מקלות בגלגלים? אריאל ופרץ הצביעו נגד הקמת החברה הממשלתית לדיור

עדכון: הקמת החברה אושרה בסופו של דבר, אולם הסעיפים המגדירים את מתחמי הקרקע יידונו בקבינט הדיור בשבוע הבא
 |  (15)
יאיר לפיד, צילום: Getty images Israel
קבינט הדיור אישר היום את המתווה להקמת חברה ממשלתית שתפקידה יהיה לקדם בניית דיור להשכרה במסגרת פרויקט הדיור הלאומי. החברה שתוקם תהיה בבעלות ממשלתית מלאה, והיא תהווה זרוע ביצוע של הממשלה לצורך קידום, תכנון וביצוע פרויקטים לדיור להשכרה.

מטרותיה העיקריות של החברה תהיינה: איתור מתחמי קרקע פוטנציאלים לפיתוח, קידום תכנון סטטוטורי במתחמים, ביצוע הסדרי קניין ופדיון קרקע, ניהול הפיתוח לרבות בקרה על גופי הפיתוח, ניהול שיווק המתחמים במכרזים במסגרת דיור להשכרה והפעלת מנגנוני פיקוח ובקרה על הזוכים במכרזים. תקציב החברה לתפעול שוטף יעמוד על כ-8 מיליון שקל ויוקצו לה כ-20 מיליון שקל בשנה לצורך קידום תכנון הפרויקטים במשך השנתיים הראשונות לפעילותה.

אולם השר עמיר פרץ התנגד להקמת 150 אלף יחידות הדיור להשכרה בשולי הערים ודרש שיוקמו במרכזן כדי לצמצם את הפגיעה בשטחים פתוחים ולחדש את פנים הערים. לדבריו, "אחת המטרות המרכזיות בכל תוכניות פיתוח ושיווק היא לתת עדיפות להתחדשות עירונית על פני בנייה בשטחים פתוחים חדשים. בצוות 90 ימים תנתן עדיפות להתחדשות עירונית בשטחים קיימים במרכזי ערים ולא בשטחים פתוחים חדשים בשולי הערים ומחוצה להן. על פי הנוסח הקיים בקדנציה הנוכחית לא תצא דירה אחת להשכרה. יש לקדם תכנון קיים ופרויקטים שכבר תוכננו ולא רק תכנון חדש".

הקמת החברה הממשלתית אושרה לבסוף, אך ללא הסעיפים המגדירים את מתחמי הקרקע שבהם תוכל לפעול יידונו בקבינט הדיור בשבוע הבא. אורי אריאל, למרות שתמך פומבית בהקמת החברה הממשלתית, נמנע מהצבעה ופרץ הצביע נגד ההחלטה. אריאל אמר עם סיום הישיבה כי "היו הבנות ומה שקורה כאן לא הוסכם בהסכם הגנ'טלמני בין הצדדים."

דירקטוריון החברה יורכב מעובדי מדינה השייכים למשרדים הרלוונטיים (אוצר, שיכון, פנים ורשות מקרקעי ישראל) ומנציגי ציבור בעלי הכשרה בתחום ההנדסה ותכנון ערים.

נזכיר כי קבינט הדיור אישר את הצעת ההחלטה בדבר "הסכמי הגג" עם הרשויות המקומיות. על פי ההצעה, יוטל על מנהל הכללי של משרד השיכון ומנהל רמ"י בהסכמה עם הממונה על התקציבים במשרד האוצר לגבש ולהביא לאישור מועצת מקרקעי ישראל הסכמים עם רשויות מקומיות לפיתוח קרקעות לבנייה למגורים בשטחן במסלולי שיווק שונים.

מטרת ההסכמים היא הגדלת היקפי השיווקים האפקטיביים ברשויות בהן מצוי מלאי תכנוני של בנייה למגורים מעל 5000 יחידות דיור על ידי טיפול בחסמי פיתוח. במסגרת ההסכמים יינתן מענה לכל הצעדים אותם יש לסיים ולבצע לפני ובמקביל לשיווקי הקרקע, זאת על מנת להסיר חסמים הקשורים לתחבורה, מוסדות חינוך, ביוב ועוד, אשר במצב הנוכחי מונעים שיווקים.

שר האוצר, יאיר לפיד, ציין כי "אישרנו היום שתי החלטות משמעותיות ביותר שיסייעו בטיפול במחירי הדיור הגבוהים. החברה הממשלתית שתוקם תקדם פרויקטים בתחום הדיור להשכרה ותרכז תחתיה את הטיפול בכל שלבי הבנייה החל מאיתור המתחמים ועד לבנייה בפועל ופיקוח על הזוכים במכרזים. בנוסף, אישרנו היום את גיבושם של 'הסכמי גג' מול הרשויות המקומיות, מהלך שיאיץ את בנייתן של אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש ובפריפריה ויסייע בהסרת חסמים שעיכבו עד היום פרויקטים רבים".

אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים, אמר בתגובה: "החברה החדשה מהווה לא יותר מאשר ביזבוז כספי ציבור וזאת, על מנת לייצר עוד כותרת שאולי תיתן מנוח למספר ימים למקבלי ההחלטות. גופים מתכננים קיימים בשפע, אם ברשות מקרקעי ישראל ואם במשרד הפנים ואם בעיריות. הבעיה היא שבבניה להשכרה אין תמריץ כלכלי. למעשה התמריץ הכלכלי הוא כה נמוך, שאפילו הממשלה לא רוצה לעסוק בו ולא מוכנה לבנות בעצמה להשכרה. היא תסתפק בחברה ש'תקדם' תכנון ואנו לצערי, נמשיך להסתפק בהצהרות והבטחות ולא בתוצאות. אם הממשלה לא תתחיל לבנות בעצמה להשכרה, על קרקעות בבעלותה, היא תמשיך להיכשל בייצוב מחירי הדירות, בדיוק כמו שקודמתה כשלה."
תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  דיור הוגן ותחבורה ציבורית טובה, אלה הם אבני הכלכלה. (ל"ת)
  יונה 11/10/2013 15:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  חיפה
  ערן 01/10/2013 09:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יאיר לפיד היקר, אני מאמין בכל ליבי שהגעת לשירות הציבורי עם כוונות טובות, הבעיה שזה לא מספיק. אנחנו מחכים לירידת המחירים כבר חצי עשור. גם אם הייתם מתחילים לטפל בבעיה היום, יקח עוד שנים עד שהמחירים ירדו. בנתיים מה שקורה עם האנשים, המשפחות, אינו סביר. מכיוון שחיפה וב"ש כבר אינן אופציות (גם שם יקר ובשכלול עלויות הנסיעה- יקר מאוד) אנשים בחוסר ברירה, נאלצים לחפש ארץ אחרת לגור בה. זה לא בסדר! אתה וחבריך חייבים להתחיל לעבוד. אם אינכם יודעים מה לעשות, אנה פנו את מקומכם לאנשים מוכשרים יותר. ,
  סגור
 • 11.
  www.mevaker.gov.il/ לתלונות
  מבקר המדינה 30/09/2013 13:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  www.mevaker.gov.il/
  סגור
 • 10.
  כה לחי לאריאל ופרץ..חשפו את גאותו .ואת השחיתות במערומיה (ל"ת)
  יהיר וגאותן 30/09/2013 05:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • תגובה ל 10
  דודו 30/09/2013 08:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  2 לוזרים ואחד שאינו מבין
  סגור
 • 9.
  מאוחר מדי- אנחנו לא רוצים לחיות יותר בישראל (ל"ת)
  רן 30/09/2013 04:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  בדיחה: שר אוצר עיתונאי וסגנו שוטר... (ל"ת)
  אחד 30/09/2013 02:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  תבדקו איך הישראלים בורחים מפה אפילו לגרמניה
  לממשלת הלוזרים 29/09/2013 22:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אל תבנו תחלקו כרטיסים חינם לאלה שרוצים לעזוב יתפנו לכם המון דירות. ממשלת שקרנים ועבודה בעיניים יש פה הכל שילוב של קומוניזים נוסח שלי וגם לפיד שהורסים ומצד שני סגידה לעשירים והנצחת העוני. ממשלה מלאה רשעים . בא לי להקיא
  סגור
 • 6.
  8 מיליון שקל בקושי מספיקים לבניית 2 בניינים...
  RealRecheck 29/09/2013 14:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  במקום ניתוח לב, לפיד מציע לנו פלסתר ! הגיע הזמן להתנתק מהספינים של הפוליטיקאים והבטחות השווא שלהם. אל תתנו להם להמשיך ולהשלות אתכם. קחו את עתידכם הכלכלי בידיים ותעברו לפלטפורמה מהפכנית, שמאפשרת לכל אחד לנצל הזדמנויות לשיפור מצבו הכלכלי. התחום הראשון בו אומני כריית המידע שלנו בחרו להתמקד הוא פיתוח דרך חדשנית לרכישת נדל"ן למגורים בארה"ב. אנחנו: לא מתווכי נדל"ן, לא קונים ולא מוכרים נכסי נדל"ן וגם לא מקבלים עמלה מגורמים המעורבים ברכישה ובמכירה של נכסי נדל"ן. ראו אותנו בגוגל.
  סגור
 • 5.
  הממשלה רמסה זכויות נכים אין טיפולים השמה והכשרה מקצועית
  נכה צ בוגר עד20אחוז 29/09/2013 11:05
  הגב לתגובה זו
  8 1
  הופקרנו ונגזלנו על ידי פרזיטים מושחתים!!!
  סגור
 • 4.
  שני לוזרים ...אין מילה אחרת!!
  נוחי 29/09/2013 10:08
  הגב לתגובה זו
  5 1
  יאיר אתה בלוף גדול ....
  סגור
 • 3.
  שטויות. לא יצא כלום. "הכל דיבורים". תסמכו על לפיד.
  דב 29/09/2013 10:05
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בקרוב עליה דרסטית במחירי הדיור. זה מה שרציתם ואכן קיבלתם.
  סגור
 • 2.
  סתם פיקציה מנסה להציל את עצמו ולסדר גוב לשני שלא יעבוד
  מאוכזב לפיד 29/09/2013 09:37
  הגב לתגובה זו
  7 0
  עליכם פעם אחת הצליח לו
  סגור
 • 1.
  סתם ביזבוז כספי ציבור
  דוד הבנאי 29/09/2013 09:30
  הגב לתגובה זו
  8 0
  לפיד רוצה להרשים ולהראות שהוא עשה משהוא שונה אני לא מבין האים אין מספיק חברות משכנות במדינה הזו יש לאפשר להם לבנות ולהשכיר דירות כפי שהחברה הזו מעוניינת לעשות חברות כגון עמידר עמיגור פרזות חלמיש כל החברות הממשלתיות לא די שיש בהם אבטלה סמויה הוא מעוניין להקים עוד חברה משרות על חשבון הציבור. מי שישלם זה אנחנו שלא נבין למה הכל עולה עד מתי ההפקרות ?
  סגור
 • לפיד רוצה להנציח את בעיית חסרי הדיור
  עבודה בעיניים 29/09/2013 22:16
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לנצח יגורו בשכירות . אין עתיד עם יש עתיד. האיש מנותק מעצמו . מי נפל בפח והצביע לו? בושה בושה בושה. ואיפה ראש הממשלה עוד מנותק שחי במטוס במיטה מעופפת. חבורה של לוזרים
  סגור