"עיריית ת"א תגדיל זכויות בנייה כדי לבצע פינוי בינוי בכפר שלם"

כך מסרה היום עיריית ת"א בוועדת ביקורת המדינה שדנה בנושא הסבוך. יו"ר חלמיש לשעבר: "רשות החברות הממשלתיות חיבלה בעבודתי"
 | 
שיכון רכבת
המדינה דנה היום (ב') בסוגיית ביצוע פינוי בינוי בשכונת כפר שלם ובדו"ח המבקר בנושא - יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) דרש כי עורכי דין פרטיים שהרוויחו מההליכים המשפטיים בכפר שלם כעו"ד עדי הדר, והאחים חן וליאור עמידור, לא ימונו למפרקי חברת 'חלמיש', האמונה על פינוי השיכון, זאת עקב חשד לניגוד-ענייניים.

"מדובר בנושא חוצה מפלגות בו הכל רוצים בטובת האוכלוסייה. גיליתי אמנם נכונות אצל ראש העיר, אך אסור שהתושבים יפלו בין הכיסאות", אמר כהן וקרא ליו"ר חברת חלמיש הפורשת רחל תורג'מן, להמשיך ולגשר בין משרדי הממשלה, העירייה והתושבים - בגלל האמון הרב שרוחשים לה כל הצדדים.

עמי כ"ץ, נציג חברת 'חלמיש' ועיריית תל אביב הוסיף כי "בדקנו ועלויות בעבודה מקיפה ורצינית, ובימים אלו אנו בודקים את החלופות האפשריות לביצוע. נגיש למינהל מקרקעי ישראל בעוד כשבועיים, את המתווה שיהיה מוסכם על התושבים. לא נאיים במשפטים או בפינויים, כי לא יכול להיות פתרון בלי להידבר עם התושבים. תהיינה תוספת זכויות-בניה ע"י העירייה, כדי לקדם את הפתרון".

"איש מהגורמים לא יטפל בתושבי כפר שלם"
יו"ר 'חלמיש' לשעבר רחל תורג'מן, סיפרה כי התפטרה כיוון ש"איש מהגורמים לא יטפל בתושבי כפר שלם. עבדתי בהתנדבות מלאה ומתוך תחושת שליחות חברתית לטיפול שורש מתוך כנות והידברות, אך הבנתי שאין עם מי לעבוד. רשות החברות הממשלתיות כל העת חיבלה בתפקידי". לדבריה, הקריטריונים לזכאות לפיצוי נקבעו כבר בשנת 96' ויש לאמץ אותם ולהתאימם לשנה זו, כי במשך השנים חל בהם .

אהרן מדואל, מזכיר ועד כפר שלם ציין כי בשנת 93' פונו על ידי פיצויים כ-400 משפחות ללא בעיות, אך אחר כך נתקע התהליך. "חברת 'חלמיש' פתחה בהליכים משפטיים לפני שהחלה בהידברות עם התושבים, ושינתה קריטריונים בלי ליידע איש. עורכי הדין של חלמיש התעשרו ב7 מיליון שקל בשנתיים וחצי".

נציג האוצר, יאיר פינס, הוסיף כי "היו בשנים האחרונות אין-ספור ישיבות אך לא הצלחנו להגיע למתווה מוסכם, כי עיריית תל אביב צריכה להחליט לטפל בעניין מבחינה אסטרטגית, ואילו אנו נאמץ כל קריטריון הגיוני". ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) קרא לשיח משותף עם התושבים, ולהתקדם להשגת מתווה לפתרון בעתיד, ואילו ח"כ דב חנין (חד"ש) הדגיש כי "ועד התושבים מייצג את כולם, יודע מה הוא רוצה ועובד בעקביות למשך שנים. דו"ח המבקר יחסוך מהעירייה עבודה גם בעתיד, כי הוא מצביע על חיסרון ההסתכלות החברתית והתמקדות רק בהיבט הכלכלי".

מיקי רוזנטל: "צריך לדרוש דיווחי התקדמות בכתב"
ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ציין בדיון כי משרדו המתין לגורמים שונים כמינהל, עיריית ת"א ומשרדי הממשלה, והדגיש כי אם העירייה תסכים למתווה - ניתן לבצעו. עזאלדין דאהר, נציג משרד הפנים ציין מנגד, כי אישור התכנית ימשך כשנתיים.

ניסים סלמן, סגן מנהל רשות החברות הממשלתיות, אמר עוד כי "הרגשנו בשנים האחרונות שאיננו יכולים לפקח על 'חלמיש' ולכן פנינו למבקר המדינה שיבדוק את התנהלותה - וכשבדיקתו תסתיים נשמח לבוא לוועדה ולהגיב. אנו פועלים למזג מספר חברות משכנות העוסקות בדיור ציבורי". ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) דרש לקבוע לוח זמנים ברור, ולישיבת המעקב הבאה של הוועדה לזמן את ראש העירייה וראש המינהל, ואף לדרוש מהם דיווחים בכתב.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה