"מבטיחים ירידת מחיר במודיעין? קבלנים יחשבו טוב לפני כל מכרז"

כך אמר יו"ר לשכת השמאים ביחס לתוכנית לבניית 12 אלף יח"ד בעיר. בוגין: "מדובר בלא יותר מברווז עיתונאי
 |  (8)
מודיעין, צילום: לירן סהר; Bizportal
היום נחתם בעיר מודיעין הסכם הגג להקמת כ-12 אלף דירות , אשר ישווקו עד השנה 2016. במסגרת טקס החתימה, הודיע מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, כי בשנים הקרובות ישווקו כ-76 אלף דירות במסגרת הסכמי הגג, מרביתן באזורי הביקוש.

"כל הסכמי הגג שנחתמים עם ראשי הרשויות והכותרות הגדולות המבשרות על בוא מבול הדירות שינחת על אזורי הביקוש, אינם יכולים להסתיר את העובדה שפעילות הממשלה בשוק הדיור הינה מוגבלת ביותר", אמר בתגובה לתוכנית יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס . כל עוד הממשלה אינה בונה, היא אינה יכול להכריח איש לבנות. וכשהיא מדברת בנשימה אחת על היצף דירות ועל ירידה דרמטית של מחירים, כל שהיא גורמת הוא לכך שיזמים וקבלנים יחשבו טוב טוב לפני שהם רצים להתמודד במכרזים. מוטב היה להצהיר פחות ולעשות יותר, כמו למשל לפתור את בעיית העובדים בענף, בעיה שהופכת מביכה יותר ויותר ככל שהזמן חולף".

"שייצאו בשיווק אגרסיבי"
לדברי יקי אמסלם, מנכ"ל קבוצת אלמוג, "אין באמת פתרון מהיר למצוקת הקרקעות ולסבך הבירוקרטיה - הגישה לפיה הצעירים מעוניינים ברכישת דירה גם אם המשמעות היא התרחקות מהמרכז, שם מחכים להם מתחמי מגורים חדשים בני אלפי יחידות דיור עם כל השירותים הקהילתיים, הינה גישה נכונה. לאחרונה אכן שווקה המדינה קרקעות מוכנות לבנייה בראש העין ובמודיעין ליזמים שייבנו שכונות מגורים במחיר סביר המתוכננות בעיקר לצעירים עם נגישות גבוהה של דרכי תחבורה לעבודה במרכז. אז איך יתכן שהמחירים עדיין לא ירדו? התשובה לכך היא שהשיווק מתבצע בשלבים ובפעימות. בכל פעם משווקת מאות יחידות דיור במקום שיווק מאסיבי של כל יחידות הדיור במתחם בו זמנית."

אמסלם מדגים את הסוגיה בהסכם הגג עליו הוכרז בקריית גת לפני כחודש וחצי - "מתוך 7,600 יחידות דיור המתוכננות לשיווק, בכוונת משרדי הממשלה לשווק כעת רק כ-10% בלבד. בכך איני מוצא כל הגיון שהרי ברור שבמכרז הנוכחי יש ליזמים מוטיבציה להשתתף ולהגיש הצעה עם מחירי קרקע נמוך ליחידת דיור, אולם עד לשיווק המכרזים הבאים באותו מתחם, יעלו מחירי הקרקע ותשומות הבניה, שיובילו לעליית מחירי הדירות במתחם. הדבר חוטא למטרה שלשמה תוכנן – דיור בהישג יד לצעירים".

"צריך לחשוב על סוגי הדירות"
לדברי שמאית המקרקעין והמשפטנית, נחמה בוגין: "גם כאן מדובר בלא יותר מברווז עיתונאי. ההבטחה של משרדי הממשלה כי ידעו לשלב ידיים ולעבוד יחד ביציאה מהירה לפועל של הפרויקטים במודיעין, לא נראית ריאלית על רקע של שביתה ארוכה בטאבו שאפילו עליה לא מסוגלת המדינה להתגבר. בנוסף, יש לתת את הדעת ואת החשיבות, לא רק על כמות הקרקעות המשווקת אלא גם על סוגי יחידות הדיור שניתן יהיה לבנות עליהן. אם לא יהיה רוב לדירות קטנות במחיר ריאלי, לא יוכלו הזוגות הצעירים לגייס ולרכוש לעצמם דירת מגורים".

היזם עו"ד אלדד פרי מקבוצת אלדד פרי מסר בתגובה, "חלק גדול מהדירות עליהם מדובר מבוססות על תב"עות לא מאושרות. הניסיון מלמד אותנו שתב"עות המקודמות על ידי משרדי הממשלה ו/או הועדות המקומיות, לוקחות מספר לא מבוטל של שנים ולכן שוב מדובר בהבטחות על הנייר. לצד הביקורת, כמובן שיש לברך על יוזמה זו שכן סוף סוף מתחילים לתכנן גם באזורים שמהווים את הפריפרייה של תל אביב. ברור שלא מדובר בצעדים שיגרמו לשינויים של ממש בהיצע הדל הקיים לשנים הקרובות, אבל אולי ייצרו בלימה קלה או שימור של המחירים הקיימים היום".

ניב רום, סמנכ"ל השיווק ושותף בקבוצת כנען מסר, כי "לצד הברכות על היוזמה למשרדי הממשלה, אנו מקווים מאד שההכרזות הללו יעמדו במבחן המציאות, ושבמקביל אליהן ידאגו השרים להביא פועלים לענף כדי שיהיה מי שיבנה את הדירות הללו במחירי ביצוע זולים יותר. בנוסף לכך, כמובן שככל שיקצרו את התהליך הבירוקרטי כך הסיכויים להיפגש עם דירות חדשות כבר ב 2015 במחירים סבירים יהיו ריאליים ולא בגדר חלום. אני חושב שחסם משמעותי נוסף שיש להסיר נעוץ בתחום האשראי, ושבמסגרת הסכמי הגג על האוצר לפקח על הבנקים על מנת שאלה יעמידו אשראי בתנאים נוחים יותר לקבלנים, כיוון שהמצב היום הוא בלתי נסבל – או שקשה להשיג אשראי או שהאשראי הקיים יקר מאד."
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  לא רוצים לבנות? יש פה הזדמנות לקבוצות רכישה
  דודו 23/01/2014 16:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא צריך טובות. קבוצות רכישה יכולות להתאגד ולקנות את הקרקע ולדאוג לבניה. לא צריך טובות מיזמים חמדנים.
  סגור
 • 5.
  הגיע הזמן שהמדינה תבנה בעצמה עם קבלני ביצוע
  צביקה דורון יועץנדלן 23/01/2014 07:29
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מותר למדינה להיות יזם בניה בתקופה של משבר לאומי. אם בחור הולך לצבא לשירות קרבי ל 3 שנים, מותר למדינה להחזיר לו גם הטבה.
  סגור
 • 4.
  מתי הממשלה תחשוב עלינו?לשווק במחיר נמוך קרקעות בהתחייבו
  מיטל 22/01/2014 20:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היזם לבנות דירות קטנות ובמחיר ריאלי. רק כך יוכלו זוגות צעירים, שכבר לא כול כך צעירים בהמתנה לדירה, לקנות איזו שהיא דירה במחיר בהישג ידם.
  סגור
 • 3.
  למה שמישהו ירצה לגור במודיעין??????????
  או פ-ת??? 22/01/2014 18:50
  הגב לתגובה זו
  2 2
  או ראש העין???????
  סגור
 • מודיעין עיר הגרושות
  אחד 29/01/2014 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר לתת בראש חופשי.
  סגור
 • עיר מהממת רמת חינוך מצויינת איכות חיים מתי היית במודיעי
  הצלף 23/01/2014 08:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סתם דירה שם נימכרת בסביבות 1.5M 4 חדרים ???
  סגור
 • 2.
  קבלנים ויזמים חמדנים-לכל אחד יש תחליף
  נגה 22/01/2014 15:52
  הגב לתגובה זו
  5 0
  יכול להיות שאם עם ישראל ממשכן את חייו כדי שקומץ קבלני ויזמים יתעשרו, הגיע הזמן להביא חברות מסין שיעשו את העבודה!
  סגור
 • 1.
  ראש העין לדוגמא :
  משה ראשל"צ 22/01/2014 15:19
  הגב לתגובה זו
  0 4
  מדברים על התפוצצות בועה תראו מה קרה בראש העין רק הורידו קצת מחירים וכולם קפצו כמו משוגעים מצטער להגיד אבל מקסימום נראה בלימה של עליית המחירים כאן זה לא ארהב
  סגור