לפיד יצא במכרז לשכירות בפיקוח - כמה תשלמו על דירה בהרצליה?

משרד האוצר יצא בפיילוט לדיור לשכירות מפוקחת ברמה"ש, חיפה והרצליה. היכן יהיו המכרזים הבאים?
 |  (12)
יאיר לפיד, צילום: Getty images Israel
הערב (ד') פרסם שר האוצר, יאיר לפיד, במסיבת עיתונאים, את המכרזים הראשונים לדיור להשכרה במחיר מפוקח, במסגרת תכנית הדיור הלאומית שתוביל החברה הממשלתית "דירה להשכיר". במכרז בחיפה ישווקו 268 יחידות דיור, מהן 67 במחיר מפוקח. בהרצליה ישווקו 215 יחידות דיור, מהן 54 במחיר מפוקח. במכרז ברמת השרון ישווקו 246 יחידות דיור, מהן 61 במחיר מפוקח. המחיר צפוי להיות נמוך ב-20% ממחיר השוק.

המכרזים הינם מכרזי חלוץ לקראת שיווק אלפי יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך. בנוסף למכרזים אלה צפויים להתפרסם מכרזים לכ-800 יחידות דיור להשכרה בירושלים ולאחר מכן לכ-1200 יחידות דיור להשכרה ברמת גן.

במסגרת פרויקט הדיור הלאומי ובהתאם להוראות רשות מקרקעי ישראל, דייר שיחתום על חוזה במתחם יוכל להתגורר בו 5 שנים עם להארכה ב-5 שנים בכל פעם שחוזה השכירות מסתיים. תנאי השכירות וחוזה השכירות מוגדרים מראש בתנאי המכרז. עדכון המחיר בכלל הדירות, בהתאם להמלצות צוות 90 הימים, יהיה מפוקח וצמוד למדד המחירים לצרכן בלבד לתקופה של 3-5 שנים. לאחר מכן יועלה שכר הדירה לכלל הדיירים ב1% לשנה בלבד לכל היותר.

מכרזי קרקע ללא מחיר מינימום
לרשויות המקומיות המשתתפות חלק גדול בהצלחת הפרויקט ותנאי המכרז בכל עיר נקבעו לאחר דיאלוג עמן ובהסכמתן. על מנת שהמכרזים יצליחו, מקיימים משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל את המכרזים ללא מחיר מינימום ועם הגנות פיננסיות ליזם, זאת על מנת להבטיח רמת שירות גבוהה לתושבים במתחמים ואת איתנות הגופים הזוכים.

שכר הדירה עבור 61 דירות ה-85 מ"ר המפוקחות ברמת השרון יעמוד על 4,160 שקל, על 54 דירות בגודל זהה בהרצליה יעמוד המחיר על 3,600 שקל, על 67 הדירות בחיפה בשטח של 120 מ"ר יעמוד המחיר על 3,200 שקל לחודש.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר: "היום אנחנו מוציאים לדרך את המכרזים הראשונים לבניית דיור להשכרה לטווח ארוך. זהו גיים צ'יינג'ר משמעותי שאנחנו מכניסים לשוק הנדל"ן, שעתיד לשנות את פני הדיור בישראל. זה המודל שיכסה בשנים הקרובות את כל המדינה. המכרזים הללו עליהם אנו חותמים היום יהפכו מהר מאוד לבנייני מגורים מטופחים, עם דירות מוארות וירוקות, הבנויות בסטנדרטים הגבוהים ביותר. בגדלים האלה יהיו שטחים ציבוריים וחדר כביסה וחדר כושר. ומה שעוד יהיה לדיירי המגדלים האלה זו ודאות. יהיה להם הביטחון שהמחיר יהיה מפוקח ואף אחד לא יקפיץ אותו, ותהיה להם הידיעה שאי אפשר לבוא יום בהיר אחד ופשוט לזרוק אותם החוצה".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר במסיבת העיתונאים: "השכונות הדרומיות בחיפה הן שלט הכניסה המרהיב ביותר שיכול להיות. מדובר בשכונות יפיפיות הכלואות בין הר לים. אני שמח על כך שמשרד האוצר משלב ידיים עם עיריית חיפה בכל הקשור לביזור יחידות דיור בארץ ולפיקוח על המחירים, דבר שבעיריית חיפה עושים כבר מזה מספר שנים. כל מה שנותר לקוות הוא שמשרד האוצר יעשה צעדים משלימים ויכריז על הקמתו של הנמל החדש של ישראל בחיפה, כאשר הדבר יביא ל"שובר שיווין" לצפון הארץ ויביא עמו עשרת אלפים מקומות עבודה חדשים".

