קרוב לשיא: היקף המשכנתאות באוגוסט ירד 4.3% ל-4.8 מיליארד שקל

כך עולה מנתוני בנק ישראל. בהשוואה לחודש יולי נרשם קיטון של 4.3% בהיקף המשכנתאות
 | 
נדל"ן
שוק המשכנתאות ממשיך לשמור על רמת פעילות גבוהה – לפי נתוני שפורסמו היום (ד') היקף המשכנתאות לחודש אוגוסט הסתכם בכ-4.786 מיליארד שקל, ירידה של 4.3% בהשוואה לנתוני חודש יולי אשר הסתכמו בכ-5 מיליארד שקל.

בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשם קיטון של כ-18% בהיקף המשכנתאות, זאת מאחר שבספטמבר 2012 שיעור המע"מ הועלה באחוז, דבר אשר גרם להקדמת רכישות. באותה התקופה אשתקד נרשם היקף משכנתאות של 5.817 מיליארד שקל, הגבוה ביותר בהיסטוריה.

בסך הכול בחודשים יולי ואוגוסט השנה ניטלו משכנתאות בהיקף של כ-9.8 מיליארד שקל, זאת בהשוואה ל-10.7 מיליארד שקל אשתקד.

נזכיר שבחודש שעבר הטיל בנק ישראל פצצה כאשר פרסם את הוראתו הרביעית במספר בשוק המשכנתאות . ההנחיות החדשות מגבילות את שיעור ההחזר מן ההכנסה, את חלק ההלוואה שניתן בריבית משתנה ואת התקופה הסופית לפירעון ההלוואה. כאשר לפי בנק ישראל מטרת ההנחיות היא להפחית את הסיכון, ובפרט את סיכון הריבית, של הציבור שנוטל משכנתאות בתנאים שעלולים לסכן את יכולתו העתידית לפרוע את המשכנתה וכפועל יוצא את הסיכון הגלום בהלוואות אלו למערכת הבנקאית.

מבדיקה שערך Bizportal יחד עם 'טאבו ישיר משכנתאות' מקבוצת קו מנחה, עלה כי שינוי תמהיל המשכנתא שדרש המפקח על הבנקים בבנק ישראל עשוי להגדיל את החזר המשכנתא השנתי בכ-2,000 שקל בשנה .

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה