חיים פייגלין: "צעיר שמרוויח 6,500 שקל מצליח לקנות דירה בעזרת ההורים שלו אשר צברו עושר בלתי נתפס בשוק ההון"

מנכ"ל צמח המרמן ל-Bizportal: "עקב המדיניות המופקרת של מינהל מקרקעי ישראל לא ניתן למכור דירה במרכז אפילו ב-2.5 מיליון שקל"
 |  (38)
חיים פייגלין, צילום: יח"צ
חברת צמח המרמן +0.9% צמח המרמן 1,010 +0.9% צמח המרמן בסיס:1,001 פתיחה:1,010 גבוה:1,010 נמוך:1,010 תמורה:6,838 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: סיימה את הרבעון השלישי של 2013 ביציבות עם הכנסות של כ-31.7 מיליון שקל, מעט פחות מהתקופה המקבילה אשתקד, עת הסתכמו ההכנסות בכ-33 מיליון שקל. הרווח הנקי נחתך לרמה של 300 אלף שקל, לעומת כ-1.47 מיליון שקל אשתקד וזאת בעקבות הרווחיות הגבוהה יותר של הפרויקטים שההכנסה בגינם הוכרה ברבעון המקביל אשתקד.

"ברבעונים האחרונים לא הכרנו ברווח של מכירה יזמית, אלא יותר בביצוע, לכן הרווח הגולמי יותר נמוך והסתכם בכ-2.9 מיליון שקל לעומת כ-4.5 מיליון שקל אשתקד.התוצאות הכספיות משקפות את התוכנית הרב שנתית של החברה ואת קצב אכלוס הפרויקטים הצפוי. החברה פתחה חמישה פרויקטים חדשים במהלך החודשים האחרונים אשר איכלוסם ורווחיהם יוכרו בשנים הבאות. כמו כן, החברה חתמה על פרויקטים לביצוע בהיקפים של למעלה מ-350 מיליון שקל (חלקי החברה) שירשמו בדוחות הכספיים בשנים הקרובות״, אומר חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן, בשיחה עם Bizportal.
פרויקט החברה בבית שמש; קרדיט: יח"צ
פרויקט החברה בבית שמש; קרדיט: יח"צ

פייגלין מבקר בחריפות את התנהלות שר השיכון, אורי אריאל, אשר לאחרונה חזר ואמר שבסוף 2014 נתחיל לראות ירידה במחירי הדירות: "כל אמירה של בר סמכא שמתחייב שמחירי הדירות יירדו היא חסרת אחריות ובסיס ובסופו של דבר מובילה לקיפאון. רואים לאט לאט שהציבור פחות קונה את האמירות האלה. הקיפאון הזמני שנוצר יוצר בטווח הרחוק רק עלייה במחירי הדירות. הלוואי והמחירים רק יתייצבו ולא יעלו."

לשאלה כיצד מחירי הדירות רק ממשיכים לעלות, כאשר ההכנסה החציונית החודשית של שכיר בישראל עומדת על כ-6,500 שקל ונשארת סטטית, השיב פייגלין כי קיימת במדינה הצטברות עצומה של עושר בשוק ההון – "כששכיר מרוויח 6,500 שקל אין זה אומר שלמישהו במשפחתו אין הון משמעותי. זוג שכירים המרוויחים 13 אלף שקל בחודש עם עזרה מההורים עדיין יכול לרכוש דירה, עבור זוגות ללא עזרה מההורים המדינה חייבת למצוא פתרונות של שכירות ארוכת טווח – זוגות כאלה יתגוררו בשכירות 5-10 שנים, יתייצבו, יגדילו את כושר ההשתכרות ואז ירכשו דירה. חבל שכעת מנסים לגרש מהשוק את המשקיעים הפרטיים בנדל"ן, הדבר גורם רק לעליית שכר הדירה ולכניסה של עוד משקיעים לשוק."

"דיור להשכרה ארוכת טווח לא יוכל להתממש אם המדינה לא תוותר על כל המיסוי בתחום הזה. המדינה יכולה להישאר בעלת הקרקע ולהקים באמצעות שותפות עם יזמים דירות להשכרה,. אין כל סיבה לפנות למוסדיים, היזמים בעצמם כבר ייפנו לגורמים אלו. תשואה של 7%-8% אינה מספיקה עבור המוסדיים כאשר הם צריכים להעביר גם רווח ליזמים."

ומה עם קביעת מחיר מטרה קבוע לדירה, כפי ששר השיכון הציע?
"לא הייתי נכנס ליוזמות כאלה כיזם – למה לי להגביל את עצמי מראש. נכון, אתה משלם מחיר קבוע על הקרקע והפיתוח, אבל אחר כך צריך לשבור את הראש בזמן ההקמה הנמשכת מספר שנים ומלווה בעוד ועוד תקנות ורגולציות שרק מייקרות את הבנייה."

רבים סבורים שגם לקבלנים חלק לא קטן בעליית מחירי הדירות
"זה נכון שלא מפסידים כיום בבנייה, אך יש כאן הטעייה – החברות שרשמו את הרווחים הגדולים הן אלו שהחזיקו בקרקעות היסטוריות דוגמת שיכון ובינוי ואזורים, צריך לזכור שלפני 5-6 שנים הן גם הפסידו על הקרקעות. הרווח הריאלי הגולמי עומד על 15%-16%, אך כשמפחיתים את עלויות השיווק ומס הכנסה מגיעים למקסימום רווח נטו של 10%. צריך לזכור שיזמים לוקחים סיכונים אדירים, לא כמו מתווך שלוקח עמלה שיכולה להגיע גם ל-4%. לא מדובר בענף נוטף שומן כי שמצטייר בעייני רבים."

איזה ציון היית נותן עד כה לממשלה הנוכחית בתחום התכנון והבנייה?
"במוטיבציה הייתי נותן ציון 10, אך היא מתועלת ליעד הלא נכון של הפחתת מחירי הדירות, הצבת יעד זה לא תשיג את הבקשה לייצוב המחירים. שר השיכון הקודם אריאל אטיאס הבטיח בתחילת כהונתו שיפחית את מחירי הדירות ב-30% וראינו בסוף זינוק של 70%."

אבל בשבוע שעבר פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכ-90 אלף יח"ד נמצאות בבנייה פעילה, כמו בתקופת העלייה מרוסיה בשנות ה-90
"הנתון הזה מתעתע ונובע מהתמשכות בהליכי הבנייה עקב מחסור בכוח אדם בשנתיים האחרונות. ב-5 השנים האחרונות היינו עם שמיים סגורים לעובדים זרים, לכן משך הביצוע של פרויקטים מתמשך ואפילו מוכפל. בהתחלות הבנייה יש יציבות, המספר בסוף השנה יהיה דומה לזה של 2012, זה לא סוגר את הפער ובקושי מתחזק את הקיים."

אתה רואה שינוי תפישה בקרב זוגות צעירים מהמרכז? כאלה שפוזלים לכיוון הפרויקטים שלכם באלפי מנשה ואפילו בכרמיאל?
"יש יותר נכונות להסתכל לכיוון הפריפריה, אך לא מדובר במהפך בצעירים שבוחרים לעבור לגור בבאר שבע ובכרמיאל. אין ספק שאזור חדרה-גדרה מתחיל להימתח לכיוונים של אור עקיבא וקריית גת. הבעיה האמיתית היא משאב הקרקע שלא מנוהל נכון – עד לפני שנתיים כל יזם שקיבל זכויות בנייה לבניין של 20 קומות אמרו עליו שמדובר במקרה נוסף של שחיתות נוסח הולילנד, חייבים לתת זכויות בנייה הרבה יותר גדולות ובמרקמים עירוניים צריך להעניק זכויות מינימום, קרי להתחייב לבנות לפחות X קומות."

אבל בשטח המגדלים מיועדים עבור המעמד העליון בלבד
"שייכו את המגדלים רק לעשירים והם נבנים לתקציבם בלבד. לפני 17-18 שנה בנינו בניינים של 16 קומות באור יהודה לזכאי משרד השיכון, 3-4 חדרים ללא בריכת שחייה וללא לובי כפול או מאפיינים אחרים של עשירים. 5 קבוצות רכישה חתמו עם צמח המרמן על הסכם. עיריית אור יהודה העניקה הנחה בהיטלי השבחה ובסופו של דבר מדובר היה באחד הפרויקטים הכי רווחיים עבור החברה אשר סידר לאנשים רבים את החיים. המדינה מכרה את הקרקעות בפרויקט ב-11% מערכה, גם אם הקרקע הייתה נמכרת ב-100% מערכה ניתן היה למכור דירות במחיר שפוי."

מעניין לראות שלא הרחק מהפרויקט באור יהודה, החברה מוכרת כיום במשולש קריניצי ברמת גן דירות 4 חדרים ב-3 מיליון שקל
"מדיניות מינהל מקרקעי ישראל מופקרת. במדיניות הקיימת כיום, אם ארצה לרכוש קרקע במחיר דומה באזור לא אוכל לבצע זאת אם אמכור דירות ב-2.5 מיליון שקל. מי שמנפח את הבועה זו ממשלת ישראל – נושא השמאי הממשלתי שקובע את מחיר הקרקעות הוא קטלני. את היטל ההשבחה המסתכם ב-200-250 אלף שקל עבור דירה משלמים מהרגע הראשון, על סכום זה צוברים מימון של לפחות 3 שנים, עבור הרוכש הסופי המחיר מתנפח יחד עם המע"מ ל-360 אלף שקל. סביבת הסיכון שלי עולה דרמטית ברמות המחירים האלה ולכן הבנקים דורשים ממני רווח של לפחות 15%, אחרת לא אקבל מימון. רמות המחירים של הפרויקט במשולש קריניצי, הנבנה על קרקע פרטית, מהוות נקודת מוצא עבור המדינה וכאשר היא תפנה את מחנה תל השומר הסמוך היא תדרוש בדיוק את אותה רמת המחירים הגבוהה."

בשום מקום בעולם עליית המחירים לא נמשכה לעד, אתה לא חושש שנראה בסוף התרסקות
"אני לא אומר שלעולם לא תהיה ירידת מחירים, אך צריך לזכור שככל שאיכות החיים משתפרת, והיא לא רעה, המחירים עולים. למרות שהישראלים רגילים לקטר, ישראל מדורגת במקום מאוד גבוה במדד האושר העולמי. ככל שתישמר כאן אווירת הביטחון ורמת החיים לא תיפול דרסטית מחירי הדירות לא יירדו, הלוואי שהם יתייצבו, זה יהיה טוב אפילו לנו, כי בסיבוב הבא של רכישת קרקע נשלם יותר אם המחירים רק יעלו. עליית המחירים מגדילה לנו את סביבת הסיכון."
פרויקט וויט סיטי בנווה צדק; קרדיט: Artco
פרויקט וויט סיטי בנווה צדק; קרדיט: Artco


כתבות מעניינות נוספות:
הרשעה: אדם הפך בית אבות ל-56 דירות לשוק החופשי - מה גובה הקנס שקיבל?
"משקיעים רכשו 130 אלף דירות תוך 5 שנים, בלעדיהם לא הייתה מצוקת דיור"
תגובות לכתבה(38):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 31.
  פייגלין נוסף, זה כבר יותר מידי בשבילנו...
  איציק ר 09/12/2013 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את עליית המחירים אתם בניתם במו ידכם וללא סיבה. הציבור שילם אז היזמים העלו....למה שנבוא אליהם בתלונות....עאלק. הגזמתם .
  סגור
 • 30.
  אדון צמח המרמן. אם אכן אמרת את שכתוב בכותרת הכתבה
  shlomog 08/12/2013 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא הייתי קונה אצלך דירה, אפילו בחינם.
  סגור
 • 29.
  ההון חחחחחחחחחחחחחחחח אדיוט מושלם כמו הממשלה הזאת (ל"ת)
  צבירת הון עצום בשוק 05/12/2013 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 28.
  הבנתם את זה??? מה זה בדיחה על חשבוננו?? מי הוא בכלל???
  עמית 03/12/2013 20:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה זה?
  סגור
 • 27.
  חח "עושר בלתי נתפס" באיזו פלנטה אתה חי אדון פייגלין?
  רון88 03/12/2013 09:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מדד המעוף חזר ב 2013 לרמתו מ 2007 אז כאן אין עושר בלתי נתפס, או אולי מקמ שנותן אחוז בשנה שם הרווח הבלתי נתפס? ועוד לא התחשבנו באינפלציה של השנים האחרונות. או אולי מקור העושר הבלתי נתפס מהשקעת החסכונות בביטקויין. ליצן.
  סגור
 • 26.
  4 חדרים חדשה בת"א ב 1.6 מיליון
  תל אביבי 03/12/2013 07:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לידיעת מר פייגלין - אפשר גם אפשר לבנות בגוש דן, במחיר נמוך מ 2.5 מיליון שקלים לדירה חדשה. במזרח ת"א, באזור כפר שלם, יש כיום כמה פרוייקטים, של כמה חברות, והפלא ופלא - מוכרים דירות 4 חדרים חדשות ב 1.6 מיליון ו 5 חדרים ב 1.8 מיליון. חפשו בגוגל למי שלא מאמין. לא רוצה לפרסם חברה ספציפית.
  סגור
 • 25.
  העברת הדירות להשכרה לחברות תייקר כמו ועדת בכר
  י 02/12/2013 23:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עד היום רוב הדירות לשכירות נמצאות בידי אנשים פרטיים שלא פעם מחזיקים דירה נוספת כדי שהילדים כשיתחתנו יוכלו לגור בה או כדי שהם עצמם יחיו ממנה בפנסיה. עלויות הניהול של דירה ע"י בעליה אפסיות. היום, נלחמים במחזיקים פרטיים ולעומת זאת המדינה רוצה לתת לקבלנים שיחזיקו מנגנון מנופח בעלויות ענק ויקפיצו את מחירי הדירות לשכירות. מספיק אנחנו משלמים לראשי חברות הביטוח סכומי עתק על הפנסיות שלנו, כעת נצטרך לשלם גם על ניהול הדירות לשכירות. הפתרון היחיד הוא מצד אחד לעודד השקעה בדירות להשכרה ומצד שני לצהקטין את הביורוקרטיה ליזמים כך שאישורי בניה לא יקחו 5 שנים ויותר
  סגור
 • 24.
  בטח יש לו חברים שהתעשרו ממידע פנים
  ירון 02/12/2013 18:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איפה הבן אדם הזה חיי. אולי פספסתי משהו, אבל לא ראיתי כסף שנשפך מרחוב אחדם העם, ובוול סטרייט רק השנה החלו המדדים לעלות לאחר 10 שנים של קיפאון. מעטים מהציבור רכשו מניות בשנת 2009 או 2010 והצטרפו לחגיגת העליות. פשוט הזוי. פעילים בענף הנדל"ן יאמרו כל דבר על מנת להצדיק את מחירי הדירות המטורפים. בפעם הבאה תשמעו שלהורים רבים יש באר נפט בחצר. ככה זה כשיש אושר בלתי נתפס...
  סגור
 • 23.
  הוא אמיתי או בובה על חוט? (ל"ת)
  חנן 02/12/2013 17:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 22.
  הכלכלנים בעולם ההשקעה בדירה בישראל הגרועה ביותר (ל"ת)
  הקבלנים עשקו את העם 02/12/2013 15:04
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • טען עוד
 • 21.
  עוד מנותק . (ל"ת)
  בא 02/12/2013 13:55
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 20.
  דע מאין באת ולאן אתה הולך
  ליאור 02/12/2013 13:51
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אתם בתור חברה גדולה בארץ צריכים גם לבוא לקראת הזוגות הצעירים הללו, ואם אתה מבין שהוא מרוויח 6500 בחודש אז תעשה את השיקול הכספי למ"ר לדירה לזוג הזה. מי שיבוא לקראת לקוחותיו ויעזור להם יקבל מלמעלה סיוע ענק
  סגור
 • 19.
  הוא מנותק מהמציאות או סתם מסבן ? (ל"ת)
  דודי 02/12/2013 13:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 18.
  מחפש עבודה במעט כסף (ל"ת)
  מובטל 02/12/2013 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 17.
  " עושר בלתי נתפס" מה? כמה? מי? (ל"ת)
  סתם לזרוק אמירה? 02/12/2013 12:50
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 16.
  רק 300 אלף ברבעון מזה מכולת
  יוסי 02/12/2013 12:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הרווח הנקי מסביר הכל אדון חיים, החברה שלך בבעיה רווח נקי של 300 אלף שקל לחברה שמעסיקה מעל 200 איש זה בעיה. הבעיה נובעת מהאטימות שלכם לאנשים עקב המחירים הגבוהים
  סגור
 • 15.
  יותר פרזיטים פחות לכל השאר
  מפחד מפרזיטים 02/12/2013 12:44
  הגב לתגובה זו
  6 1
  במדינה שמעודדת אנשים לא לתרום למדינה, מתרבים הפרזיטים (אלו שלא רוצים לעבוד ולא לשרת בצבא), כאשר יש 20% פרזיטים הרי שכל 4 אנשים צריכים לממן פרזיט. המצב כיום גרוע מהמצב בעבר כי אחוז הפרזיטים הולך ועולה, וכל זאת בעידוד המדינה. כאשר יהיו כאן 40% פרזיטים (וזה יקרה בקרוב) לא נוכל להתמודד, ואז או שהיחס לפרזיט ישתנה או שלא תהיה כאן מדינת יהודים יותר.
  סגור
 • 14.
  פרויקט נופיה בית שמש !! סכנה
  סיגל 02/12/2013 12:28
  הגב לתגובה זו
  8 0
  מחירי הדירות שם לא נורמלים, איזור צפוף , על פחות מ-2 דונם 400 דירות + קניון , זה לא נורמלי. בעוד בצור הדסה מחירי דירות גדולות יותר וללא צפיפות עולות יותר זול. מחיר מ"ר בפרויקט עבר את הפיק של מחיר מ"ר בבית שמש. כדאי גם לחכות כי בקרוב רמת בית שמש ד' שכבר אושרה להיות חילונית יוצאת לדרך ומחירי הדירות יהיו נמוכים ואז נראה איך המחירים בנופיה יצללללללללוווווווו חיים ויועציו בהצלחה בבורסה...
  סגור
 • 13.
  לקבלנים יש מספיק כסף כדי לא לבנות ולשמור על מחירים (ל"ת)
  אחותך 02/12/2013 12:23
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 12.
  אולי ההורים שלך צברו עושר בלתי נתפס .איזה אמירה מטומטמת (ל"ת)
  א.מ 02/12/2013 12:20
  הגב לתגובה זו
  31 0
  סגור
 • 11.
  אויי כמה שזה יהיה כואב...
  מתן 02/12/2013 12:13
  הגב לתגובה זו
  25 1
  חיים היקר, ככל שתשכיל להודות שהמצב לא טוב כך הסיכויים של החברה שלך להינצל יהיו גדולים יותר. שוק הנדלן כבר עבר את השיא, אני חושב שאתם מרגישים את זה היטב בפרוייקט שלכם בקרניצקי....פשוט לאנשים אין כסף והם משכילים מספיק לא להשקיע חייהם ב 4 קירות כאשר חרב המשכנתא מעליהם ואיכות החיים שלהם בסכנה. אגב, מי שחכם מספיק להרוויח בשוק ההון, אין הרבה מאוד אנשים כאלו, לא יבזבז את הרווחים על שוק הנדלן ..
  סגור
 • כבר מ 2009
  אחד שירד מהגדר 02/12/2013 15:55
  הגב לתגובה זו
  3 3
  מפמפמים טוקבקים כאלה עם נבואות זעם, מדברים על כמה יהיה כואב, כמה הנפילה בפתח ועוד ועוד.... לא רואה איך שוק הנדלן משתנה לכן מי שיש לו היכולת ולא רוכש נכס כלשהו עושה טעות. נדבר עוד שנה ונראה. הזמן חולף מהר
  סגור
 • 10.
  הוא בא לנגן על העצבים שלנו (ל"ת)
  פסנטרן 02/12/2013 12:08
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • התכוונת פסנתרן????? (ל"ת)
  לפסנטרן 07/12/2013 00:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עוד כמה שגיאות כתיב??? (ל"ת)
  אלי 02/12/2013 13:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  האיש הזה, מה הוא עושה כאן בכלל? (ל"ת)
  השואל 02/12/2013 12:06
  הגב לתגובה זו
  14 1
  סגור
 • 8.
  עשו כסף בשוק ההון? אני מכירה רק כאלה שהפסידו, חי בסרט (ל"ת)
  אסי 02/12/2013 11:56
  הגב לתגובה זו
  19 1
  סגור
 • 7.
  כמה אנשים הפסידו את התחתונים בשוק ההון
  גיא 02/12/2013 11:54
  הגב לתגובה זו
  22 1
  יש אנשים שמופסדים את התחתונים מ2008 ואילו שהשקיעו במניות חיפושי הנפט שכשלו מסכנים ,על איזה עושר אתה מדבר.?העמך שהשקיע בטבע לפני 4 שנים ויותר בשערים של 21000 ויותר מופסד 30 אחוז בקירוב.ואילו שהשקיעו בכיל בזו חברה לישראל תבדוק באיזה שערים הם היו לפני 4 שנים .לא כל המניות צלחו
  סגור
 • תגובה לא רצינית
  נדי 02/12/2013 14:37
  הגב לתגובה זו
  2 3
  יש לא מעט משקיעים שיודעים לפזר סיכונים ומשקיעים גם בחול, ומכירים מניות של חברות בנלאומיות כמו JNJ DIS AAPL , בקיצור מי שיודע רק לדקלם : כיל, טבע, חברה לישראל כנראה שהוא רק מהמר ישראלי ולא משקיע אמיתי. לא כולם הפסידו את התחתונים בשוקי ההון הקיימים, ויש לא מעט שגם מרויחים יפה מאוד. וזאת מתוך ידיעה עצמית. אגב , רק השנה עלה שוק ההון בארהב ב 26 אחוז וקובע שיאים חדשים,הירידות מ 2009 כבר נמחקו מזמן.
  סגור
 • 6.
  פרויקט קריניצי תקוע, אין קונים (ל"ת)
  בת שבע 02/12/2013 11:48
  הגב לתגובה זו
  23 1
  סגור
 • ברור, 3 מיליון שקלים לדירה בר"ג?
  תל אביבי 03/12/2013 07:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מילא היית אומר צפון ת"א, קרוב לים, אבל ר"ג? למה מה קרה שמישהו שפוי ישלם על דירה בה 3 מיליון שקלים? כולה פרוור של ת"א. בת"א, למי שלא יודע, אפשר להשיג היום 4 חדרים חדשה מקבלן ב... 1.6 מיליון. 5 חדרים ב 1.8 חפשו פרוייקטים במזרח ת"א, באזור כפר שלם. יש כמה פרוייקטים, לא רוצה לפרסם חברה מסויימת. אין שום הצדקה לשלם 3 מיליון שקלים על דירה בקריניצי. 1.6 מיליון זה כבר יותר שפוי.
  סגור
 • 5.
  העים אתם מכירים את השיר של לוזון
  דוד 02/12/2013 11:46
  הגב לתגובה זו
  4 1
  איזה מדינה לא סתם לוזון המצי את השיר כי המדינה יודעת אך לגנוב את הציבור
  סגור
 • כמעט כמו לכתוב נוח בשבע שגיאות....... (ל"ת)
  אלי 02/12/2013 13:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  צריך לדייק - זוה המדיניות של נתניהו
  דני 02/12/2013 11:36
  הגב לתגובה זו
  14 5
  מנהל מקרקעי ישראל כפוף לרצונו כמו כל גוף שלטוני
  סגור
 • 3.
  מדגים את החשיבה המכוערת בארץ "אין זה אוומר שאין עושר במ (ל"ת)
  חחח 02/12/2013 11:33
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 2.
  אתה נמצא במצב של ניגוד אינטרסים ולכן דבריך הם בע"מ (ל"ת)
  שי 02/12/2013 11:33
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • ואתה בטוח חסר כול אינטרס..... (ל"ת)
  אלי 02/12/2013 13:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  נותנים לבעלי אינטרסים לדבר, אז אין אובייקטיביות
  סופרמן 02/12/2013 11:31
  הגב לתגובה זו
  27 0
  אפשר להיעזר בהורים במקום שייהנו מכספי הפנסיה שלהם כי צריך להאכיל את תאגידי הבנייה. מי שקונה דירה עכשיו הוא פראייר, צפי לפיצוץ בועת הנדל"ן ואם זה לא יקרה אז תהיה הגירה עוד יותר שלילית מהמדינה.
  סגור