לגעת בשמים: אושרה הקמתו של המגדל הגבוה בישראל, 80 קומות - על הצומת

תוכנית 'קרן הקרייה' בתל אביב תכלול 4 מגדלי מגורים, מסחר ופנאי בין הרחובות מנחם בגין לשאול המלך - צפו בתמונות ההדמיה
 |  (7)
קרן הקריה, צילום: ויו פוינט
אזור הקרייה משנה את פניו בשנים האחרונות עם שימורה של שכונת הטמפלרים 'שרונה' והקמתם של מספר מגדלי מגורים ומשרדים באזור, בדגש על מגדל המשרדים שקבוצת עזריאלי מקימה באזור שצפוי להיות הגדול בישראל. האזור משתלב במתחם העסקים הראשי, אשר יכלול מגדלי משרדים ומגורים בין תחנת רכבת מרכז לקצה רחובות מנחם בגין-המסגר.

היום (ד') אישרה ועדת התכנון המקומית תל אביב את תוכנית קרן הקרייה הכוללת את קומפלקס המגורים, העסקים והפנאי הגדול במדינה. הפרויקט מצוי בפינה הצפון מזרחית של מתחם צפון הקריה בשטח של כ-38 דונם. פרויקט זה מהווה את המתחם השני אותו מאשרת העירייה בשטחי מחנה "צפון הקריה" זאת במסגרת "הסכם הקו הירוק" שנחתם בין מינהל מקרקעי ישראל, עיריית תל אביב-יפו, משרד האוצר ומשרד התחבורה ואשר כולל מספר פרויקטים באזור וקושר את ביצועם עם פתרון לשיקוע קו הרכבת הקלה העוברת ברחוב אבן גבירול בתת- הקרקע (הקו הירוק).

צפו היכן הולכים להקים מגדל יוקרה של 50 קומות
הדמיית המגדל בן ה-80 קומות ; קרדיט: ויו פוינט
הדמיית המגדל בן ה-80 קומות ; קרדיט: ויו פוינט

הפרוייקט, המקודם על ידי רשות מקרקעי ישראל נועד לענות על מצוקת המשרדים והמגורים בתל-אביב. שטחו של המתחם 240,000 מ"ר והוא יכלול כ-100,000 מ"ר משרדים ו-כ-770 דירות. כחלק מהפרויקט ייבנו מגדל משרדים בן 80 קומות מגדל משרדים נוסף בן 50 קומות ושני בנייני מגורים בני 45 קומות כל אחד.

הועדה המקומית קבעה כי 20% מהשטח המיועד למגורים יוקצה ליחידות דיור קטנות, אשר שטחן יהיה עד 65 מ"ר עיקרי. שאר יחידות הדיור יהיו בשטח של כ-85 מ"ר עיקרי.
המתחם מלמעלה; קרדיט: ויו פוינט
המתחם מלמעלה; קרדיט: ויו פוינט

מגדלי המשרדים מעוצבים כפריזמות משולשות והם קרויים בפי מתכנני המתחם "מגדלי הטובלרון". אחד המגדלים בפרוייקט הינו הגבוה ביותר עד כה בישראל. כחלק מתכנון הפרוייקט-בנייני המגורים ייבנו מעל קומות מסחריות. בין הבניינים תוקם כיכר תוססת עם מעבר בין הרחובות שאול המלך ודרך בגין. הכיכר תכלול בתי קפה וארקדה מסחרית. המדרכות, כולל שטחי הסטווים לאורך רחוב שאול המלך יהיו ברוחב של כ- 16 מטרים וישלבו פתרון פיתוח גינון ונטיעות לרבות שביל אופניים כפי שיאושרו בתוכנית עיצוב אדריכלי ופיתוח סביבתי.
הדמיית השטח; קרדיט: ויו פוינט
הדמיית השטח; קרדיט: ויו פוינט

דגש מיוחד הושם על נגישות ותנועת הולכי הרגל מהמתחם ואליו ובתוכו כמו כן על חניה נוחה ומספקת לדיירי המתחם בעלי העסקים והאורחים. בפרויקט חניון תת קרקעי שהכניסות אליו הן מרחוב שאול המלך ומהמשך רחוב וייצמן.

גילי טסלר, מתכננת מרחב תל אביב מוסרת כי "חשיבותו של פרוייקט קרן הקריה נמדדת במספר פרמטרים, ביניהם: מרכזיותו בהוויה העירונית, הגדרת מיקומו כמתחם המהווה נקודת ציון למגיעים לעיר ותכנונו כמתחם מעורב שימושים הנגיש לכל. כמו כן, המתחם נושא במטלה ציבורית חשובה שהינה שיקוע הקו הירוק של הרכבת הקלה בציר אבן גבירול, והוא מוסיף ותורם להגדלת משמעותית של היצע יחידות הדיור הקטנות בעיר במיקום מרכזי."
הדמיית המתחם; קרדיט: ויו פוינט
הדמיית המתחם; קרדיט: ויו פוינט


הסכם הקו הירוק נחתם בחודש יוני 2012 והוא כולל את שיקוע הקו הירוק בציר רחוב אבן גבירול וקידום תכניות המדינה המצויות באזור זה. שיתוף הפעולה במקרה זה בין עיריית תל אביב-יפו, מינהל מקרקעי ישראל, משרד התחבורה ומשרד האוצר, אפשר, במקביל לקידום תכנון ציר הקו הירוק כציר משוקע, קידום של 4 תכניות בנין עיר באזור שבין אבן גבירול למתחם סבידור - רכבת ארלוזורוב הקרוי מתחם 2000, תכניות שיוסיפו אלפי יחידות דיור חדשות במרכז תל אביב-יפו.

תכניות אלה מקודמות בלוחות זמנים מזורזים תוך שימת דגש לתכנון משלב שטחי ציבור בנויים אשר יתרום לאזור ויאפשר חידוש ופינוי של חלקים נכבדים מאזור צפון הקריה ושינוי משמעותי באזור תחנת הרכבת סבידור וסביבותיה.
הדמיית המתחם; קרדיט: ויו פוינט
הדמיית המתחם; קרדיט: ויו פוינט


אדריכל התוכנית: יצחק חלפון (א.י. אדריכלות ובינוי ערים)
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  בקצב של הבירוקרטיה שלנו יקח 30 שנה לבנות (ל"ת)
  בצומת עלית גם לא בנו 05/08/2013 02:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  אל תשכחו לתת קרדיט ל'רשות מקרקעי ישראל' , בכל זאת.... (ל"ת)
  קרדיט 31/07/2013 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 4.
  מיסים מיסים והם מתגלגלים מצחוק
  gunr 31/07/2013 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עד כמה חמורים יכולים להיות פרייארים ולהכניס אתנן למאכרים .......
  סגור
 • 3.
  אבל אמרו שאין מקום לבנות במרכז!!!
  זוג צעיר 31/07/2013 13:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וחוץ מזה זה יהיה דיור בר השגה??? מה שבטוח זה יהיה "דיור בשחקים"
  סגור
 • לא זה יהיה בחינם. רק תבוא.-- תלך לבאר שבע לירוחם וכו' (ל"ת)
  אבנר 31/07/2013 15:18
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  מיני מנהטן? לא. מגדלי בבל. (ל"ת)
  וואצ'ר 31/07/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  מעניין מי יוכל לקנות דירות במגדלים האלו?!
  המושיע 31/07/2013 12:13
  הגב לתגובה זו
  7 1
  רק בעלי פרוטה בכיסם קרי 3 מליון שקל ומעלה לדירת 3 חדרים. אין סיכוי שמעמד הבינים ורוב הציבור יוכל בכלל לקנות במגדלים האלו. עוד פעם בונים בתל אביב אך ורק למליונרים שרוב השנה לא יחיו בדירות , פשוט הזוי. הדירות יהפכו לריקות כמו במגדלי U וחבריהם. נמאס שמאשרים בתל אביב רבתי אך ורק דירות יוקרה. הורג את העיר ויגרום בעתיד לעיר זקנה שצעירים לא יכלו לקנות ולגור בה. חולדאי תתפטר כמה שיותר מהר. במקום מגדל יוקרה הייתי בונה לצעירי העיר מגדל שם, דירות להשכרה ואו במחירים הגיוניים.
  סגור