מנכ"ל אשדר: "מצוקת הדיור תחריף כשיפנו את יהודה ושומרון, זה עלול ליצור זינוק דרמטי במחירי הדירות בארץ"

ארנון פרידמן ל-Bizportal. "דברי שר השיכון על ירידת מחירים - חוסר אחריות". מה קל יותר למכור כעת, דירת 3 חדרים או 5 חדרים?
 |  (52)
ארנון פרידמן, צילום: יח"צ
בדיון סוער שהתקיים השבוע בכנסת בסוגיית משבר הדיור, האשים ראש הממשלה בנימין נתניהו את ממשלת קדימה ביצירת המצוקה בטענה שלא איפשרה בנייה במרכז הארץ. ההתרחקות המהירה של הציבור הישראלי מחלום הדירה, לאחר שהמחירים זינקו בכ-70% בחמש השנים האחרונות, כנראה מתחילה להדיר שינה מעיניו של ראש הממשלה, אשר לפי משרד השיכון צפוי לכנס בקרוב דיון בנושא הגבלת מחיר הקרקעות לבנייה.

Bizportal שוחח עם ארנון פרידמן, מנכ"ל {אשדר}, על הסוגיות הבוערות בשוק הדירות ועל הסיכוי של תוכניות הממשלה להתממש:

הממשלה מצהירה על אין ספור תוכניות להצפת השוק בדירות, ואחת מהמלצות צוות 90 הימים הייתה לבנות עשרות אלפי יח"ד על קרקעות מושבים וקיבוצים. תהליכים כאלה, יארכו לפחות 4-5 שנים, אתה לא חושב שהמדינה צריך לבצע אקט מיידי להפחתת מחירים, למשל הקפאת מחירי הדירות?

"זה לא ישים, נאמר ויהיה צו הקפאת מחירים ויזם לא יוכל להציע מחיר מקסימאלי על דירה ויהיו 20 אלף דירות עבור 30 אלף רוכשים, מה יהיה קריטריון המכירה? יעשו הגרלות? מעבר לזה, מה יקרה בשוק היד שנייה? לא ניתן לבצע שם הקפאה. הפתרון של שנות ה-90 של הבאת קרוואנים היה מצוין, אני לא בטוח שמי שמבקש כיום דירה בישראל הוא באותו המצב של העולים החדשים, אך אני מאמין שיהיו כאלה שישמחו לפתרון זה. במקביל, באותה התקופה הוקמו ועדות (ול"לים) שהפשירו קרקעות של קיבוצים ומושבים, אך ב-2002-2003 בג"צ הקשת המזרחית סתם את הגולל. במצב הנוכחי, אני לא מאמין שבעוד 4-5 שנים ידביקו את הפער של שיווק הקרקעות או שיצליחו להוציא לפועל מאסה של תוכניות פינוי בינוי. מעבר לזה, יש חשש מאוד גדול שקיצור תהליכי התכנון על קרקעות חקלאיות ובמרכזי הערים יגרום לתקלה תכנונית."

אז מי האשם העיקרי?
"לאחרונה משרד הפנים הגדיל את זכויות הבנייה מתוקף תקנות שבס במרכז הערים מ-25% ל-30%, אך הבעיה היא שלא בכל מקום מאשרים תוספת זו – מצד אחד המדינה רוצה לפתור את הבעיה, אך מצד שני הרשויות מסרבות להעניק זכויות נוספות מאחר ואינן מעוניינות להתמודד עם ההתנגדויות לציפוף הבנייה מטעם התושבים. אני לא חושב שצריכים להגביל את הרשויות המקומיות, אנחנו לא רוצים שיאושרו שכונות ללא ביוב או כבישים, כפי שקרה בשנות ה-90 בעקבות התכנון המהיר."

"הליך אישור התוכניות צריך להיות יותר יעיל וברור, חייבים לאייש את ועדות התכנון באנשי מקצוע נוספים אשר יוציאו תוכניות תוך שבועיים ולא תוך שלושה חודשים, כמו כן צריך לקצר את זמן ההתנגדויות. רשויות מקומיות אינן מעוניינות בתושבים נוספים, הן מעדיפות שטחי משרדים ומסחר כדי לקבל יותר הכנסות מארנונה, לכן צריך להשתמש בגזרים ולתת תוספת תקציבית נאה עבור כל משפחה נוספת שמגיעה להתגורר במקום, אך אני לא רואה את המדינה מאשרת כספים כאלה."
הריסת בניין ביהוד מונסון ובניין חדש של אשדר מאחוריו; קרדיט: יח"צ
הריסת בניין ביהוד מונסון ובניין חדש של אשדר מאחוריו; קרדיט: יח"צ

מה דעתך על אמירותיו של שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בדבר תחילת ירידה במחירי הדירות בסוף 2014?
"אמירות כאלה הן חוסר אחריות, מסוג הדברים שאומרים כדי ליצור ציפייה בציבור לירידת מחירים, אך אנשים כבר לא מאמינים להם. עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי ב-2008-2009 נוצר חוסר ודאות והציבור עצר רכישות, אך במארס-אפריל 2009 חזרו הרוכשים ובגדול. אותו הדבר קרה לאחר המחאה החברתית ב-2011, חצי שנה לאחר מכן, בתחילת 2012 חזרו לרכוש כל דבר שזז. מי שצריך דירה שילך ויקנה ומי שחושב על רכישה ספקולטיבית צריך להרחיקו. הבעיה שאמירות כאלה גורמות לעצירת בנייה בקרב הקבלנים ואז בסופו של דבר גם המחירים חוזרים לעלות וגם הביקושים מוכפלים. המסר צריך להיות – אנחנו הולכים לטפל במחסור, אך אי אפשר לעשות זאת בטווח הקצר והפתרון הרגעי הוא קרוואנים. תוך כמה שנים נשחרר מלאי דירות אשר יובילו ליציבות ולירידת מחירים."

אז אתה לא אופטימי
"לא, קיימת כאן מצוקה אדירה והיא רק תגבר כשיפנו את ההתנחלויות ביהודה ושומרון, נראה גידול משמעותי בביקוש לדירות בתוך המדינה, מדובר במאות אלפי אנשים שיצטרכו למצוא עבורם פתרונות דיור בטווח המיידי. בהתנתקות המדינה התקשתה להקים קראווילות עבור אוכלוסיה קטנה משמעותית, וכאן מדובר באוכלוסיה גדולה משמעותית. אין ספק שהדבר יגרום לזינוק משמעותי במחירי הדירות, וזה יכול לקרות הרבה יותר מהר ממה שרבים חושבים."

אתה מבחין בשינוי העדפות בקרב רוכשי הדירות?
"רוכשי הדירות הבינו שהם צריכים להתפשר בגודל הדירה ובמיקומה. המעט דירות 3 חדרים שבונים נחטפות והרבה יותר קשה למכור דירות 5 חדרים בהשוואה לעבר. בחלק מהפרויקטים אנחנו מראש לא מכוונים דירות חדשות ישר למשפרי דיור, יותר זוגות צעירים רוכשים דירות יד שנייה."
פרויקט בינוי פינוי של אשדר ביהוד מונוסון; קרדיט: יח"צ
פרויקט בינוי פינוי של אשדר ביהוד מונוסון; קרדיט: יח"צ

האם גם לקבלנים יש יד בעליית מחירי הדירות? בדו"חות הכספיים של החברות המשכנות, גם שלכם, נרשם בחלק מהפרויקטים חלומי על דירות שנע בין 30% ל-45%
"ברור שאם רוכשים קרקע חקלאית שאחר כך מופשרת המחיר שלה קופץ, לא מעמיסים בדוחות הכספיים כמה שילמה החברה על המימון הבנקאי. הקרקע רשומה בערכים היסטוריים ולכן הרווח שנרשם הוא לכאורה גדול. יש קפיצת שווי בהפשרה, זה נכון, אך גם משלמים היטל השבחה. מי שרכש קרקע חקלאית צריך להרוויח כי לקח סיכון ענקי מאחר ואם הקרקע לא הייתה מופשרת הוא היה יכול לגדל בטטות ולהפסיד הון עתק. כמעט ואין כיום מי שיושב על קרקעות היסטוריות וממתין, החברות היחידות שיש להן הן שיכון ובינוי ואזורים, אנחנו מתקשים לשים את היד על קרקעות."

לדעתך נראה בקרוב פריצת דרך בתחום הפינוי בינוי?
"אני מרגיש שיש נתק גדול מדיי בין הכוחות בממשלה שרואים בתחום זה כמשימה לאומית, לבין המבט הנקודתי של הרשויות המקומיות שמעדיפות לא לבצע פרויקטים כאלה, ונכנסות לסוגיה הקטנונית של כמה מרוויחים בעלי הדירות והיזמים. פרויקטים כאלה משביחים את הסביבה, אך העיריות חרדות מבנייה לגובה ומצפיפות. חייבים כאן מבוגר אחראי מאחר וכל אחד ממשרדי הממשלה והרשויות המקומיות דוחף לכיוון אחר. לגבי הרווח של היזמים בתחום, צריך להבין שעל כל פרויקט פינוי בינוי שמתכננים ולא יוצא לפועל מוחקים הרבה כסף, פרויקט אחד מתוך עשרה שמצליח צריך לכסות את השאר."

במצב הדברים הנוכחי אנו צפויים לראות את הציבור חוזר להפגין ברחובות?
"נראה חזרה למחאה, אי אפשר להמשיך עם עליית מחירי הדיור ועם החזרה למגורים אצל ההורים. קיימת כיום מצוקה בקרב גם אלו שיש ברשותם דירה – אני מאלה שיש ברשותם דירה, אך בעוד שנתיים אצטרך לדאוג לבן שלי לדירה ובעתיד גם לשני הילדים הנוספים שלי, זו בעיה של כולנו. כרגע הציבור הוא זה שנשבר, הוא מסכים להסתפק בפחות ולעבור להתגורר במקומות מהם נמנע בעבר דוגמת מצליח, אור עקיבא ויבנה, חבל שהמדינה לא דואגת לתחבורה ציבורית הולמת. הציבור מתפשר על תנאים פחות טובים, אך אנשים יפסיקו לרדת ברמות הדרישות כשיציעו להם קרוואן באזור ספר, ואז הם יהפכו את הכיכרות – גם מרחיקים אותם מאזור המרכז וגם גורמים להם לגור בקרוואן."
"נראה חזרה למחאה"; קרדיט: לירן סהר
"נראה חזרה למחאה"; קרדיט: לירן סהר


כתבות מעניינות נוספות:
ביקשו 1.25 מיליון שקל על דירת 3 חד' בכפר סבא, כמה קיבלו בסוף?
חג'ג': "אי אפשר לבצע תמ"א 38 מחוץ לת"א, עבורנו ר"ג היא פריפריה"

תגובות לכתבה(52):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 41.
  האידיוט באמת חושב שיפנו את יוש? (ל"ת)
  רון 23/11/2013 20:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 40.
  מנכל אשדר לא חכם! (ל"ת)
  יו"ש זה המולדת 18/11/2013 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 39.
  אל תפתח פה לשטן
  אנונימי 18/11/2013 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להבדיל מעיקר התוכן, כותרת המאמר היא חסרת אחריות. לא בכדי זה מעורר פולמוס.
  סגור
 • 38.
  פרידמן, נכון דברת!זו תוצאת המדיניות של ביבי חסרת אחריות (ל"ת)
  דן 18/11/2013 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 37.
  לפני שיפנו את יו"ש, יפנו את מנכ"ל אשדר לבית משוגעים (ל"ת)
  מי זה הדפוק הזה? 18/11/2013 09:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 36.
  לפיד: מה פתאום אל תאמינו מחירי 2007 בקרוב(בעוטף עזה) (ל"ת)
  לפיד: שקט אל תגלה 18/11/2013 07:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 35.
  פינוי של יהודה ושומרון
  הסוף של הציונות 17/11/2013 22:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מליוני יהודים יהגרו מישראל בעיקר דתיים ומסורתיים שחלומם התנפץ ויוקר המחיה הגבוה יהיה קטליזטור רציני .כמו כן הרבה מהצעירים החילונים לא ירצו לשרת בצבא ,כי לא יהיה טעם להגן או למות למען "המולדת" ישראל תתבסס על סודנים מוסלמים.
  סגור
 • 34.
  3,000,000 שקל למפונה = 30% עליה במחירי הדירות (ל"ת)
  500,000 מפונים 17/11/2013 18:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 33.
  אם יפנו יו"ש היהודים יאבדו אמון במדינה ויברחו לאירופה
  זאת מטרת שמאל קיצוני 17/11/2013 18:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ברגע שהמדינה הופכת לרצועת גטו גוש דן, המלחמה הבאה על השמדתה מגבעות השומרון היא עניין של זמן, היהודים לא ישארו כברווזים במטווח.. על זה בונים בשמאל הקיצוני האנטי ציוני שרוצה בהרס המדינה שלנו
  סגור
 • לא ימני
  אנונימי 18/11/2013 09:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה יותר מדי פסימי. אבל לא נראה שנסכים לפנות בכלל.
  סגור
 • 32.
  מתוך לחץ הקבלן מדבר שטויות ...כבר לא נשאר להם נשק הפחדה (ל"ת)
  כולם מבינים שהקבלניע 17/11/2013 15:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 31.
  מאות אלפי מפונים מיהודה ושומרון ?
  אנונימי 17/11/2013 14:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אף אחד לא יפנה מאות אלפים מיהודה ושומרון . מעבר לקו הירוק חיים כיום מעל 700000 איש . האוכלוסיה הערבית קטנה ב17-20 אלף איש בשנה . תוך עשר שנים האוכלוסיות ישתוו. מציא לכולם לקרוא מאמר בנושא באתר של דר' גיא בכור ולהפסיק לשמוע להפחדות של כל מיני אנשים שמטרם לזרוע אימה בקרב הציבור כדי להמשיך לגרום דווקא להמשך עליית המחירים.
  סגור
 • בונים עיר פלסטינית חדשה רוואבי, בונים בתים לישראלים ביו (ל"ת)
  המולדת:חברון+בית אל+ 17/11/2013 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 30.
  יועץ נדל"ן, לא מתווך - שיתחילו לבנות בסנטדרד נמוך
  צביקה דורון 17/11/2013 10:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זוג צעיר לא צריך לובי, חניון תת קרקעי ומרפסת שמש
  סגור
 • מי לי
  אנונימי 18/11/2013 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אוי לי מיועץ כזה
  סגור
 • 29.
  עושה לכם הרצת דירות ,ולעצמו עושה הרצה
  בא 17/11/2013 09:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למטה ,כנס ליוטיוב מוות קליני אדון רשע ,ותבין משהו .
  סגור
 • טען עוד
 • 28.
  פירסמתי תגובה מדוע אתם מצנזרים???? בושה!! (ל"ת)
  דוד איש 16/11/2013 23:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 27.
  טיהור אתני ליהודים בלבד ביהודה הוא ראשית הקץ של ישראל
  דוד איש 16/11/2013 22:58
  הגב לתגובה זו
  6 1
  ישראל. אינני מבין מדוע מנכ"ל אשדר מנבל את פיו ומאיים בביצוע טיהור אתני רק ליהודים רק ביהודה (ושומרון). יהיה זה מגוחך שהמקום היחידי בעולם שבו יאסר על יהודים לגור הוא יהודה, ארץ הליבה ממנה גם נגזר שמם. אפילו באיראן במצרים ואף בסוריה יש יהודים. רק ביהודה יודנריין. אם חלילה זה יקרה, יהיה זה המסמר האחרון בארון הקבורה של ישראל. הפיתרון? 22 מדינות לעם אחד ומדינה אחת לעם שני מדינה לא רצועת טרור, מהירדן עד הים. יש מבין.
  סגור
 • 26.
  זה רק יהודה ושומרון, תאר לך מה יהיה בתחית המתים ? (ל"ת)
  שמוליק אוחיון 16/11/2013 21:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • תגובה הגונה לספין דפוק (ל"ת)
  ברלנד 17/11/2013 09:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  ועוד פתרון: להגביל את הילודה לילד אחד בלבד!!! (ל"ת)
  yankale17 16/11/2013 19:50
  הגב לתגובה זו
  3 7
  סגור
 • לינקלה 17 יש פיתרון טוב יותר לסרס וכדאי ראשית להתחיל
  דוד איש 16/11/2013 23:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להתחיל באלה שמציעים פיתרון כזה. בימים שבסין מסירים את האיסור הברברי על הילודה קמים בישראל חכמים (בעיני עצמם) שמציעים להפוך אותנו ליותר טוטאליטריים ממה שאנו כבר ובאותה עת להרוס את הנס הכלכלי של ישראל שנובע ראשית כל מילודה מתגברת, בעוד שהעולם הישן אירופה וארה"ב הילודה פוחתת והכלכלה דועכת.
  סגור
 • 24.
  הממשלה גוזלת אדמות חקלאים ומרוויחה מכך.
  חיה 16/11/2013 19:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  באזור המרכז אפשר לבנות בפינוי בינוי.נראה שלמדינה לא כדאי לבנות כך כי היא לא מרוויחה מגזל אדמות חקלאים.מדוע לקחת אדמות ממושב מגשימים? כהאם לבנות דיור בר השגה צמוד לסביון,או דיור לעשירים בלבד,כפי שנעשה בהרחבה הקודמת של סביון?
  סגור
 • 23.
  איך אפשר להגיב אם זה נמחק אחרי זמן קצר? (ל"ת)
  חיה 16/11/2013 19:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  ייתכן.אבל אחרי הפינוי
  לוכד שמאנים 16/11/2013 19:27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  נקבל עוד חזית איראנית. וכמו בעזה,מבצע יגרור מבצע עד שלבסוף יהיה כאן מישהו עם ביצים ויעשה טרנספר כשהנהר הוא הגבול. וזה בלתי נמנע , כי לעולם הם לא יניחו לנו , עובדה , הם מחנכים עכשיו דורות על חזרה לחיפה. ואחרי הטרנספר הבתים יהיו שווים גרושים.
  סגור
 • 21.
  יפנו את אמא שלך לבית אבות, לפני שיפנו את יו"ש (ל"ת)
  פיני 16/11/2013 19:20
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • 20.
  שטויות
  אורי 16/11/2013 17:43
  הגב לתגובה זו
  16 2
  אדם שמדבר על פינוי יהודה ושומרון הוא הזוי.לא צריך להיות חכם לדעת שתוספת של 300000 מתישבים בין חדרה לגדרה תקפיץ את מחירי הדיור אבל לנחש שזה יקרה זו הזיה או טפשות.
  סגור
 • 19.
  עוד פעם השקר "קבלנים לא יבנו בשבילנו כי מפחידים אותם" ?
  תומר 16/11/2013 16:23
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אם הקבלנים באמת היו מעריכים שהמחירים בעתיד יהיו נמוכים יותר, הם היו מציעים כבר היום פחות כסף במכרזי הקרקע, ואז ההצעה הזוכה היתה נמוכה בהרבה, ואז בגלל שהם הוציאו הרבה פחות על קרקע היה להם מרווח ענק להוזלת הדירות (אם הם יהיו חייבים כי השוק בעתיד יהיה נמוך יותר) או לעשיית רווח ענקי אם המחירים ישארו כמו היום.
  סגור
 • 18.
  פתרונות מיידיים: לגרום למשקיעים ותושבי חוץ למכור, לאסור
  דניאל 16/11/2013 16:20
  הגב לתגובה זו
  5 2
  שימוש בדירות לצרכי עסקים קטנים ומשרדים, להגביל מינוף ברכישת דירות, לאסור משכון נכסים אחרים לצורכי קבלת משכנתא. תוך 12 חודשים המחירים יורדים משמעותית, עם עשרות אלפי דירות ריקות ושלטי מכירה, וקונים שעושים דווקא כי הם מבינים שהזמן משחק לטובתם.
  סגור
 • 17.
  עולם התחתון בראשות הריבון (ל"ת)
  דעתי 16/11/2013 13:51
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 16.
  בולשיט-הבנקים מחלקים היום מיליון לכל דורש-לא יכול לעלות (ל"ת)
  אינטרסנט 16/11/2013 12:07
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 15.
  יש לי חברה מקצועית וטובה מאוד מאוד למסחר בבורסת תל אביב
  יופיטר שוקי הון 16/11/2013 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 2
  יש לי חברה מקצועית וטובה מאוד מאוד למסחר בבורסת תל אביב מעונין לגייס אגח יש לי חברה למסחר יופיטר שוקי הון ואני מעונין להנפיק אגח או מניות מישהוא יכול לסייע לי?סיוע ממשהיא או מישהוא? 0532855155 משה ששון ישר
  סגור
 • 14.
  אם יפנו את יהודה ושומרון, תפרוץ כאן מלחמת אזרחים
  א. ב. 16/11/2013 11:32
  הגב לתגובה זו
  22 3
  ואז כל מה שהיה עד עכשיו במדינה המזויינת הזאת - לא יהיה יותר! יהיה סדר אחר, כלכלה אחרת וחשיבה אחרת.
  סגור
 • אני אפנה. מרדים את כולם בסוף אשחיל פינוי כמו שרון (ל"ת)
  ביבי 16/11/2013 19:44
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • משאל עם
  jj 16/11/2013 17:38
  הגב לתגובה זו
  7 1
  לפי מה קבע שיהודה ושומרון יפונו, שונא ישראל הזה?
  סגור
 • משאל עם
  jj 16/11/2013 17:38
  הגב לתגובה זו
  10 2
  לפי מה קבע שיהודה ושומרון יפונו, שונא ישראל הזה?
  סגור
 • 13.
  חלומות
  אי 16/11/2013 10:43
  הגב לתגובה זו
  8 1
  נו באמת עם המרובע ביבי ליברמן בנט ושר שיכון שהקים עשרות התנחלויות רק בגלגול הבא יהיה פינוי התנחלויות או עם בואו של המשיח אז בשביל מה לדבר שטויות
  סגור
 • 12.
  ארנון! פרידמן מהניו יורק טיימס הוא הדוד שלך במקרה?
  משה 16/11/2013 10:42
  הגב לתגובה זו
  10 0
  לגור ביבנה זה להסתפק בפחות? אתה הזוי לגמרי. תגיש מועמדות לגור ביבנה . לא בטוח שיקבלו אותך... ואני לא תושב יבנה.
  סגור
 • 11.
  מראיינים רק אינטרסנטים
  גיא 16/11/2013 10:24
  הגב לתגובה זו
  12 2
  איך עכשיו העלת את פינוי יהודה ושומרון ומעבר לזה אם זה יקרה הממשלה תצטרך לתת מענה אחרי הכל הם מפנים אנשים מביתם והם צריכים לתת להם בית במקום ... אתה הוא שבבעיה ואתה אפילו מודה בה יש מאות אם לא אלפים של דירות 5 חדרים שלא מצליחות להימכר ואתה זה שתקוע איתם בגרון . אחרי שתתחיל להוריד את המחירים של ה-5 חדרים המחירים של 4 ו-3 ירדו גם כן . הבנת את זה ברוך ?
  סגור
 • 10.
  יועץ נדל"ן לא מתווך - הצעירים צריכים לשקול
  צביקה דורון 16/11/2013 09:50
  הגב לתגובה זו
  9 6
  לגור שעה ברכבת מתל אביב כפי שעושים בלונדון, טוקיו וניו יורק
  סגור
 • 9.
  חלום לקום עם טילי אירן עוד לא יעלו לך שתן לראש? (ל"ת)
  כל משחילן מזמר 16/11/2013 09:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  בושה שבן אדם כזה הוא מנכל , עד יהודה ושומרון
  רוני 16/11/2013 09:27
  הגב לתגובה זו
  21 1
  הוא הגיע כדי להמשיך לנפח את בועת הנדלן . לא יפנו את יהודה ושומרון , אבל אם יפנו זה יהיה תחילת הסוף של מדינת ישראל . רק במדינת תל אביב לא מבינים את זה , בדיוק כמו שבטיטניק המשיכו לנגן תוך כדי שהאניה טובעת .
  סגור
 • 7.
  הקבלנים תמיד ינסו להלחיץ אותנו לקנות, הפעם
  הנשר 16/11/2013 09:22
  הגב לתגובה זו
  19 1
  העז החדשה היא פינוי של התנחלויות שייצור ביקש יתר...
  סגור
 • 6.
  באמת התפלאתי כל המנכלים דיברו רק הוא...
  חיים 16/11/2013 08:50
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אין מנכל שלא דיבר על המצב בשוק הנדלן רק הוא כבר שנה וחצי לא התראיין,היה צריך לחפש נושא,כאילו שהבן שלי בן 10 לא מבין שמחזירים שטחים האוכלסיה על השטח הנותר גדלה והביקוש גדל? כננראה מחפש להחליף תפקיד.
  סגור
 • 5.
  לא קונים במחירי שיא
  משה 16/11/2013 08:43
  הגב לתגובה זו
  12 3
  האדון מדבר מפוזיציה ,בטוח תקוע עם מלאי דירות לא מכורות . אל תאמינו ,אף אחד לא הולך לפנות מיו"ש
  סגור
 • יועץ נדל"ן, לא מתווך - תלוי מה מטרת הרכישה שלך
  צביקה דורון 16/11/2013 14:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תלוי מה מצבך המשפחתי, כמה אתה משלם שכירות, היכן העבודה שלך, האם אתה קונה דירה ראשונה למגורים או דירת השקעה להשכרה. זאת תורה שלמה שאין לגביה כלל אחד, ולכל אדם מתאימה פעולה ספציפית
  סגור
 • 4.
  שלום עכשיו
  יחזקאל 16/11/2013 08:35
  הגב לתגובה זו
  5 4
  כשיהיה שלום נוכל לגור ברמאללה..לזוג צעיר ערבי ויהודיה או יהודי וערביה יהיו הרבה אופציות .
  סגור
 • טמבל גם אם יהיה שלום מי ירצה לגור אם חלאות המין האנושי
  עכשיו שלום 16/11/2013 20:17
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אתה מוזמן כבר היום ללכת לגור בטייבה או בקאסם או בכל מקום שאתה רוצה למה צריך שלום בשביל זה תעשה שלום לחבר שלך זה לא מספיק
  סגור
 • 3.
  מנהל פרויקטים
  כהן 16/11/2013 08:34
  הגב לתגובה זו
  15 6
  אשדר מרוויחה 700 -800 אלף שח על כל דירה. במגדל יש 40-70 דירות. אם היא הייתה מסתפקת ברווח של חצי מזה מחיר הדירה היה יורד ב-30%. אשדר דורשת רווח על גבול החזירות ומקבלת אותה כי יש ביקוש , לכן היא משתתפת בכל מכרז בארץ ובונה בוא זמנית בעשרות ערים בישראל. עד לא מזמן בחיפה היה שוק דיור יד שנייה עם מחירים סבירים בהחלט . אבל מיד לאחר שחרור קרקעות ובניית דירות עי קבלנים כדוגמת אשדר המחירים קפצו למעלה כי "אשדרים" למיניהם הציעו דירות במחיר גבוהה מאוד ומשכו את כל היד השנייה למעלה. על הממשלה להגביל קבלנים בעת מכירת קרקעות למקסימום מכירה ב-2000 דולר למ"ר וכך להחזיר את מחיר הדירות לרמה ברת השגה. אם הגבלה כזאת לא תתאים לאשדר שתבנה רק בפרוייקט אחד ולא ב-200.
  סגור
 • 2.
  לנקות את יהודה ושומרון מהמגזר היהודי!!!!!
  קליפ 16/11/2013 08:07
  הגב לתגובה זו
  0 15
  בעתיד, מי שירצה להיבחר יהיה תלוי לחלוטין על הישראלים החדשים מהמגזר הערבי. יהודים זועקים ומשבחים ומהללים את נפלאות הירידה והנטישה...וההתבוללות באירופה בכלל או פולין וגרמניה הצמאה בפרט. את\אתה מן הסתם גם ערבים ישראלים? אם לאו רדו מידית מהארץ!!!!
  סגור
 • 1.
  מת לעוף מפה (ל"ת)
  גיא 16/11/2013 02:36
  הגב לתגובה זו
  9 13
  סגור
 • ביי. אל תחזור ולא נתגעגע (ל"ת)
  פיני 16/11/2013 19:15
  הגב לתגובה זו
  4 5
  סגור