כמעט חמישה חודשים רצופים של עליות. במכירת דירות ע"י משקיעים נרשם גידול חד של 64% בהשוואה לחודש נובמבר, גבוה משיעור הגידול שנרשם בסך מכירות דירות יד שניה באותו החודש (52 אחוזים). באזורי ת"א, המרכז והשרון היו מכירות המשקיעים בחודש דצמבר גבוהות פי שניים בהשוואה לחודש הקודם.

גידול חד בגביית מס שבח
ניתוח הממצאים מלמד כי הדירות שמכרו המשקיעים בחודש דצמבר היו עתירות בשבח בהשוואה לשבח (ברוטו) הממוצע בדירות שמכרו משקיעים במהלך 2013, כאשר הדבר בולט במיוחד בשלושת האזורים שצוינו לעיל. יתכן והגידול החד במכירות המשקיעים בחודש דצמבר, במקביל לגידול בשבח הנצבר באותן דירות, חל על רקע ביטול הפטור ממס שבח החל מינואר 2014.

נתונים ראשוניים לחודש ינואר 2014 מצביעים על ירידה חריגה במספר העסקאות, הן בהשוואה לדצמבר והן בהשוואה לינואר אשתקד. ירידה זו בולטת בעיקר ברכישת דירות יד שניה, ולפיכך ניתן להניח כי היא נובעת לפחות בחלקה מהשביתה בה נקטו עובדי משרדי הטאבו במהלך ינואר.
סה"כ עסקאות ושיעור דירות להשקעה; מקור: האוצר
סה"כ עסקאות ושיעור דירות להשקעה; מקור: האוצר


כתבות מעניינות נוספות:
לא נתפס: 14 נאשמים בהעלמת הכנסות מהימורים בהיקף של 4.6 מיליארד שקל
בוננזה נדל"נית: דיירים בת"א מוותרים על 70 מ"ר בפינוי בינוי, מה יקבלו?
תגובות לכתבה(21):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה