יבנו הרבה דירות? הוארך והורחב חוק הוד"לים - צפו מה הוא יכלול

ועדת הפנים של הכנסת אישרה את החוק בקריאה שנייה ושלישית. שר הפנים: "יש מענה לנושא של דיור בר השגה"
 | 
נדל"ן, צילום: באדיבות סביבת מגורים
ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הארכת והרחבת חוק הוד"לים (ועדת דיור לאומית) לזירוז הליכים בהקמת דירות בישראל. יצוין כי מאז תחילת פעילות הוד"ל (2012) אושרו במסגרת הודל כ- 25 אלף יחידות דיור, כ- 1000 נוספות מצויות בשלבי תכנון שונים לקראת אישור.

עיקרי התיקון כוללים:

1. הארכת הוראת השעה (הוד"ל) בכמעט שנתיים נוספות ( עד אוגוסט 2015)

2. הרחבת סוגי התכניות שבמסגרת הוד"ל- הן בשטחים חדשים והן במרקמי בנייה קיימים. וזאת במסגרת התיקונים הבאים: צמצום המגבלה לעניין שיעור בעלות המדינה על הקרקע- בתכניות וד"ל מ-80% קרקעות מדינה ל- 40% קרקע מדינה; הרחבת האפשרות לבעלים פרטיים להגיש תכניות לדיור לאומי בקרקע מעורבת;אפשרות לקידומן של תכניות במתחמי פינוי- בינוי במסגרת הוד"ל ( בתנאי שהתכנית כוללת 70 יח"ד לפחות) . בכך זה מעודד התחדשות עירונית.

הוועדה הגיעה להבנות הבאות:

1. יש לקבוע שיעור מצטבר של 25% דירות קטנות או דירות להשכרה או דירות בהישג יד להשכרה ( כפוף להסדר חקיקתי) מכלל הדירות בתכנית ובתכניות פינוי ובינוי השיעור יעמוד על 10%. הגמישות לכלל:
א. בתכניות וד"ל רגילות- הוועדה לתכנון ובנייה תוכל לפטור מהחובה מטעמים חריגים לנוכח מאפייני יישוב או היצע דירות קטנות הקיימות בו ושר הפנים יאשר את החלטת הוועדה. ב. בתכניות פינוי- בינוי: בהחלטת הוועדה ובאישור שר הפנים ללא הגבלת הטעמים החריגים הקיימת בתכניות הרגילות.

2. הגדרת דירות קטנות בפריפריה: תיערך הבחנה בין גודל דירה קטנה בנפת דרום ובמחוז צפון לשאר המדינה כדי לתת מענה יותר טוב לצרכים מקומיים באזורים האלה (עד לתיקון המוצע- דירה קטנה הוגדרה באופן אחיד והוגבלה ל-75 מ"ר, לאחר ההבחנה בפריפריה גודל הדירה הוגדל ל-100 מ"ר).

שר הפנים, גדעון סער,אמר בתגובה: "זהו צעד חיוני במכלול הצעדים שננקטים על ידי כדי להגדיל את ההיצע התכנוני של דירות לנוכח משבר הדיור. בנוסח החוק כפי שאושר, בעקבות הסכמות בינו לבין יו"ר ועדת הפנים, יש מענים לנושא של דיור בר השגה."

"הקמתי צוות לצורך קידום תקנות דירות להשכרה בהישג יד לפי סעיף 3 ב' שיסדירו: מחירי ההשכרה, , תנאים ומגבלות ועוד. בצוות בראשות משרדי חברים גם נציגי משרד הבינוי והשיכון, האוצר ורה"מ. נתתי לוחות זמנים לעבודת הצוות. בכוונתי לקדם צו לעניין הפקעת קרקע לצורך דיור בשכירות במחיר מופחת לפי סעיף 188 לחוק התכנון והבנייה (כבר נעשתה אצלנו עבודה ראשונית לקביעת עקרונות לצו)."

ח"כ דב חנין, חבר הועדה ויו"ר שדולת הדיור והשדולה הסביבתית חברתית בכנסת אמר בדיון כי: "מדובר בחוק הפוגע במערכת התכנון והבנייה. התיקון הנוכחי הוא חמור אף יותר מהקודם, הוא פוגע גם באיזונים בכך שמכניס יזמים פרטיים וקרקעות פרטיות להליך המהיר שקודם ניתן רק למדינה, ובכך פותח פתח רחב לשחיתות. בחוק הקודם הובטח דיור בר השגה והוכנסו המילים דיור בר השגה אבל דיור בר השגה לא היה. ההישג שהשיגה הועדה של רבע מכל פרוייקט לתמהיל של דירות קטנות, דירות להשכרה ודיור בהישג יד הוא צעד אמיתי קדימה שייבחן במימושו. החוק קובע כעת שלוש חלופות אבל לא יכול להיות מצב שאחת מהחלופות תהיה בשיעור אפס."

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה