"זה לא חוקי לגבות שכר טרחה מרוכשי הדירות עבור עו"ד של הקבלן"

כך אמר עו"ד נפתלי גור אריה בדיון בוועדת הכספים בנושא. אבישי ברוורמן - לא ניתן לקבלנים לפגוע ברוכשי הדירות"
 |  (8)
עשה אקזיט, צילום: Getty images Israel
ועדת הכלכלה של הכנסת הכינה היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ מאיר שטרית וחברי כנסת נוספים לתקן את חוק המכר ולהגביל את רכיב ההוצאות המשפטיות במחיר דירה.

יו"ר הוועדה אבישי ברוורמן הבהיר בפתח הדיון כי המטרה היא לדאוג לצרכנים ולהגן על רוכשי הדירות מקבלנים. במהלך הדיון עלו טענות לפיהן הפרקטיקה שבה עורכי הדין של הקבלן מקבלים שכר טרחה גם מרוכשי הדירות היא מנוגדת לחוק, ונציגי לשכת עורכי הדין הציעו לוותר על גביית שכר הטרחה מהרוכשים. בעקבות הדברים הבהיר היו"ר ברוורמן כי הוועדה תבדוק את הטענות לעומק ותקיים ישיבה נוספת בהקדם - כשהמטרה של הוועדה להוציא מתחת ידיה הצעת חוק לטובת רוכשי הדירות.

"המצב בו גובים 1.5% שכ"ט מרוכשי דירות לא יכול להימשך"
כזכור, לפי ההצעה שאישרה הוועדה לקריאה ראשונה לפני מספר חודשים, את שיעור שכר טרחת עורך הדין בעסקת רכישת דירה מקבלן יקבע שר השיכון, לאחר התייעצות עם שר המשפטים, ובאישור ועדת הכלכלה. עוד קבעה הוועדה כי שכר הטרחה ישולם ישירות לעורך הדין, שיוציא קבלה לרוכש. שטרית אמר היום כי עורכי הדין הבינו שהמצב שבו הם גובים 1.5% שכר טרחה מרוכשי הדירות לא יכול להימשך, ולכן הציעו לו לבטל לחלוטין את גביית שכר הטרחה מהרוכשים. עם זאת הבהיר שטרית שהצעתו נועדה להגן על הרוכשים ואין סתירה בינה לבין ההצעה של נציגי לשכת עורכי הדין, שיכולים לבטל את שכר הטרחה גם אם תאושר הצעת החוק.

עו"ד נפתלי גור אריה הביע תמיכה בהצעת החוק ואמר כי ניתוח משפטי שערך העלה כי גביית שכר הטרחה מהרוכשים עבור רישום הדירה נעשית ללא הצדקה. לדבריו, רוכש דירה עושה למעשה עסקה קניינית, שבה הקבלן צריך לספק לו דירה שרשומה על שמו. "במקום עסקה קניינית אחת, לשכת עורכי הדין והקבלנים פיצלו אותה לשתי עסקאות, אחת חוזית והשנייה קניינית (הרישום) – וזה לא חוקי", טען עו"ד גור אריה.

"הרוכש כלל לא מיוצג בעסקה"
עו"ד יורם חג'בי מלשכת עורכי הדין אמר כי "הלשכה הגיעה להחלטה שזה לא ראוי שרוכשי הדירות מקבלן ישלמו שכר טרחה לעורכי הדין של הקבלנים, ולכן הצענו שנאסור על עורכי הדין לגבות שכר טרחה מהרוכשים". עם זאת הוסיף חג'בי ודרש לחייב את הקבלנים לשלם את שכר הטרחה של עורכי הדין. עו"ד אילן שרקון, גם הוא מלשכת עורכי הדין, אף טען כי גביית שכר הטרחה סותרת את חוק הגנת הצרכן, שלפיו קבלן צריך למכור דירה במחיר אחד שכולל רישומה על שמו של הרוכש. הוא הוסיף כי עורך הדין בעסקה בעצם מייצג את הקבלן והרוכש כלל לא מיוצג.

ח"כ אורי מקלב העיר כי הטענה של עו"ד שרקון נועדה למעשה לגרום לציבור להבין שעורך הדין של הקבלן לא מייצג אותם ולשכור בעצמם עורך דין. ח"כ מקלב הסביר כי במקרה כזה עלול להיווצר מצב שבו מחיר הרישום יוכנס למחיר הדירה והרוכשים ייקחו עורך דין שייצג אותם וישלמו גם לו.

סמנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמיר הלר, התייחס לאפשרות לחייב את הקבלים בשכר טרחה ואמר כי חובה כזו היא בגדר התערבות בוטה בחופש החוזים. הוא הוסיף והזהיר כי אם הקבלנים יישאו בשכר הטרחה הדבר יביא לעליית מחירי הדירות.

"קבלנים ייגבו את הכסף מהרוכשים"
ח"כ יצחק וקנין התייחס להצעה והזהיר כי מה שיקרה בפועל הוא שעורכי הדין לא יגבו כסף מהרוכשים אלא מהקבלנים, והקבלנים יגבו את הכסף מהרוכשים. לכן הביע ח"כ וקנין תמיכה בהצעה של ח"כ שטרית להגביל את שכר הטרחה. ח"כ שטרית התייחס להצעה של נציג לשכת עורכי הדין ואמר כי הלשכה הייתה יכולה להפסיק לגבות כספים מהרוכשים כבר מזמן ולא עשתה את זה. "אין שום סתירה בין אישור החוק לביטול הגבייה מהרוכשים", אמר ח"כ שטרית.

ח"כ ברוורמן סיכם את הדיון ואמר כי מאחר שבישיבה עלו טענות לפיהן עולה חשש שעורכי הדין כלל לא אמורים לגבות שכר טרחה עבור הרישום - הוועדה לא תצביע על ההצעה והטענות ייבדקו עד לישיבה הבאה שתתקיים בקרוב. "לא אתן את ידי לעגן בחקיקה שכר קבוע לנותן שירות ולא אאפשר לפגוע ברוכשי הדירות", אמר היו"ר.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  רק הקבלן מרוויח ולוקח כסף מהקונה לחינם
  עו״ד שמכיר את הבלוף 28/10/2013 23:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברכישה הקונה משלם לעו״ד שמייצג את הקבלן וצריך לשלם לעו״ד נוסף שהוא מעסיק על מנת להגן על האינטרסים של הקונה בעיסוקה זו גניבה מיותרת והקומבינה של הקבלנים שמרוויחים עוד כסף בושה פשוט גונבים את הקונה
  סגור
 • 7.
  החתול ממש לא שומר על החלב
  לא חשוב 28/10/2013 19:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל משרתי הציבור לכאורה משרתים אך משתפים פעולה עם הגנבים הגדולים זה הפך לספורט לאומי לשדוד את האזרח ובראשם ראש הממשלה שמריץ את הקפיטליזם החזרי
  סגור
 • 6.
  חברי כנסת אפסים רק מדברים ומדברים ומדברים (ל"ת)
  תום 28/10/2013 18:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  העוות מתבטא בטאבו
  המלש 28/10/2013 16:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עורכי הדין לא לוחצים על הקבלנים להעביר את הנכס בטאבו. ולא מעניין אותם שהקבלן מושך חובות שמונעות רישום בטאבו. יש ניגוד עניינים בין הקבלן .העו"ד והקונה והכל לרעת הקונה.
  סגור
 • 4.
  נזכרתם? מדובר בעוול שאין כדוגמתו- אתה ממן את התביעה של (ל"ת)
  הצד הנגדי 28/10/2013 16:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  כיל מניות הגז עכשיו עברתם לסקטור הפרטי?
  גמרתם את טבע 28/10/2013 15:25
  הגב לתגובה זו
  1 2
  רופאים עורכי דין? מה עוד ? תחייבו את כולם לעבוד בחינם
  סגור
 • 2.
  שכ"ט מופרז
  דרום 28/10/2013 15:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא רק ששכ"ט עו"ד ברכישת דירה מקבלן גבוה פי 3 משכ"ט שגובה עו"ד ברכישת דירה לא מקבלן, הוא גם לא מייצג את הרוכש, אלא לעניין העברת הזכויות בלבד. ו ולכן זה אפסורד ומוגזם ואפילו חוצפה. הבעיה היא שלרוכש אין שום אפשרות לשנות את זה . ולקחת עו"ד מטעמו זה לשלם לעו"ד נוסף שכ"ט.
  סגור
 • 1.
  קניתי דירה לפני כמה חדשים שעדיין לא החלה בנייתה, האם
  אייל 28/10/2013 14:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גם דירתי תיכלל בפטור?
  סגור