ניצחון לארגונים הירוקים: ביהמ"ש דחה את "תכנית הצפיפות" ברמת גן

השופט מאיר יפרח דחה את גישת וועדת הערר וקבע כי כל מיזמי תמ"א 38 ברמת גן לא יצאו לפועל
 |  (10)
תמ"א 38, צילום: Bizporal
שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, מאיר יפרח, ביטל היום את "תכנית הצפיפות" ברמת גן, במסגרתה תוכננו תוכניות תמ"א 38 רבות בעיר. מי שעמד מאחורי העתירה נגד התכנית הוא ארגון אדם טבע ודין יחד עם חברי אופוזיציה בעיריית רמת גן.

משמעות הדחייה בעצם היא ביטול כל מיזמי תמ"א 38 שתוכננו בעיר לפי תוכנית הצפיפות המוגבלת וטרם קיבלו היתר בנייה. העתירה אושרה על ידי הועדה המקומית לפני כשלוש שנים והטיפול בה נגרר כבר שנים בערכאות משפטיות שונות, בטענה שמיזמים אלו יגדילו את מספר התושבים בעיר מעבר לקיבולת של התשתיות הקיימות.

התוכנית שבוטלה איפשרה להגדיל את מספר יחידות הדיור בפרויקטים באופן משמעותי ובלבד שהשטח העיקרי הממוצע של יחידות הדיור יעמוד על 60 מ"ר (כולל מחסן וממ"ד). קבלת הערר למעשה מבטלת כל תוכנית שאושרה, בהתאם לתנאים אלו, החל מה-16 בדצמבר 2012. לפי הערכות בשוק מדובר בכ-190 פרויקטים שכעת כדאיותם הכלכלית מוטלת בספק.

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "בשבוע שעבר עוד בטרם החלטת בית המשפט, אישרה הוועדה המקומית בראשותה של עו"ד אביבית מאור-נמרודי, בישיבתה הראשונה מיום 1.12.13, את מסמך המדיניות החדש, על פי הנחיית ראש העיר, ישראל זינגר, שנועד להפחית ולצמצם את הצפיפות בעיר. במקביל, אנו פועלים במרץ לקידום תכנית מתאר עירונית אשר תחלק את העיר לרובעים ותקבע זכויות בניה, מספר קומות, מספר יחידות דיור, קווי בניין ופרמטרים תכנונים נוספים, כגון שטחים ירוקים, תשתיות, תחבורה, מבני ציבור וכו'. כמו-כן תקדם בהקדם תוכנית תמ"א 38 בהסתמך על חוות דעת כאמור".

לאור החלטת בית המשפט אמר עו"ד אברהם ללום , שותף במשרד עמית פולק מטלון ויועץ משפטי של אגוד חברות תמ"א 38 בלשכת המסחר: "המחוקק ו"הציבור" רוצים ומעוניינים לקדם פרויקטים המבוססים על תכנית תמ"א 38, ומכל הסיבות המוכרות, עיריית רמת-גן חרטה על דגלה להוביל ולקדם את מהפכת ההתחדשות העירונית. יחד עם זאת, נוסף על החסמים ה"טבעיים" שממילא יש להתגבר עליהם, כעת קיים חסם נוסף, עיקש ולדידנו – מיותר, והוא החלטת בית המשפט מהיום המבטלת את כל תוכניות תמ"א 38 ברמת גן".

"נראה כי בית המשפט היה צריך לשקול בהחלטתו שיקולים נוספים ולא רק שיקולים פרוצדוראליים ואף לקבוע מועד להגשת חוות דעת של הועדה, כאשר השיקולים שעומדים מנגד הינם שיקולים של הצלת חיי אדם ולכן היה צריך להתגבר על העובדה שלא צורפה חוות דעת ולקבוע כי ההליך לא היה תקין אך מאחר ומנגד מדובר על החלטה של סיכון חיי אדם, על עיריית רמת גן לערוך את חוות הדעת תוך שלושה חודשים כך שבתקופה זו ניתן יהיה לקדם תכניות המבוססות על תמ"א 38 ובכך למעשה לרפא את הפגם בתנאי של עריכת תכנית חדשה לתקופת ביניים", מוסיף ללום.

"החלטת השופט מלמדת לכאורה על פגמים שנפלו בהליך מאחר וחוות הדעת מהווה למעשה תנאי מקדמי לדיון של הוועדה המקומית אך יחד עם זאת, על פי נסיבות המקרה, תוך בחינת האינטרס הציבורי ודרישת הצדק היה נכון לקבוע כי יש לצרף חוות דעת בדיעבד ובכך למעשה לרפא את הפגם של הוועדה המקומית".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  הסמכות לממשלה
  י. בן משה 15/12/2013 20:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוק תמ"א 38 אושר בממשלה, הסמכות ליישומו ניתנה למועצות המקומיות ולעיריות, אשר מניעיהם ניסתרים מעיני הציבור וורוב הפרויקטים אינם יוצאים לדרך בגללם. לאור אי הצלחת החוק צריכה הממשלה להוציא הנחיות ברורות ליישום התמ"א לקחת חלק מסמכויות שיקול הדעת של העיריות ושהעירייות יפסיקו להתעלל באזרחים עם החלטות שונות ומשונות המשתנות מדי יום וכל פקיד בעירייה הופך להיות מלך.
  סגור
 • 6.
  צריך לאפשר לדיירים שרוצים בכך לחזק את הבניין ולשפר את
  א.מ 10/12/2013 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חזותו ע"י השתתפות הדיירים +הלוואות ללא ריבית לטווח ארוך .כל פתרון אחר בא על חשבון התושבים הן בתשתיות קורסות בצפיפות ופקקי תנועה.
  סגור
 • 5.
  יועץ נדל"ן (לא מתווך) - ההחלטה הזו מצילה את גבעתיים
  צביקה דורון 10/12/2013 09:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אחרת רחוב כצנלסון היה נסתם לגמרי
  סגור
 • 4.
  זה לא פלא
  ישראל 10/12/2013 08:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  השפיות והסדר חזרו לר"ג אחרי לכתו של הרודן ששלט בה 20 שנה . עשה בעיר לצרכיו ולמקורביו בלי תוכנית מסודרת , בלי שקיפות ובלי לישר קו עם כל התשתיות .
  סגור
 • תקע מגדלים בתוך שכונות שלוות :רח' חירות,האש"ל ועוד. (ל"ת)
  לוי 10/12/2013 13:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  שתעלה בחיי אדם ותו לא. רעידת אדמה זה לא חלום זה מציאות
  החלטה אומללה 10/12/2013 07:39
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הבתים יקרסו ואנשים ימותו אז מה השופט רוצה? איזה פתרון יש לו?
  סגור
 • למה שלא יתחילו בבית שאן טבריה וכו'? (ל"ת)
  לוי 10/12/2013 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • המציאות הזאת לא קיימת ברמת גן
  מהנדס 10/12/2013 08:19
  הגב לתגובה זו
  2 1
  רמת גן, תל אביב זה האזור עם הכי פחות פעילות סייסמית (רגישות לרעידות אדמה) בישראל. מעבר לזה רוב העוסקים בתמ"א 38 לא מבינים דבר וחצי דבר במיגון בפני רעידות אדמה אז אל תאחז בזה יותר מידי. לאף אחד פה לא מעניין חיי אדם, עובדה שלא ראיתי עדיין פרויקט תמ"א 38 או פינוי בינוי בבית שאן או טבריה.
  סגור
 • 2.
  ללום ההלום
  רמת גני 10/12/2013 01:14
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מישהו מבין מה כתב בשני הפסקאות האחרונות... איזה חוות דעת? או שנשמטה פסקה באמצע? על כל פנים, נראה לכם שהוא דואג לחיי אדם ברמת גן? נראה לי דואג לפרנסה שלו ושל חבריו עורכי הדין.
  סגור
 • 1.
  ומה קורה עם אלה שכבר אירו להם? (ל"ת)
  גידי 09/12/2013 22:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור