אופטימיות בלאומי: "תכניות הבנייה של הממשלה ימתנו את עליית מחיר הדירות"

כלכלני הבנק: "בחודשיים האחרונים חלה עלייה במלאי הבלתי מכור של דירות, היקף המכירות - הנמוך ביותר ב-15 החודשים האחרונים"
 |  (6)
בנייה, צילום: Buzportal
"קידום של תוכניות בנייה נוספות לצד הסרת חסמים בירוקראטיים, עשויים לתמוך בהמשך התמתנות הלחצים לעליית מחירי הדיור בזמן הקרוב ובטווח הבינוני, בפרט אם ישפיעו על ציפיות הציבור לשינויים הצפויים במחירים", כך אמרו היום כלכלני בנק לאומי בסקירתם השבועית 'לאומי בלוג'.

לאחרונה הודיעו משרד האוצר ומשרד השיכון ובינוי על מספר תוכניות אשר מטרתן להתמודד עם עליית מחירי הדיור במשק. הודעות אלה כוללות "הסכמי הגג" אשר הינם תוכניות לשיווק של בניה באזורי הביקוש או בקרבת אזורי הביקוש תוך הסרה של חסמי שיווק, היתרי פיתוח ובניה, והאצת קצב הבנייה על קרקעות ששווקו ליזמים. עד עתה סוכמו הסכמי גג עם קריית גת, מודיעין וראש העין (בסה"כ 35 אלף יח"ד), ועל פי משרד האוצר בתקופה הקרובה יחתמו הסכמי גג באזורי ביקוש נוספים ברחבי הארץ אשר צפויים לכלול בניה של 60 אלף יח"ד נוספות.

בטווח הקצר - מגמת עליית המחירים תימשך
כלכלני הבנק מציינים כי בחודשיים האחרונים חלה עליה מסוימת במלאי הבלתי מכור שביוזמה פרטית, בין היתר, על רקע ההתמתנות בביקושים לדירות חדשות. "יש לציין כי נתוני המלאי במרבית החודשים האחרונים עודכנו כלפי מעלה. עקב העלייה ברמת המלאי והירידה במכירות של דירות חדשות, רמת חודשי ההיצע עלתה בחודש דצמבר 2013 ל-11.8 (מספר החודשים שיעברו עד שכל הדירות שנותרו למכירה ימכרו, בהנחה שקצב מכירת הדירות יישאר קבוע). מדובר בנתון גבוה ביחס לנתוני חודשי ההיצע בחודשים האחרונים, אך נתונים ממוצעים מעידים על מגמת יציבות בחודשי ההיצע סביב רמה של 11 חודשים, רמה המשקפת שיעור שינוי חיובי בקצב השנתי של עליית מחירי הדירות."

"להערכתנו, רמה זו תומכת בעת הקרובה בהמשך מגמה של עליות מחירים אך לאור ההתפתחויות האחרונות בשוק הדיור, הן בצד הביקוש והן בצד ההיצע, מחירי הדיור עשויים לעלות בקצב מתון יותר ביחס לקצב הנוכחי העומד על כ-8% בשנה."


ירידה מתונה במלאי הדירות החדשות
שנת 2013 התאפיינה בירידה הדרגתית ומתונה ברמת מלאי הדירות החדשות. מלאי הדירות החדשות ביוזמה פרטית היה 16.6 אלף בחודש דצמבר 2013 (נתונים מנוכי עונתיות). מדובר בירידה של כ-2% לעומת רמת המלאי בחודש ינואר 2013. הירידה ברמת המלאי במהלך השנה החולפת הושפעה בעיקר מהיקף התחלות וגמר הבניה הנמוך ביחס לצרכי הביקוש במשק.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו בסוף חודש ינואר, מכירות של דירות חדשות בחודש דצמבר הסתכמו ב-1,893 יחידות דיור בלבד (נתונים מנוכי עונתיות). כלכלני לאומי מסבירים כי מדובר בהיקף המכירות הנמוך ביותר ב-15 החודשים האחרונים ובירידה חודשית שלישית ברציפות.

"יש לציין כי מרבית נתוני המכירות החודשיים ב-2013 עודכנו כלפי מטה. בחינת הנתונים על פני תקופות זמן ארוכות יותר גם כן מעידה על מגמת התמתנות בהיקף המכירות של דירות חדשות. בחודשים אוקטובר-דצמבר ירדו המכירות של דירות חדשות בשיעור של 2.1% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. אמנם שיעור הירידה אינו גבוה, אך ניתן לראות כי מדובר בהמשך ישיר למגמה אשר החלה במחצית השנייה ב-2012. מגמה זו עשויה להימשך עקב מספר גורמים, ביניהם ציפיות פסימיות בקרב הצרכנים לגבי מצב הכלכלה ושוק התעסוקה, והמגבלות על משכנתאות שהטיל הפיקוח על הבנקים ב-2013."
.

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הגדלת ההיצע תעשה טוב לאלה שלא קנו דירות
  צביקה דורון יועץנדלן 06/02/2014 18:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  השאלה מה יקרה לאלה שקנו השנה עם משכנתא של מיליון שקל ל 25 שנים...? כל עוד הריבית נמוכה וההורים עוזרים, למרות ההיצע היזמים לא ימכרו בזול !!
  סגור
 • 2.
  יגבירו את קצב הבניה? הקבלנים יבנו פחות כי לא כדאי
  מאיר 06/02/2014 18:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והמחירים יעלו שוב. הממשלה רוצה להתערב? שתחייב פיקוח צמוד על איכות בניה, תוספות ממדים ומרפסות וכו', פיקוח שילווה בענשי הרתעה כבדים של מאסר וקנסות גבוהים לפקחים, קבלנים ומהנדסים שיסרחו!
  סגור
 • 1.
  ימתנו? 146 משכורות לדירה ואתם חושבים שהמחירים סבירים?
  אלי 06/02/2014 13:09
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בממוצע בעולם נדרשות 65 משכורות לדירה, פחות מחצי מהמצב בישראל.
  סגור
 • התרגלו כבר למחירים הגבוהים אם ירד 10% הם יגידו נהדר
  דירות 06/02/2014 15:35
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מחירים מופקעים
  סגור
 • תגובה ל1
  אלי 06/02/2014 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  צריך לממן את הפנסיות ואוכלוסיות שונות אין מה לעשותו
  סגור
 • תגובה ל1
  אלי 06/02/2014 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  צריך לממן את הפנסיות ואוכלוסיות שונות אין מה לעשותו
  סגור