אושר: מס הרכישה על מקרקעין יעלה ל-6%, קבלן שיבנה מהר יזכה להטבה

כך אישרה לפני זמן קצר ועדת הכספים, בהתאם לחוק ההסדרים שאושר בשבוע שעבר. עוד אושר - הפחתת תקרת הפטור ממס על הימורים
 |  (8)
בנייה
ועדת הכספים אישרה היום (ב') תקנות הקובעות כי מס הרכישה על מקרקעין יעלה מ-5% ל-6% החל מה-1 בינואר 2014. כמו כן אישרה הוועדה שתקרת הפטור מתשלום מס בגין זכייה בפרסים בהימורים, בהגרלות ובכל פעילות מניבה פרסים, תפחת מ- 60,720 שקל ל- 50 אלף שקל. אישור התקנות בא כהמשך להוראה שאושרה בשבוע שעבר בחוק ההסדרים, אך אמורה לצאת אל הפועל באמצעות תקנות עליהן חתום שר האוצר.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "מדובר בעוד מהלכים מבין כמה חלופות שהצענו לאוצר על-מנת להגדיל את הכנסות המדינה, שלא בדרך של גזירות קשות על הציבור. בימים הקרובים נדרש לאשר דברים נוספים כחלופות לגזירות".

סמנכ"ל בכיר כלכלה ותכנון, ברשות המסים, ערן יעקב, הסביר את השפעת הורדת תקרת הפטור: "ההכנסות למדינה ממסים על רווחי הימורים והגרלות נעות בין 50 ל- 60 מיליון שקל בשנה. הקטנת תקרת הפטור ממס, צפויה להוסיף עוד 10 מיליון שקל".

בעניין השינוי במס הרכישה, אמר יעקב, כי "מס הרכישה של קרקעות יעלה באופן גורף על כל מה שלא לצורך בניית דירת מגורים. ההעלאה מ- 5% ל-6%. מתחילה הכוונה היתה להחריג ולתת זיכוי של 1% על רכישת קרקע למגורים, על בניית 8 יחידות דיור לפחות בתוך שלוש שנים. בפועל, התקנות שאושרו קובעות זיכוי של 1% על קבלת היתר לבניית מגורים, החל מיחידת דיור אחת, בתוך שנתיים לכל היותר מרגע אישור התב"ע."

סגן ראש אגף התקציבים באוצר, ראובן קוגן: "המהלך נועד לתמרץ יזמים וקבלנים להשלים פרויקטים כמה שיותר מהר. מלכתחילה סברנו שיש לעודד בנייה רוויה ולא בתים פרטיים, וילות וכד', תוך השלמת הבנייה בתוך 3 שנים, מרגע קבלת ההיתר. אך בסוף החלטנו להוריד את ההתנייה של 8 דירות ובמקום 3 שנים עד להשלמת הבנייה, 24 חודשים עד לקבלת ההיתר לבנייה מרגע אישור התב"ע וזוהי הצעתנו החדשה לוועדה. קיימות טענות מצד הקבלנים שמשך הזמן לבנייה הולך ועולה. זה נכון אולי, לגבי התב"ע, אך מרגע שניתן שהתב"ע אושרה, ההיתר לבנייה ניתן בכל הארץ בממוצע בין חצי שנה לשנה וחצי, במקרים חריגים אחרי שנתיים. לכן אנחנו חושבים ששנתיים זה אופטימלי".

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון: "מה שקוגן אמר על הוצאת היתרים זה עולם אידיאלי עבורנו. בפועל אין זה כך והמינימום הם אותם 36 חודשים בהצעה המקורית".

קוגן הגיב לדבריו ואמר: "מה שגורם להתמשכות יתר זה הרצון לשנות תב"עות. שינוי תב"ע, נובעת מכוונת היזם להגדיל זכויות ואת הרווחיות וזה לא עולה בקנה אחד עם הכוונה להגדיל את מהירות הבנייה על-מנת להגדיל את היצע הדירות למגורים. אם קבלן רוצה לשנות תב"ע ולקבל יותר אחוזי בנייה, אזי זה לוקח יותר זמן. ללא שינויי תב"ע, אין כל סיבה שהקבלנים לא יעמדו בלוחות הזמנים".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  בואו נבטל קביעות לעובדי מדינה ונראה כמה באמת נחוצים . (ל"ת)
  בא 22/07/2013 14:30
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 4.
  תהיו בטוחים שזה לא לטובת אף אחד רק להעשיר את האוצר
  גזירות על הנדלן 22/07/2013 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא אכפת להם מהבועה אם היה אכפת להם הם היו משחררים קרקעות או מחליטים על פינוי בינוי כל בניין בן 50 שנה שיהרסו ויבנו ואז גם היו שומרים את הקרקעות למשיח. אבל הם מנצלים את המצב שהעם בתרדמת ומטילים מיסים על בעלי דירות להשקעה חחח . זה לטובתכם? לא זה יגדיל את ההיצע? להפך הם לא ירצו למכר ולשלם מס. אבל מי שיהיה מוכרח אז הם יגזרו על חשבונו קופון. בסוף כל המשקיעים יברחו לחו"ל להשקעות כפי שכבר קורה חצי ברלין זה ישראלים שברחו מהשקעות פה. לכם לא יצא מזה כלום להפך. האוצר משקר את כולם.
  סגור
 • 3.
  מתעסקים בכל דבר כולל הגרלות חחחח המצב באמת קשה
  גזירות האוצר 22/07/2013 14:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם הם צריכים לחכות למישהו שיגריל משהו בטוטו
  סגור
 • 2.
  צריך מס 10%-- קבלן שיבנה פחות מ-3 שנים יקבל 5% החזר
  שלום 22/07/2013 13:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא בונים מספיק- צריך לתמרץ את הקבלנים
  סגור
 • לך לאם המושבות בפ"ת תראה איזה מגדלים איזה צפיפות
  הקבלנים כן בונים 22/07/2013 14:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לוקח לאנשים בבוקר לצאת מהחניון התת קרקעי בבית חצי שעה כי הרחוב חסום ע"י כל אלה שיוצאים לעבודה. הממשלה לא משחררת קרקעות והממשלה לא מעודדת פינוי בינוי הם רוצים מחירים גבוהים. להאשים את הקבלנים זה הכי קל במחירים האלה אפילו הקבלנים יודעים שזה בועה והם בונים. הממשלה אשמה ומסיתה את האש לקבלנים העיקר שהם יפסידו אבל המדינה לא.
  סגור
 • 1.
  מס על מס ,כול דבר פותרים עי מיסים חדשים ,העיקר שיהיה
  בא 22/07/2013 12:58
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כסף לחלק לבטלני המדינה ,אלה 50 אחוז של עובדי מדינה שאוכלים מחרבנים ולא עובדים .
  סגור
 • תמיד דוחפים קדימה את ה30 אחוז שבאמת מגיע להם ,רופאים
  בא 22/07/2013 14:26
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חיילים קרביים ,מורים כמו שציינת ,לא כולנו נולדנו אתמול .
  סגור
 • אתה חי בסרט שהם לא עובדים הם מקבלים משכורות נמוכות
  עובדי המדינה 22/07/2013 13:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מי שלא עובד ומקבל הרבה כסף זה המנהלים והסגנים למשל בהוצאה לפועל בתל אביב יש שני סגניות למנהלת שכל היום לא עושות כלום ויושבות בדלת סגורה וגם לא עוזר פניות לאף גורם בממשלה. זה החזירות כי שתי הסגניות נהיו בגלל קשרים עם מנהל קודם שדאג להם . זה הנבזות ולא השאר יש כאלה עובדי מדינה שעובדים קשה רופאים, מורים וכו' הם לא עובדים?
  סגור