יד מכוונת? "ראינו זינוק חד של 140% במכירת דירות ביהודה ושומרון תוך שנה; מחירי הדירות - הם רק ימשיכו לעלות"

כך אמרו היום כלכלני לאומי. "הגורמים העשויים למתן את עליית המחירים הם המשך הירידה בביקושים במשך והגדלת אישורי התחלות הבנייה"
 |  (6)
נדל"ן, צילום: Bizportal
בחודש ספטמבר נמכרו 2,367 דירות חדשות (נתונים מנוכי עונתיות) ביוזמה פרטית וציבורית, כך פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשבוע שעבר. כלכלני בנק לאומי אמרו היום (ה') בבלוג לאומי כי מדובר ברמת שיא ביחס לרמות שנרשמו בשנים האחרונות.

"בחינה של נתוני המכירות הרבעוניים מצביעה על עליה חדה בשיעור של 10.5% ברבעון השלישי ביחס להיקף המכירות ברבעון השני ועליה של 18.8% ביחס למכירות ברבעון השלישי בתקופה המקבילה אשתקד. היקף המכירות הגבוה תואם את המגמה בשוק המשכנתאות המתאפיין ברמות ביקושים גבוהות (הירידה בנטילת המשכנתאות בחודש ספטמבר הושפעה ככל הנראה מחגי תשרי). מגמות אלה נובעות, בין היתר, מרמת הריביות הנמוכה יחסית בשוק המשכנתאות, רמת התשואות לפדיון הנמוכה יחסית בשוקי האג"ח בארץ ובעולם המהווים אלטרנטיבות השקעה, והערכות כי מחירי הדיור ימשיכו לעלות."

ירידה במכירות ביוזמה פרטית
לדברי הכלכלנים, הרכב המכירות של דירות חדשות מתחלק לשניים: מכירות ביוזמה פרטית וביוזמה ציבורית. מתחילת השנה חל שינוי במשקל של שני רכיבים אלה, כאשר חלה מגמת ירידה בהיקף המכירות ביוזמה פרטית ובמקביל חלה מגמת עליה חדה יחסית במכירות של דירות ביוזמה ציבורית, וזאת בניגוד למגמה בשנה הקודמת. בחודש ספטמבר, משקל הדירות שנמכרו ביוזמה פרטית עמד על כ-61% לעומת ממוצע של 71% מתחילת השנה. הירידה במכירת דירות ביוזמה פרטית נובעת, בין היתר, מעליה במגבלות בביצוע הפעילות בענף הבניה, דהיינו מהשפעה על צד ההיצע. מסקר הערכות עסקים של הלמ"ס עולה כי בחודשים האחרונים גדל המחסור בציוד וחומרי גלם בקרב החברות הגדולות (חברות עם 250 מועסקים ומעלה), התגברו הקשיים בהשגת אשראי חוץ בנקאי בקרב חברות בינוניות וגדולות וישנם עיכובים בקבלת היתריאישורי בניה בקרב חברות גדולות.

"בנוסף, יש לציין כי בחינת נתוני המכירות מתחילת השנה על פי מחוזות מעידה על עליה בהיקף המכירות של דירות חדשות ביוזמה ציבורית בעיקר באזורי הפריפריה. באזור יהודה והשומרון עלה היקף המכירות בחודשים ינואר-ספטמבר בשיעור של כ-140% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ובאזור הצפון (ללא חיפה) ובחיפה חלו עליות של 28% ו-64%, בהתאמה בתשעת החודשים הראשונים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. היקף המכירות, ביוזמה ציבורית, באזור תל אביב, נותר זניח בהיקפו ובאזור המרכז (ללא תל אביב) נרשמה יציבות. מגמות אלה עשויות להעיד על מדיניות ממשלתית של המשך מיקוד וקידום של התחלות בניה בפריפריה ולא באזורי הביקוש, דבר אשר אינו תומך, בטווח הקצר, בהתמתנות של עליות המחירים באזורי הביקוש."

הרמה הנוכחית עדיין תומכת בהמשך מגמת עליה במחירי הדיור
בחודש ספטמבר נמכרו 1,456 דירות ביוזמה פרטית (מנוכי עונתיות). נתון זה משקף קצב מכירות של כ-17.4 אלף דירות בשנה. הכלכלנים טוענים כי מדובר בהיקף מכירות חודשי נמוך ביחס להיקפי המכירות מתחילת השנה וירידה במונחים רבעוניים שנייה ברציפות. "במקביל, נמשכת הירידה בהיקף המלאי הבלתי מכור. על פי נתוני המגמה, בחודש ספטמבר ירד המלאי מתחת לרמת ה-16 אלף יח"ד בפעם הראשונה מאז חודש דצמבר 2011. עקב הירידה במכירות ובמלאי הדירות הבלתי מכור ביוזמה פרטית, מספר חודשי ההיצע נותר יציב ברמה של 10.7 חודשים."

"להערכתנו, הרמה הנוכחית של חודשי ההיצע עדיין נמצאת בטווח התומך בהמשך מגמת עלייה במחירי הדיור, וזאת לאחר שב-12 החודשים האחרונים, אשר הסתיימו באוגוסט, עלו מחירי הדירות ב-9.3%. הגורמים אשר עשויים למתן את קצב עליית מחירי הדיור הם המשך הצמיחה המתונה בביקושים המקומיים במשק, ובצד ההיצע, הגדלת אישורי והתחלות הבניה בהובלת הממשלה."

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  לאומי פשוט רוצים שתקחו מהם משכנתא (ל"ת)
  יואב 08/11/2013 10:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  לפיד: אני רק שנה בתפקיד תנו לי שקט עד 2020 לפחות (ל"ת)
  לפיד: לא יכול להיות 08/11/2013 10:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  לפיד: עד 2020 תרגישו כבר שינוי מגמה
  לפיד: אני עובד על זה 08/11/2013 10:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פוליטיקה חדשה :))
  סגור
 • 3.
  ממשלה בולשביקית המכתיבה לאזרח איפה לגור!! (ל"ת)
  דן 07/11/2013 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  שנים דמגוגיה שיווק הרצת פראייר=בועה50%בפיצוץ בפני הגנב (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 07/11/2013 14:46
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 1.
  המרצע יצא מהשק. טרנספר ליהודים מתוך הקו הירוק . (ל"ת)
  אזרח 07/11/2013 14:10
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור