קבינט הדיור אישר את הסכמי הגג שיאפשרו את הקמתן של 37 אלף יח"ד

מטרת הסכמי הגג לקבוע מראש לוח זמנים קצר ומואץ ומקורות תקציביים, לפיתוח תשתית כוללת ליחידות הדיור המשווקות
 |  (3)
נדל"ן
קבינט הדיור אישר היום (א') את תכנית הסכמי הגג שצפויה להוביל לתוספת של עשרות אלפי יחידות דיור במרכז הארץ בשלוש השנים הקרובות.

מטרת הסכמי הגג לקבוע מראש לוח זמנים קצר ומואץ ומקורות תקציביים, לפיתוח תשתית כוללת ליחידות הדיור המשווקות. זאת במטרה להבטיח שיתוף פעולה עם הרשויות והיתרי בנייה שיונפקו תוך זמן קצר מאוד על ידי הרשויות המקומיות.

2,000 יח"ד בכל עיר בשנה
על פי ההצעה, אישר קבינט הדיור הפעלת ארבעה הסכמי גג בארבע רשויות מקומיות שייהנו מהסכמי הגג ויתחייבו לאפשר שיווק קרקע בתחומן בקצב שלא יפחת מ-2,000 יחידות דיור בשנה. כמו כן, מתחייבת רשות המצטרפת להסכם להיות ערוכה מקצועית לאשר בקשות להיתרי בנייה תוך 90 יום ממועד הגשת הבקשה. בנוסף, הרשות מתחייבת להביע תמיכה עקרונית לאישור תקנת שבס בתחומה - מה שיגדיל את מספר הדירות ויקטין את שטחן.

בד בבד, מסמיכה הממשלה את הממונה על התקציבים באוצר לבצע את הפעולות התקציביות הנדרשות ליישום ההסכמים שיחתמו מכוח החלטה זו.

נכון לעכשיו, הסכם הגג עם קריית גת כבר גובש ובמסגרתו אמורות להבנות 7,500 יחידות דיור. בנוסף ישנם הסכמים המצויים בשלבים סופיים של גיבוש עם קריית ביאליק על 7,500 יח"ד ראש העין 10,000 יח"ד ומודיעין 12,000 יח"ד. אם המו"מ עם אחת מהרשויות הנ"ל לא יעלה יפה, תוצע הטבת הסכמי הגג לרשות אחרת העומדת בקריטריונים של הסכמי הגג.

הרעיון העומד מאחורי הסכמי הגג הוא כי דירת מגורים היא 'מוצר משוכלל' הבנוי מחוליות שונות הקשורות אחת בשנייה ונמצאות בתחומי טיפול של משרדי ממשלה שונים וגורמים נוספים. מספיק שחוליה אחת לא תתבצע, כדי לעכב את אכלוס הדירה וכפועל יוצא גם את הפחתת מחיר הדירות.

בתוכנית הסכמי הגג ייקבע המימון לפיתוח תשתיות העל, תשתיות צמודות (פיתוח, מגרשים ציבוריים, סלילת כבישים מדרכות ושבילים, קווי תאורה ופיתוח סביבתי) ומוסדות ציבור חובה (מוסדות חינוך). ההסכם כולל גם התייחסות והתחייבות לבניית מוסדות ציבור רשות (מעונות, מתנ"סים, בתי כנסת ומקוואות) על ידי הרשות המקומית. ההסכם מרכז ומפרט את כל המרכיבים הללו, קובע את העלות שלהם, את מקור המימון ואת לוח הזמנים להשלמתם, כדי שיהיו מוכנים לשרת את הדיירים מיד עם אכלוס מתחם המגורים.

אורי אריאל: "בשורה משמעותית"
על פי המתווה שהוגש לקבינט הדיור, יתואם עם משרדי הממשלה הנוגעים במרכיבים השונים כי המשרדים יכללו בתוכניות העבודה שלהם בשנים הקרובות את התקציבים הנדרשים לביצוע כל מרכיבי הפיתוח בכל מתחם בנייה, בהתאם ללוח הזמנים שייקבע לכל הסכם גג.

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל אומר כי " תכנית קופת החסמים ומתווה הסכמי הגג הם מהלכים אסטרטגיים על מנת להגדיל את היצע הדיור האפקטיבי ובכך להוריד את מחירי הדיור. אזרחי ישראל ראויים למחירי דיור שפויים יותר וחובה עלינו השרים הנושאים באחריות לנקוט במהלכים דרמטיים על מנת להביא מהר ככל האפשר את שינוי המגמה בשוק הנדל"ן. שיתוף הפעולה עם שר האוצר יאיר לפיד ושילוב צעדים אלה יחד עם צעדים נוספים שנידונים עתה הם בשורה משמעותית שנותנת פתרונות מידיים שלהם השפעה אמיתית על שוק הדיור".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, אומר כי "מתווה הסכמי הגג הוא מהלך שובר שוויון שיהפוך את שיווקי רשות מקרקעי ישראל לשיווקים אפקטיביים שיצמיחו עשרות אלפי יחידות דיור , באזורי הביקוש, תוך זמן קצר ומדיד".

עו"ד חיים מסילתי, שמאי מקרקעין, אומר: בתגובה לתוכנית: "שיתוף הפעולה הבינמשרדי באישור הסכמי הגג הוא מבורך ושוב מוכיח את עצמו. אישור הסכמי הגג יביא לתוספת של עשרות אלפי יחידות דיור במרכז הארץ בשנים הקרובות. התשתיות בכלל ותשתיות הכבישים בפרט מהוות גורם משמעותי המסייע בהוצאת פרוייקטים אל הפועל דרך שיווקם בכל רחבי הארץ. העובדה שמשרדי הממשלה (שיכון ובינוי, אוצר, פיתוח הנגב והגליל וכו') עוסקים בנושא הנדל"ן ומנסים כל העת לייצר פתרונות דוגמת קופת החסמים אשר סביר שתסייע בעניין, לפחות בטווח הקצר".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מאוחר מדי- אנחנו כבר לא רוצים לגור בישראל (ל"ת)
  אורן 30/09/2013 03:37
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • אם יש לך אפשרות לעזוב כייף לך. הרבה מאיתנו לא יכולים. (ל"ת)
  מיי שהוו 30/09/2013 21:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  ברטה (ל"ת)
  חרטא 29/09/2013 18:01
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור