מכה לאריסון: האוצר אישר לבנות רק על 6% מהקרקעות בעתלית ואילת

יעל אנדורן, מנכ"לית האוצר, אישרה היום את החלטת מועצת מקרקעי ישראל המאפשרת לחברות המלח בנייה למגורים על 120 דונם בלבד מתוך 2,000
 |  (3)
שרי אריסון, צילום: יח"צ
חברות המלח של קבוצת אריסון בגדול – משרד האוצר אישר היום (ד') את החלטת מועצת מקרקעי ישראל לפיה תתאפשר בנייה למגורים על 120 דונם בלבד מתוך שטח כולל של 2,000 דונם השייכים לחברות המלח באילת ובעתלית, כ-6% בלבד מהשטח.

החלטה זו התקבלה לאחר שאריסון ביקשה לשנות את יעוד הקרקעות למגורים ובכך להשביח את ערכה במאות מיליוני שקלים. השטח בעתלית – כ-1,300 דונם ובאילת כ-700 דונם.

בריכות המלח היו שייכות לפני עשור למשפחתו של דני דנקנר. בשנת 2003 עתרו לבג"צ החברה להגנת הטבע, התנועה לאיכות השלטון והקשת הדמוקרטית נגד ההסכם בין דנקנר לבין מינהל מקרקעי ישראל.

האוצר: "שווי ההטבה למחזיקים צומצמה בצורה משמעותית"
ממשרד האוצר נמסר: "בחודש יולי 2013, קיבלה מועצת מקרקעי ישראל החלטה על קביעת מדיניות בדבר שינוי יעוד בקרקע המוחזקת בחוזה חכירה למטרת תעסוקה עתירת שטח, הרלבנטית בין היתר לחברות המלח. החלטת המועצה הינה הגדרת מדיניות בתחום המקרקעין אשר קובעת כללים אחידים ביחס למחזיקים בקרקעות שייעודן לתעשייה. היות ומדובר בהחלטה עם משמעויות תקציביות, בהתאם להוראות חוק יסודות התקציב , שר האוצר היה אמור לאשרה. שר האוצר האציל סמכות זו למנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן. מנכ"לית האוצר אישרה את החלטת מועצת מקרקעי ישראל, בהתבסס על חוות דעת של השמאי הממשלתי, הקובעת כי שווי ההטבה למחזיקים בקרקע צומצמה בצורה משמעותית."

עו"ד נילי אבן חן, מנהלת המחלקה הכלכלית בתנועה לאיכות השלטון, אמרה בתגובה: "אנו מברכים את מנהל מקרקעי ישראל ומשרד האוצר שקיבלו החלטה הרואה לנגד עיניה את טובת הציבור ולא את האנטרסים של אליטת אנשי ההון. מדהים כי באותו שבוע בו דנקנר מאבד את שליטתו באידיבי ניתנת החלטה לבטל את עסקת קרקעות המלח אשר היתה המנוף המרכזי לדנקנר לרכישת {אידיבי אחזקות}."

לדברי אבן חן, "ההחלטה לבטל את עסקת קרקעות המלח אחת עשרה שנה אחרי שניתנה היא החלטה חשובה מאוד מבחינה ציבורית אך לצערנו היא ניתנה כאשר מרבית הסוסים כבר ברחו מהאורווה. לצערנו אנו שוב ושוב נוכחים לדעת כי שומרי הסף שאמורים להגן על כספו של הציבור נכשלים במשימתם בזמן אמת. משום מה אנו רואים שכשמדובר באנשי ההון של מדינת ישראל בוחרת הרגולציה לעצום עין או במקרה הטוב לנמנם בעת המשמרת.
אין מנוס אלא מלערוך בדק בית בקרב כל הרגולטורים שאישרו את עסקת קרקעות המלח אשר רוויה בפגמים ציבוריים ומנהלתיים על מנת להפיק לקחים לעתיד."

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  2000 דונם ממדינת ישראל שייכים לאישה אחת ??? איך ??
  שמעון 21/12/2013 22:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בושה למנהל קרקעות המדינה שמכר/נתן שטח בגודל כזה לאישה אחת, יש לדרוש סכומים גבוהים על הפשרת הקרקע לבניה ולהכניס את הסכומים לרווחת כלל תושבי ישראל ובמיוחד אלה הנעשקים ע"י הבנק בבעלותה בזמן תשלומי המשכנתה. ובכך לתת לה להבין שהחגיגה לא יכולה להמשך.
  סגור
 • הקובינציה של דני דנקנר -שרי-והמנהל יש לחקור!! (ל"ת)
  אחד שיודע........ 16/01/2014 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אוי איזו מכה מסכנה...אין לה מה לאכול
  חח 18/12/2013 13:59
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שתבקש מהחייזרים שיעזרו לה .
  סגור