"הסכם שישפיע על מחירי הדירות"
ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, אמר: "אני מקווה שההסכם שנחתם יהווה את פתיחת הדרך להתנהלות בעלת אופי חדש של המדינה מול הרשויות, ואני מצפה לשיתוף פעולה שיהיה לו המשך גם בעתיד הקרוב. עבורנו ,בהרצליה, מדובר בהסכם אשר יביא לעיר עתודת דיור אדירה, שאין ספק שתשפיע על כלל מחירי הנדל"ן בהרצליה. יחידות הדיור להשכרה, שיוקצו לתושבי העיר, במחיר מפוקח, יהוו מנוף להשאיר בעיר שלנו את המשפחות הזוגות הצעירים וליצור כאן קהילה משגשגת ודור המשך עתידי".

ממלאת מקום ראש עיריית רמת השרון, שירה אבין: "הרעיון שמוביל שר האוצר הוא רעיון מבורך וראוי ומביא בשורה. עם זאת, לתפישת העולם של הרשויות המקומיות, יש להקצות בהעדפה ראשונה דיור להשכרה לבני המקום".

הממונה על התקציבים, אמיר לוי:" פרסום מכרזים אלה להשכרה לטווח ארוך מתבסס על המלצות צוות 90 הימים, דיור להשכרה בטווח ארוך מייצר ודאות לשוכרים ומקטין את הלחצים על הביקושים בשוק הנדל"ן, במקביל אנו מקדמים את החקיקה בנושא הותמ"ל ונטילת קרקעות".


מנהל רשות מקרקע ישראל, בנצי ליברמן:" אני מברך על שיתוף הפעולה עם משרד האוצר על קידום המכרזים לדיור להשכרה שיתנו פתרון נוסף למצוקת הדיור לזוגות צעירים ולמעמד הביניים. אני מבין לליבם של עובדי רשות מקרקעי ישראל ואת חששם מפני הקמת החברה לדיור להשכרה, יחד עם זאת יצרנו מודל שיתוף פעולה שאינו פוגע בעובדי הרשות וקורא למשרד האוצר לסיים את התהליך ההידברות עם ההסתדרות".

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  מקשקשים ... מדובר במתנות במיליארדים למקורבים ...
  אכלוס בעוד 5 שנים 19/12/2013 04:29
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יעניקו ליזמים קדקע בחינם ... יעניקו ליזמים פטור ממס .... יעניקו ליזמים פחת מוןעץ ... יעיקו ליזמים בטחונות לקבלת 6% תשואה ... טמח משכיר היום עם 3% תשואה ... כלומר לפיד עומד להכפיל את שכר הדירה בישראל ...
  סגור
 • 8.
  יש הבדל גדול..
  קוניץ 18/12/2013 23:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שכירות כמודל בארץ ישראל זה לא תופס. בברלין אולי כן. מי ירצה לגדל משפחה בדירה שכורה כל חייו, כשגם לילדיו לא יהיה לו מה להשאיר? לגדל משפחה בדירה שכורה כל חייו ולתת את הנשמה למדינת היהודים הזאת ולהגן עליה ללא בית, מדינה עם כל כך הרבה סממנים שלא היו מביישים כל רפובליקת בננות, עם כל כך הרבה חובות ומעט זכויות, מדינה מאויימת ומושחתת. הבררה הטבעית תהיה לעוף מכאן וזה ילווה את אותן משפחות כל הזמן. הרצון לבנות כאן חיים לאורך זמן ילך ויתפורר ומגמה זאת תחלחל (וכבר מחלחלת) לדור הצעיר שהבררה שלו היא להיסחט כאן כמו לימון כל חייו כדי לממן את שכבת המסודרים, וראשי המדינה שלו יהיו עסוקים באופן קבוע בנהנתנות, הפחדה,ובחישובים איך לסחוט מאותם אומללים עוד עוד כדי לכסות על המספר המעודכן של סך כל הבזבוזים האלה.
  סגור
 • 7.
  המחירים עדין גבוהים (ל"ת)
  בדבכט 18/12/2013 22:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  שרים יקרים , עצרו את המסחרא החדשה בדירות החדשות
  אילן 18/12/2013 21:50
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בעלי ממון , מתווכים וסתם כאלה שיש להם 200 אלף שח פנויים בבנק , רצים לקנות דירה jsav מקבלן בשלב השיווק הראשוני. הם בוחרים בדירות האטרקטיביות מבחינת חזית , קומה וגודל ומשלמים כמה עשרות אלפי שח מקדמה וממתינים. ממתינים כחצי שנה שהקבלן ימכור 70-80 אחוז מהדירות וכאשר נשארים לקבלן רק הדירות הגרועות הם מבקשים למכור את הדירה שקנו. כמובן שהם לא מוכרים במחיר שקנו אלא ב-15 עד 20 אחוז יותר ממחיר שקנו. כך בחצי-שנה הם עושים רווח של כמה מאות אלפי שח מבלי ששילמו לקבלן יותר מ-200 אלף שח ובעקיפין מייקרים עוד יותר את מחירי הדירות החדשות . המסחרא החדשה הזאת שמתפשטת בארץ פוגעת בקונים האמיתיים ובזוגות צעירים ומייקרת את הדירות ששכאמור מלכתחילה היו יקרות. שרים יקרים , חוקקו חוקים עכשיו , שמי שמוכר דירה שנקנתה מקבלן לפני תום 3 שנים מהקניה ישלם מס למדינה של 30% ועצרו את המסחרא המכוערת הזאת מידית.
  סגור
 • 5.
  יאיר, מה עשית בכדי לחזק את חיפה כלכלית ??!! (ל"ת)
  רון 18/12/2013 21:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הנצחת הפער מעמד כל החיים שכירות ממשלה זבלה (ל"ת)
  גימיק 18/12/2013 21:00
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • אנשים כוחניים בארץ אין בעיה עם שכירות רק הוגנת (ל"ת)
  בעלבתים 18/12/2013 21:33
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 3.
  סה"כ 176 דירות ! זה משנה את כללי המשחק ???? (ל"ת)
  הצחקתם אותנו 18/12/2013 20:36
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 2.
  בלי מסיבות עתונאים
  סקפטי 18/12/2013 20:18
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ובלי רעש מקים סטף ורטהיים מכללה טכנולוגית על חשבונו בגליל,הבוגרים יהיו בעלי תואר ראשון ויהוו את עמוד התווך של התעשיה בישראל,מה שהמדינה הרסה במשך תקופה ארוכה,עושה סטף בעצמו-לא יזיק לאף שר ללמוד ממנו .
  סגור
 • 1.
  זה לא מספיק צריך צו שעה חוזי שכירות לשנתיים שלש
  ועליית שכ"ד מפוקחת 18/12/2013 19:49
  הגב לתגובה זו
  2 4
  במיוחד בת"א
  סגור
 • מעולה הפרטיים פה שודדים זה גועלי (ל"ת)
  לרסן אותם 18/12/2013 21:33
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • להגביל את זכות המשכירים לחייב חוזה רק שנה (ל"ת)
  עלייה אוטומטית 19/12/2013 02:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור