פינוי בינוי באמצעות המדינה: "פוטנציאל ל-120 אלף דירות חדשות בזמן קצר"

השר אריאל: "אנחנו מביאים ודאות לקבלנים ואמון לדיירים". לפי התוכנית, המדינה תרכוש מחצית מהדירות. איך עובדת השיטה?
 |  (11)
אורי אריאל, צילום מתוך אתר 'ויקיפדיה'
משרד הבינוי והשיכון הציג היום תוכנית לייעול וזירוז תהליכים של התחדשות עירונית אשר תידון מחר (ב') במסגרת דיון קבינט הדיור, יחד עם המלצות צוות 90 הימים לטיפול במשבר הדיור. התוכנית מציגה מסגרת להתחדשות עירונית שתובצע ביוזמת המדינה באמצעות תהליך של בינוי פינוי. לפי משרד הבינוי והשיכון התוכנית עברה תוך מספר ימים במשרד האוצר.

לפי המתווה, בשלב הראשון, יאותרו קרקעות פנויות בקרבת שכונות ותיקות עליהן תבצע המדינה מכרז בקרב קבלנים לבניית בנייני מגורים חדשים בהיקפים גדולים. המדינה תקבל לשנתיים לרכוש מהקבלנים 50% מהדירות, ולאחר שהבניינים יושלמו יפונו אליהם דיירי הבניינים מהשכונות הוותיקות. הבניינים הישנים ייהרסו ובמקומם ייבנו בניינים חדשים עבור דיירים מבניינים ישנים אחרים.

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד השיכון הציג לדוגמה פוטנציאל להיתכנות התוכנית בצומת פת גילה ירושלים: "מדובר בשכונה מאוד צפופה עם 2,300 יחידות דיור, בנייה נמוכה יחסית, איתרנו שלושה מתחמים לבנייני מגורים. אנחנו מזהים בשכונה שיש פרויקטים שלאחר מכן ניתן לעשות בהם פינוי בינוי. נשווק את הקרקע הפנויה למרבה במחיר ונעניק את מיטב הזכויות. היזם ימכור את מחצית הדירות ויעניק למדינה אופציה של שנתיים לקנות את מחצית הדירות השנייה. היזם לא ישלם על הקרקע עבור הדירות של המדינה האלה, השווה לדוגמה 200 אלף שקל ליחידת דיור וימכור את הדירות למדינה ב-1 מיליון שקל, במידה והמדינה לא תרכוש הדירות יימכור בשוק ב-1.2 מיליון שקל."

"או דירה חדשה או פיצוי כספי עבור הדירה הישנה"
בן אליהו מסביר כי תשרור ודאות בקרב הדיירים המפונים, אשר יקבלו בתמורה דירה הגדולה פי ב-150% מדירתם הישנה. "הדיירים המפונים יוכלו לעבור לדירה גמורה, אך בתנאי שיעברו יחדיו. מי שלא ירצה לעבור יוכל לקבל כסף עבור דירתו הישנה. לאחר שהבניינים הישנים יהרסו, יבוצע מכרז נוסף בקרב קבלנים לאחר מכן הבניינים הישנים יהרסו, יבוצע מכרז עבורם ויינתנו זכויות בנייה של 3 דירות על כל דירה, תהליך שיחזור על עצמו.תהיה כאן ראיה כוללת של המתחמים, לדיירים יש ודאות וביטחון, בשכונה הם מכירים את כל מוסדות הציבור, מי שיירצה כסף יקבל."

לדבריו, משרד השיכון או חברה ממשלתית/עירונית מטעמו יפעלו לארגון הדיירים, במקביל להוצאת היתרי בנייה וינהלו את התקציב לפרויקט. "באירוע יחיד בירושלים ניתן לקבל כ-1,700 יחידות דיור חדשות במקום 350 ישנות, ב-70 שכונות מדובר על כ-120 יחידות דיור חדשות ופינוי של כ-25 אלף יחידות דיור קיימות."

אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון אמר – "אנחנו מביאים ודאות לקבלנים ואמון לדיירים, זו הדרך שלנו להביא עשרות אלפי דירות בערים קיימות מבלי לצאת החוצה. ניתן לדוגמה לקחת מקבץ בניינים ישן בשכונת רמת הנשיא בחיפה ולהעבירה לשלושה מגדלים חדשים שכבר בונים. אנחנו אומרים לדייר, אתה רואה שבונים פה? זה לא חלום, לך לדירה, אם כל ה-30 עוברים בבת אחת למגדל החדש אז הם יקבלו דירות חדשות. יוצרים מגדל חדש, נקי, עם ממ"ד שעומד בפני רעידות אדמה. העירייה מקבלת שכונה חדשה ומודרנית ואנחנו מובילים לכך שיש תוספת של יחידות דיור בתוך מרקם בנוי. בטווח הקצר אנחנו רוצים לתת התערבות של הממשלה להורדת המחירים בשנתיים הקרובות."

"מכניסים את הממשלה כיזמת"
אריאל מוסיף: "אנחנו מתכוונים להכניס הנחיה שמינימום מסויים לא יוכל להתנגד – נציע דירה באחד המגדלים או כסף עבור הדירה הישנה, יקבל פיצוי הולם, נלך לקראת הדיירים, מתכוונים לתת פיצוי הולם וטוב. אנחנו מכניסים את הממשלה כיזמת, הממשלה הגיע הזמן שתתערב בשוק הזה, לאחר 10 שנים יש מעט מאוד תוכניות. בשוליים יכול להיות שתהיה פגיעה במישהו, אך לא נפסול את כל התוכנית. אנחנו מעריכים שנקצר את הבנייה לפחות ב-50%. אנחנו לא מבטלים את כל התוכניות הישנות, היכן שלא יהיו קרקע אז לא נוכל לפעול לפי תוכנית זו. אנחנו לא נזדקק לתקצוב עבור המיזמים. בנוגע לתחבורה, התהליכים מתואמים עם מהנדסי העיר, יהיו מערכות להסעה המונים בערים, נראה שינוי אדיר בתחבורה, הכול יעשה בתיאום עם הוועדה המקומית והתחבורה, הביוב ומבני הציבור יילקחו בחשבון". לפי אריאל, עד שנראה דירות חדשות במסגרת התוכנית יעברו כ-3 שנים.

נציין שבפתיחה הצהיר אריאל על הסכמה עם שר האוצר בצורך בפתרונות לטווח המיידי והקצר. בדיונים שיהיו בשבועות הקרובים, יעלה שר הבינוי והשיכון את הצעתו ל'מחיר מטרה' כאשר במקביל האוצר יביא את הצעותיו לטווח הקצר.

אריאל אמר: "השינוי הגדול הוא שעד היום הסתכלו כיצד המדינה מרוויחה מהבנייה, ואנחנו עוברים להסתכל כיצד האזרחים ישלמו פחות. בהמשך לישיבת הממשלה בשדה בוקר, בה העליתי את הנושא של הורדת המחירים ההכרחית – נועדתי אמש עם שר האוצר בנושא זה. הגעתי עם שר האוצר להסכמה עקרונית על התערבות חדה ומרחיקת לכת במחירי הדירות. צריך שתהיה התערבות במחירי הדירות לטובת הציבור, ונדון על זה עם אגף התקציבים ומשרד האוצר, ואנו צפויים להביא את ההחלטה בהקדם, כדי להשפיע על מחירי הדיור כבר ב-2014".

תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  למה יש צנזורת לייקים ונמחקים לייקים במגמה מסויימת??? (ל"ת)
  אייל 19/11/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  שנים צעקתי והתחננתי לפינוי בינוי, אבל אם הממשלה מתחילה
  רפי 19/11/2013 07:59
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אני מוותר על כול העסק, וגם כול הבנין שלי. תחפשו פריירים אחרים להתעלק עליהם!
  סגור
 • 7.
  מדוע עיריית נתניה לא בונה דירות 3 חדרים ?
  אוהד 18/11/2013 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מדוע מרים פיירברג, ראש עיריית נתניה, החליטה שלא לבנות פרויקטים עם דירות 3 חדרים בנתניה לזוגות צעירים תושבי העיר ? ראינו יוזמות כאלה בעיירות אחרות כגון: חולון, ראשון לציון ועוד ... ואילו מרים פיירברג ממשיכה להתעקש שלא לבנות דירות 3 חדרים בנתניה. והסיבה היא , שהיא מעדיפה אוכלוסיות חזקות, על פני זוגות צעירים תושבי העיר !! וחבל !! אני מקווה שפיירברג תשנה את דעתה ותפעל לחייב קבלנים בבניית דירות 3 חדרים בנתניה !! תושב נתניה מודאג.
  סגור
 • 6.
  הרעיון מעניין, אבל הנסיון מראה שברגע שהמדינה מתערבת
  אייל 18/11/2013 09:49
  הגב לתגובה זו
  6 0
  העסק הופך מושחת, ומשרד השיכון ידוע בדילים שלו. עדיף לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם והרווח שיתחלק בין בעלי הדירות ובין היזם ולא יכנס לכיסי המדינה.
  סגור
 • 2 חברות מושחתות שחוגגות על כספים של דיירים מסכנים ולהם
  אבי 19/11/2013 07:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  רוצים לתת את העסק? אין סוף לשחיתות בממשלה ה..........הזו?? עוד לא היה לנו שר אוצר כזה, איזה אסון!
  סגור
 • 5.
  יועץ נדל"ן, לא מתווך - התוכנית חיובית בתנאי שיתמקדו
  צביקה דורון 17/11/2013 17:16
  הגב לתגובה זו
  2 4
  בתנאי שיתמקדו בערים חלשות. קחו את לוד במרכז הארץ ותזריקו לה אוכלוסיה צעירה וחדשה. היום זוג ששוכר במרכז הארץ לא יכול לקנות במרכז הארץ. תאפשרו לקנות דירות חדשות 23 ק"מ מתל אביב במיליון שקל.
  סגור
 • 4.
  רעיונות של אינטרסנטים. (ל"ת)
  איציק ר 17/11/2013 17:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  פתרון מצויין
  fox נדל"ן 17/11/2013 12:50
  הגב לתגובה זו
  4 4
  פינוי בינוי פתרון מצויין לדירות באזור המרכז המבוקש רק צריך לעשות את זה במחשבה עם תכנון נכון . בהצלחה fox נדל"ן
  סגור
 • מצויין למי?לחברות שכבר מזמן היו צריכות להסגר וכעת יקבלו
  מוטי 19/11/2013 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זריקת מרץ על חשבון הדיירים?
  סגור
 • 2.
  בינוי מסיבי?לשר אריאל וחבר מריעיו יש אינטרס לייקר את
  משקיף 17/11/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  4 2
  הדירות בארץ,במיוחד באזורי המרכז ולהוזיל במקביל את מחירי הדיור בהתנחלויות ובכך להרבות מתנחלים לא אידיאולוגיים שיהפכו עם הזמן והאינטרס לאידיאולוגיים.כל זאת בתמיכה שקטה של ביבי. שיטת הקומבינה והסלמי עובדת.
  סגור
 • 1.
  2 הערות
  אזרח 17/11/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  1. הידד לבנייה בצומת פת. כך יש לעשות גם בשכונות אחרות במערב העיר ובוודאי גם בערים מרכזיות אחרות. 2. הנה לנו פתרון באמצעותו ניתן לדלג על הבנייה ביהודה ושומרון ולקדם הסכם שלום. גם בין השלטון לאזרחי המדינה.
  סגור