"הממשלה תגרום לזינוק משמעותי בדמי שכירות ולפתיחתו של שוק שחור"

כך אמר יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס ביחס להחלטה לבטל את הפטור ממס שבח על מכירת דירה כל 4 שנים
 |  (7)
בנייה
"דיכוי שוק משקיעי הנדל"ן יביא לעלייה משמעותית במחירי השכירות ויפתח שוק חדש של מיליארדי שקלים בפני ההון השחור", כך אמר היום אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים ביחס להחלטת הממשלה לבטל את הפטור ממס שבח על מכירת דירה בתוך פחות מ-4 שנים, למי שבבעלותו יותר מדירה אחת.

לדבריו, "מדובר באקט פופליסטי מזיק. משקיעי הנדל"ן, שסומנו כ'אויבי העם', הם ברובם מאות אלפי משקי בית קטנים, שבבעלותם לרוב שתי דירות בלבד. הם אלה המקיימים את שוק השכירות במדינת ישראל, במקום שממשלת ישראל לדורותיה לא רוצה להיות."

"בעוד שבמדינות ה-OECD שיעור הדירות בבעלות ממשלתית עומד על כ-15 אחוז, הרי שבארץ מדובר ב-3 אחוזים בלבד (כ-66,000 יח"ד), המשמשות לדיור ציבורי סוציאלי בעיקר. באם תצליח תכנית הממשלה לדיכוי שוק משקיעי הנדל"ן, או אז יקרו שני תהליכים מקבילים: הראשון, ירידה בקצב התחלות הבניה (עקב ירידה בביקוש מצד משקיעי הנדל"ן) והשני - עליה משמעותית במחירי השכירות, אחרי שדירות רבות יצאו מהשוק להשכרה. שני התהליכים רעים מאוד למשק. רעים למעמד הביניים ובעיקר לשכבות החלשות, שאין בבעלותן דירה".

דנוס הוסיף ואמר: "חמור מכל, מה שעשתה ממשלת ישראל בהחלטה האומללה הזו, היא לפתוח שוק חדש של מיליארדי שקלים בפני ההון השחור, עליו הכריזה הממשלה מלחמה רק לפני חודשיים. עד היום, כל מוכר דירה אמנם חיכה לפטור לו הוא זכאי לאחר 4 שנים, אך עם זאת סירב להצעות לקבלת חלק ממחירה בכסף שחור ו'להשחיר' כסף לבן. מהיום, לצערנו, גם למוכרי הדירות "משקיעי הנדל"ן" יש תמריץ לעבוד במזומן, וההון השחור שרק מחפש אפיקי השקעה חדשים יגיע לשם במהרה. ההשלכות הפיסקליות ברורות, אך נראה שלא נלקחו בחשבון. מה שבטוח שהמשק בכללותו, על חלקיו השונים, יפסיד מהמלך השגוי הזה, וזאת, בכל הזירות שתוארו".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  הפוך לגמרי. זה יוזיל את הדירות וגם את השכירות.
  הומלס מהולמס פלייס 25/07/2013 03:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל דירה שמשקיע ימכור, תימכר לזוג צעיר שהיום שוכר דירה כי אין לו כסף למכור. גל המכירות של המשקיעים יגדיל את ההיצע ויפיל את המחירים של הדירות. המוני אנשים יעלמו ממעגל השוכרים והביקוש לשכירות ירד מאוד. כאשר דמי השכירות ירדו, גם יהיה פחות אטרקטיבי לקנות דירה להשקעה, (ובנוסף בגלל שיש מס שבח) ואז יהיה פחות ביקוש לדירות בשוק, דבר שיוריד את מחירי הקניה עוד יותר. התחלות הבניה לא תלויות בביקוש, אלא בחסמים של ועדות התכנון ושיווקי קרקע "ספסרות קרקע" של רשות מקרקעי ישראל. אם ימשיכו להוזיל את הקרקע, היזמים יתנפלו על ההזדמנות ויבנו כמה שיותר. את הדירות באמת לא יקנו משקיעים אלא צעירים, והצפת השוק בדירות תוריד את המחיר.
  סגור
 • 6.
  אינטרסנט שחי משוק הנדלן ופוחד מהרגעת השוק.נייר סובל הכל (ל"ת)
  איש 23/07/2013 15:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  שכר דירה
  זאב 23/07/2013 14:52
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אין שום הצדקה לא להטיל מס מלא על שכר דירה .יחד עם יש צורך בפיקוח על שכר דירה במשך 3-4שנים .
  סגור
 • 4.
  השכירות צפויה לעלות ולסגור פער של 20% מול מחיר הדירה
  יוסמוסבוס 23/07/2013 14:46
  הגב לתגובה זו
  2 2
  תשואות המשקיעים על דיור במרכז ירדו באופן משמעותי
  סגור
 • 3.
  בעלות ממשלתית על דירות זהו חלומו הרטוב של המרואיין?
  ברנדון 23/07/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אם יש דבר טוב אחד בתחום הדיור הרי זהו הבעלות הממשלתית המצומצת על דירות
  סגור
 • 2.
  אפשר להגיד הכול ,בערוץ אחד אמרו שבאילת לא מרגישים את
  בא 23/07/2013 14:29
  הגב לתגובה זו
  3 2
  החום בגלל שאין לחות ,והטלויזיה לא נפלה , איזה אינטרסנט רוצה להגיד עוד כמה מילים ,בבקשה ,המסך לא יסדק .
  סגור
 • 1.
  שטויות, אנשים פשוט לא ימכרו את הדירות להשקעה שלהם..
  אנונימי 23/07/2013 14:14
  הגב לתגובה זו
  8 3
  אין שום סיבה שדירה תהיה פטורה ממס שבח וכל אפיק השקעה אחר לא. כל עוד השכירות לא ממוסה ו/או קל יחסית להעלים את ההכנסה ממנה הכל בסדר.
  סגור