עיריית בני ברק חוייבה לפרק חוות גנרטורים ולשלם 50 אלף שקל קנס

ביהמ"ש המחוזי בת"א קבע כי ההיתרים להצבת הגנרטורים המייצרים "חשמל כשר" בשבתות וחגים אינם חוקיים
 | 
חרדי, צילום: Getty images Israel
עיריית בני ברק לא תוכל להמשיך לייצר חשמל בשבתות - ביהמ"ש המחוזי בתל אביב גינה את התנהלות העירייה וניסיונותיה להכשיר חוות גנראטורים פירטית המייצרת "חשמל כשר" שפוגעת באינטרסים של התושבים הסמוכים לחווה ומהווה סכנה בטיחותית, וקבע שעל העירייה להפסיק באופן מיידי ולאלתר את פעילות החווה הפירטית ופסק 50 אלף שקל לטובת העותרים.

פסק הדין הנוכחי הוא השלישי במספר שניתן עד כה לפינוי הבניה ולהפסקת השימוש בכל הנוגע לחוות הגנרטורים הפיראטית ב "גבעת הבנים" בבני ברק ב-7 השנים האחרונות, זאת על רקע היעדר רישוי והיותו של המתקן סכנה בטיחותית לתושבי המקום.

תחילתה של הפרשה בשנת 2007 עם הנחת גנרטורים בקרקע ללא היתר בנייה. בעקבות צעד זה עתרו תושבים המתגוררים בסמיכות למקרקעין, נגד הצבת הגנראטורים בקרקע ובית המשפט קבע ביום 1 במאי 2008 שעל הוועדה לתכנון ובנייה והעירייה לפעול לפירוק החווה. תחת זאת, החליטו עיריית בני ברק והוועדה המקומית להוציא היתרי בניה לחווה הלא חוקית, וזאת בניגוד לעמדתה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז תל-אביב שקבעה שאין בידי הוועדה המקומית בני ברק סמכות להנפיק היתרים לגנראטורים.

ניסיון זה של העירייה להכשיר את החווה הלא כשרה לייצור חשמל כשר, הביאו את העותרים לפנות שוב לביהמ"ש. ביהמ"ש פסק שוב שהחווה נעדרת חוקיות וקבע שההיתרים שניתנו על ידי המשיבים - הינם בלתי חוקיים ובטלים. בצד הגשת ערעור, עיריית בני ברק והוועדה המקומית לא פעלו בהתאם לפסק הדין, ואף לא הגישו בקשה לעיכוב ביצועו. בעקבות צעדים אלו התושבים פנו לביהמ"ש וטענו לביזיון בית המשפט. ביהמ"ש קבע שעל העותרים להגיש עתירה מנהלית כנגד מחדלם של המשיבים באכיפת פסק הדין ולעתור לחייבם לפעול במסגרת הסמכויות הנתונות להם.

"אין חולק כי המשיבים אכן מבזים את בית המשפט ומתעלמים מפסקי דין מפורשים המורים כי היתרי בניה לגנרטורים ניתנו שלא כדין. המשיבים אף אינם טורחים לבקש עיכוב ביצוע של פסק דין עד להכרעה בערעור שהוגש על ידם – משל מדובר בפיסת נייר שאינה מחייבת אותם", אמרה השופטת בפסק הדין. עוד היא הוסיפה ש"גם עתה, לאחר שהוגשה עתירה מנהלית נוספת, לא טרחו המשיבים להגיש תגובה מטעמם, כאשר הם מסתתרים מאחורי טענה סתמית של בא-כוחם, כי לא הבין "מה הסטטוס של הדיון."

את העותרים ייצגו עורכות הדין דפנה תמיר וענת בירן.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה