מדד Bizportal וגיאוקרטוגרפיה: רוכשי הדירות להשקעה נכנעים - צפו במספרים

'מדד הביקוש' החודש מאותת שרוכשי הדירות נכנסו לעמדת המתנה, והמשקיעים הולכים ומתמעטים. היכן בכל זאת נראה זינוק בביקוש?
 |  (10)
המירוץ אל הבית, צילום: Getty images Israel
שוק הדירות בישראל ממשיך להציג נתונים סותרים באשר לביקוש לדירות ובהתאם - כיוון מחירי הדירות. מדד Bizportal ומכון גיאוקרטוגרפיה שבודק את רצון הציבור לרכוש דירות - מראה תמונה ברורה, ולפיה הציבור בהחלט נכנס לעמדת המתנה בכל הקשור לביצוע עסקאות לרכישת דירות.

לדבריה של רינה דגני, מנכ"לית גיאוקרטוגרפיה, "ההתרחשויות בשוק ובעיקר החשש מגידול באבטלה נותנים כעת את הטון. הדירות שנמכרות הן דירות שמוצעות במחירי מציאה כמו של מועדון "חבר" בראש העין, ודירות שמחירן פחות מ- 1.4 מיליון שקל."

אשדוד ואשקלון על המפה
מבחינת אזורי הביקוש בדצמבר, מתברר שההתעניינות בדירות באזור אשדוד ואשקלון עולה על המפה: לפי המדד, ניתן לראות גידול של מעל 25% באזורים אלו בהשוואה לחודשים קודמים. הביקוש עולה בכ-20% גם ביישובי מטרופולין חיפה ובאזור השרון. לעומת זאת באזור פתח תקווה ובקעת אונו הביקושים יורדים ביותר מ-20%, וזאת בעיקר בשל העלייה ברמות המחיר ביישובים מבוקשים אלה. בכל שאר האזורים בארץ , כולל תל אביב וירושלים, לא יחולו שינויים משמעותיים בשיעורי הביקוש.
הישובים המבוקשים ביותר; מקור - גיאוקרטוגרפיה
הישובים המבוקשים ביותר; מקור - גיאוקרטוגרפיה

בנוסף למדד הקבוע בדבר הביקוש לדירות הצפוי בחודש הקרוב, נבחן מדיי חודש נושא בוער הנמצא על סדר היום. במדד זה נבחנה סוגית הרכישה של דירות להשקעה על ידי הציבור הישראלי נוכח הפעולות האחרונות של הרגולטורים בישראל לצמצום פעילות המשקיעים בשוק.

השאלה המתחלפת - הפעם בעניין המשקיעים
השאלה שנשאלה היא האם שקלת או אתה שוקל לרכוש דירה להשקעה? אם כן, האם בעקבות עליית המחירים בשנים האחרונות החלטת לדחות את הרכישה? 12% השיבו - שקלתי, אך לא ארכוש בגלל עליית המחירים, 18% השיבו - שקלתי וארכוש בעתיד ו-70% השיבו - לא שקלתי לרכוש דירה להשקעה.

מהמחקר עולה כי קרוב ל-30% ממשקי הבית בישראל הם משקיעים פוטנציאליים, וכל אחד בסכומי השקעה בגובה שונה. מתברר כי מבין אותם 30%, כ-40% נרתעים היום מלהשקיע ברכישה של דירות וכ-60% שוקלים רכישה. עליית המחירים והחשש מהמיסים המוטלים על המשקיעים מרתיעים את המשקיעים.

דגני סבורה כי הפגיעה במשקיעים תהיה הרת אסון לשוק הישראלי, שלאורך תקופות רבות שוק המשקיעים היה שוק נדרש, שוק שהציל את ענף המגורים מקריסה ב- 2008-2009: "יש לזכור שלאורך כל ההיסטוריה של מדינת ישראל כ-30% ממשקי הבית גרים בדירות שאינן בבעלותם, (שכורות, של קרובים, של מוסדות וכו'), דירות שמישהו אחר השקיע ברכישתם".

רינה דגני; קרדיט: יח"צ
הנתונים מלמדים, לפי דגני, כי ה"המלחמה" שהכריזו הרגולטורים בישראל הניבה פירות אך דחקה את המשקיעים יתר על המידה. לאורך השנים 2003-2012 במהלך 10 רבעונים בלבד חלקם של המשקיעים מ-25% מכלל הרוכשים או פחות (מתוך 36 רבעונים במהלך התקופה) ומתוכם ארבעה רבעונים הם ב- 2012, יתר על כן, על פי נתוני משרד האוצר , השחיקה בחלקם של המשקיעים בשנת 2013 נמשכה וברבעונים השני והשלישי של השנה הם היוו כ-21% מסך רכישת הדירות. כלומר, הניסיון לצמצם את חלקם של המשקיעים נשא פרי.

ממצאי המדד החודשי מצביעים על כך שכוחות השוק יוצרים ויסות של פעילות המשקיעים, כלומר, המשקיעים מגיבים לשינויים במחירים ומצמצמים את פעילותם בשוק. פעולות הממשלה ובנק ישראל גורמות לתגובת יתר בקרב המשקיעים וכך חלקם בשוק ירד בצורה דרסטית. דגני סבורה כי בטווח הקצר צעדי הרגולציה מצמצמים את הביקושים, אולם בטווח הארוך היקף הבנייה יצטמצם, יגדל המחסור ביחידות דיור להשכרה ושכר הדירה יעלה.
האם שקלת או שאתה שוקל לרכוש דירה להשקעה?; קרדיט: גיאוקרטוגרפיה
האם שקלת או שאתה שוקל לרכוש דירה להשקעה?; קרדיט: גיאוקרטוגרפיה

שיעור העסקאות לאורך הזמן; מקור: בנק ישראל
שיעור העסקאות לאורך הזמן; מקור: בנק ישראל


כתבות מעניינות נוספות:
"עצירת התמ"א 38 ברמת גן תחלחל לערים אחרות, תתכוננו לקיפאון בענף
רמון עמית מלידר מונה 4 מניות נדל"ן עם אפסייד של עד 25%
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  לא צריך להילחם במשקיעים, אבל צריך לתת הטבות ניכרות
  אמיר 22/12/2013 09:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לרוכשי דירה ראשונה שכול שנה מתרחקים יותר ויותר מחלום הדירה. הפתרון השיוויוני ביותר הוא של מתן נקודות זיכוי במס בכנסה פר ראש שיתחלקו לפי רצון הזוג. כך גם מי שקונה דירה יד 2 יוכל להנות ורק מי שעובד ומשלם מיסים למדינה יוכל להנות ומי שעובד שכר מינימום יתאמץ עוד קצת במשרה נוספת או בהגדלת שעות עבודה.זה הפתרון הצודק והשיוויוני ביותר, אבל הממשלה לא רוצה לתת היא רק רוצה לקבל עוד ועוד מיסים בתירוצים שונים.
  סגור
 • 7.
  המשקיעים הפרטיים לא רוכשים דירות ... שכ"ד יעלה ...
  עכשיו הכל ברור 19/12/2013 04:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מכרזי לפיד לקרקעות בחינם לטובת היזמים שיבנו דירות להשכרה יניבו דירות לאכלוס רק בעוד 5 שנים .... בינתיים המחירים רק יעלו ...
  סגור
 • 6.
  משקל המשקיעים עלה פי 3 תוך 5 שנים- שכר הדירה דווקא זינק
  טמטום טוטאלי 18/12/2013 12:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אז כל מי שחושב שמשקיעים מגדילים את ההיצע ולכן המחירים בשוק השכירות יורדים- שיחשוב שוב. מה שקורה זה שמשקיעים מגדילים את הביקוש לשכירות באותה מידה שהם מגדילים את ההיצע. כל דירה שלא מוצעת למכירה אלא להשכרה = דירה אחת פחות שאפשר לקנות = עליית מחירי הדירות עקב מחסור. או במילים אחרות: לא מוכנים למכור את הדירה לזוג צעיר, אז הוא נאלץ לשכור אותה, ובכך עלה הביקוש לשכירות ביחד עם עליית היצע השכירות, ולכן המשקיעים לא הקלו על אף אחד.
  סגור
 • 5.
  הקבלנים לא מגדילים בניה בגלל "ביקוש" של משקיעים. זה שקר
  מומחה לנדל"ן 18/12/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  3 1
  נמאס מהשקרים כאילו בזכות המשקיעים בונים יותר, ואז יש היצע נוסף, וההיצע הזה נרכש על ידי משקיעים ומושכר לאנשים שרוצים לגור בשכירות. זה שקר, וזה רק במדינות מתוקנות עם שוק נדל"ן חופשי ומשוכלל שבו ההיצע מגיב לשינויים בביקוש. בישראל זה רחוק מאוד מהמציאות. אצלנו הקבלנים בונים את המקסימום האפשרי שהמינהל, רשויות התכנון, והבנקים המממנים מאפשרים להם. מתוך המעט דירות שהצליחו לבנות- באים המשקיעים וחוטפים דירות מתחת לאף של הזוגות הצעירים. הביקוש המשותף של משקיעים+צעירים עולה על ההיצע ולוחץ את המחירים חזק כלפי מעלה. הצעירים לא מצליחים לקנות ונאלצים, נ-א-ל-צ-י-ם, לשכור דירה מאותו משקיע שלקח להם את הדירה שהיתה יכולה להיות שלהם בטאבו. המטרה זה לבנות הרבה יותר מהביקוש. רק ככה יוצרים עודף היצע. ללא עודף היצע המחירים לא ירדו. הקבלנים צריכים לבנות כמו משוגעים גם אם לא ברור מי ירכוש את הדירות. ואז, הם יצטרכו להוזיל מחירים בהרבה כדי למצוא קונים. הממשלה חייבת ליצור את המצב הזה. וכדאי שחברות הבנייה יפסיקו להציע מחירי עתק על הקרקע. שיתכוננו למצב של מכירת דירות במחיר נמוך ויקטינו הוצאות עכשיו.
  סגור
 • 4.
  זו מכה לשוכרים, יהיו פחות דירות להשכרה, השכירות תעלה!!!
  בן אהרון 17/12/2013 10:41
  הגב לתגובה זו
  9 6
  המלחמה נגד המשקיעים היא בעצם מלחמה נגד כל אלה שאינם יכולים לרכוש דירה ומעדיפים לשכור, את אלה הממשלה שוכחת, הם לא קיימים והפגיעה במשקיעים היא פגיעה ישירה בציבור השוכרים שלא משמיע את קולו. יש עוד ציבור גדול ודומם של בודדים, או רווקים רווקות וסטודנטים או חיילים משוחררים וגרושים וגרושות. ציבור רחב זה צריך דירות קטנות של חדר עד שניים. אף אחד לא חושב שצריך לספק להם פתרונות דיור. הפתרון היחיד זה דירות מחולקות שנותנות תנאי מגורים עדיפים על פני דירות שותפים שלא מתאימות לרוב הבודדים. רק הבעיה שזה לא ״חוקי״. דירות שותפים זה חוקי, דירה מחולקת לא חוקי. למה לא חוקי? ואם לא חוקי, למה לא משנים את החוק? רק בגלל שזה ציבור שקט שלא משמיע את קולו??
  סגור
 • אינך צודק
  astern 17/12/2013 12:46
  הגב לתגובה זו
  8 4
  ירידה במספר המשקיעים גוררת את ירידת מחירי הדירות, שגורמת לכך שמשפחות רבות רוכשות דירה במקום לשכור דירה. כך ירידת הביקוש בשוק השכירות מאזן את ירידת ההיצע, ובסך הכל מרוויחים את ירידת המחירים.
  סגור
 • 3.
  השקעה בנדלן היום מסוכנת מתמיד.
  אחד העם 17/12/2013 09:06
  הגב לתגובה זו
  14 5
  יש לקחת בחשבון הוצאות רכישה ומכירה בבוא היום.תיקונים ושיפוצים הכרחיים בתקופה שאיןן שכירות ועלויות בלתי צפויות.וכן הפסדי הון אם מחיר הנכס ירס בעתיד. להמתין לעלית ריבית שתגיע
  סגור
 • 2.
  עוד אחת ממנפחות הבועה.. בושה... (ל"ת)
  ירושלמי 17/12/2013 08:53
  הגב לתגובה זו
  12 1
  סגור
 • 1.
  השאלה היא לא האם כדאי לרכוש להשקעה אלא איפה כדאי
  צביקה דורון יועץנדלן 17/12/2013 08:12
  הגב לתגובה זו
  10 7
  בכל רגע נתון ישנם מקומות שעדיפים להשקעה על פני מקומות אחרים, והחכמה היא לאתר את הפוטנציאל. למרות הגזירות נגד המשקיעים, בטווח הארוך קניית דירה למטרת השכרה היא צעד נבון כי השוכר הוא שמשלם את החזר ההלוואה עבור המשקיע (להבדיל מדירת מגורים בה המתגורר משלם את ההלוואה מהשכר שלו). יש כמה מקומות בארץ שכיום שווה לקנות שם לטווח בינוני עם פוטנציאל של צמיחה.
  סגור
 • שמענו עליך ועל החור שאתה מפמפם.... (ל"ת)
  אמיר 22/12/2013 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור