ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

צוות 90 הימים ללפיד: להציב אולטימטום למושבים ולקיבוצים למכור קרקעות בזול לעשרות אלפי דירות - או שהן יופקעו

עוד בתוכנית - בנייה להשכרה ארוכת טווח בשילוב המוסדיים, התחדשות עירונית רחבת היקף - כנסו להמלצות הבולטות
יאיר לפיד, צילום: Getty images Israel
צוות 90 הימים למציאת פתרון למצוקת הדיור, הציג היום ( לשר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד, את המלצותיו. ההמלצות כוללות צעדים יוצאי דופן שיוגשו לאישורו של קבינט הדיור בישיבתו הקרובה. לאחר מכן ההמלצות תגובשנה להצעת חוק. יישום הצעדים יביא למהפכה בטיפול הממשלה במשבר הדיור.

במסגרת המלצות הצוות נקבע כי כאשר קבינט הדיור יכריז על מתחם כ"פרויקט דיור לאומי", יחלו הסדרים מיוחדים שיקצרו את זמן התכנון ובניית הדירות. ביצוע הפרויקט משלב התכנון ועד לפיקוח על איכות הדירות ותנאי ההשכרה, יבוצע על ידי חברה ממשלתית ייעודית. ההמלצות נוגעות למתחמים שיתוכננו על ידי החברה ולמתחמים קיימים המיועדים להשכרה. חלק מההמלצות ייושמו כבר במכרזים שייצאו לדרך בחודשים הקרובים.

צפו במצגת המקיפה של המלצות צוות 90 הימים

עיקרי המלצות הצוות:
1. יוקם מוסד תכנון ארצי שיאפשר תכנון שכונות מגורים בהליכים מהירים ויעילים. מדובר במוסד שיפעל במתכונת של הוועדה לתשתיות לאומיות, שיטפל בכל שלבי התכנית המאושרת. משמעות צעד זה היא קיצור משך הזמן הקיים כיום בין איתור, תכנון ובנייה.

2. הצוות המליץ על הפעלת הסדרים מיוחדים בתחום "פדיון קרקע", על מנת להשיב קרקע חקלאית עבור בניית עשרות אלפי יחידות דיור. על פי ההסדרים תכנון על קרקע חקלאית השייכת למדינה ייעשה בו זמנית עם הפנייה למחזיק בה כיום, בהצעה להשבת הקרקע בתמורה לפיצוי הנהוג כיום של 20 עד 50 אלף שקל לדונם בתוספת פיצוי נוסף. במידה והמחזיק בקרקע לא יסכים, המדינה תיטול את הקרקע ותפצה אותו בפיצוי סטנדרטי באמצעות הליך משפטי חדש ומזורז.

3. הצוות המליץ כי ייקבעו הסדרים לביצוע עבודות הפיתוח הסביבתי במתכונת "הסכמי הגג", כפי שנקבעה בהחלטת קבינט הדיור. הסדרים אלו קובעים מענה כולל לצרכי הפיתוח ומוסדות הציבור של השכונה וכן לוחות זמנים למתן היתרי בנייה.

4. יינתנו תמריצים לגופים פיננסיים-מוסדיים לטובת מימון הקמת מתחמי מגורים המיועדים להשכרה לטווח ארוך. על מנת לאפשר לגופים מוסדיים לפעול בתחום הבנייה להשכרה ארוכת טווח יש להבטיח להם נאותה. לצורך זה תינתן רשת ביטחון פיננסית שתופעל במידת הצורך. הרשת תיבחן מעת לעת מתוך הנחה כי היא תידרש רק בפרויקטים הראשונים לאור הסיכונים המוגברים של מוצר חדש. הצוות אף ייבחן הסרת חסמים רגולטוריים ואחרים להסדרי מימון סחירים.

5. תכנון הפרויקטים יעשה כך שיבטיחו איכות חיים ברמה גבוהה לשוכרים כך שלא יצטרכו לשעבד את עתידם הכלכלי.

6. תחום ההתחדשות העירונית זוכה גם לקידום על ידי הצוות: "לאור החשיבות הרבה של נושא התחדשות העירונית הצוות יגבש המלצות שיאפשרו להגדיל את היקפי הבינוי במרקם הקיים ובמרכזי הערים. הדבר ייעשה באמצעות מודל חדשני שבמסגרתו יתאפשר בינוי על קרקע מדינה הסמוכה לשכונות הקיימות ומעבר הדיירים לבניין חדש טרם הריסת הבניין הישן."

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד "הטיפול במחירי הדיור הגבוהים חייב להיות אגרסיבי ומהיר. ישנו דור שלם של צעירים בישראל שלא רואה את עצמו מצליח לרכוש דירה. עלינו לרוץ קדימה וליישם במהירות את המלצות הצוות בכל הכלים שעומדים לרשותנו. זו המשימה המרכזית שלי בתפקידי כשר אוצר".

תגובות לכתבה(26):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה