שינוי כיוון: "משקיעים מתחילים לחזור לספרד ואיטליה, הנדל"ן מתקרב לתחתית"

חברות ביטוח אירופיות וקרנות חוזרות לאט לאט לרכוש נכסים בדרום שקרס - "התשואות גבוהות יותר מאשר בלונדון ופרנקפורט"
 |  (6)
עיירה אירופית
לאחר שמחירי הנדל"ן בארצות הברית רשמו עלייה של 12% בשנה החולפת, ומקומות כמו מנהטן ו ברוקלין חוזרים לרתוח כמו בימי ערב המשבר, האם כעת הזמן לזנוח את רעיון ההשקעה בארצות הברית ולבחון את אירופה, או יותר נכון את ספרד ואיטליה. חברות הנדל"ן הגדולות באירופה מתחילות לבצע את השקעותיהן הראשונות בדרום היבשת מאז הצניחה הכלכלית. כך פורסם בבלומברג.

אקסה ניהול נדל"ן (Axa Real Estate Investment Managers) הצרפתית, קרן השקעות הנדל"ן הגדולה באירופה, המנהלת נכסים בשווי 45 מיליארד אירו, רכשה בחודש שעבר בניין משרדים ב-224 מיליון דולר בברצלונה ופארק מסחרי במילאנו. "היה יותר מדיי חוסר ודאות בשוק לאחרונה, יש סימנים כעת שאנחנו מתקרבים לתחתית, למרות שייתכן ועדיין נראה תנודתיות", מוסרים בחברה.

"הרבה משקיעים בינלאומיים נכנסים לשוק"
התחזיות החיוביות לשיפור כלכלי באיטליה וספרד, אשר לפי הערכות כלכלנים יצמחו ב-0.7% ו-0.9% בהתאמה ב-2014, לאחר שנתיים של התכווצות, מושכות חברות דוגמת אליאנז הגרמנית (Allianz) וקרנות הון סיכון זרות לחפש עסקאות, במיוחד לאחר שהסיכויים להתפרקות גוש האירו התפוגגו. אליאנז רכשה בחודש יוני שני בניינים ברומא ומילאנו, ההשקעות הראשונות שלה באיטליה ב-5 השנים האחרונות. המשקיעים מצליחים להשיג במדריד של 6.25% בבנייני משרדים, בהשוואה ל-5.75%, ו-6% במילאנו, זאת לעומת 4.9% בפרנקפורט ו-4.75% בלונדון.

"יש הרבה מאוד משקיעים בינלאומיים שחוזרים לשוק, או נכנסים אליו בפעם הראשונה", אומרים בזרוע הנדל"ן של אליאנז באיטליה, אשר בכוונתם להשקיע חצי מיליארד אירו במדינה בשנים הקרובות. "המשקיעים מבינים שההשקעה באזור היא כבר לא כמו תפיסת סכין נופלת."

ההתעניינות המחודשת בספרד ואיטליה מגיעה לאחר שהיקף ההשקעות בנדל"ן מסחרי במדינות אלו צנח ב-50% ו-70% בהתאמה בהשוואה לימי ערב המשבר והגיע לשפל משנת 2001. כלכלנים צופים שבתחילת 2014 ההשקעות במדינות אלו יגיעו לרמה ששררה ערב המשבר, ולהערכתם ב-2013 היקף ההשקעות יהיה 3.5 מיליארד אירו באיטליה ו-2.5 מיליארד אירו בספרד.

"איטליה יותר מבטיחה מספרד"
כיום מרבית עסקאות הנדל"ן באירופה נעשות בגרמניה ובריטניה, שתי מדינות הנחשבות לחופי מבטחים, אולם כעת המשקיעים מחפשים השקעות עם תשואה יותר גבוהה ומוכנים לשאת בסיכון. שוק הנדל"ן של איטליה יותר מבטיח מזה של ספרד מאחר והיא לא סובלת מעודפי היצע ותעשייתה מפותחת בהרבה. ספרד עדיין במצב קשה עם אבטלה בשיעור של 27%, אולם בנק Sareb, אשר ברשותו בתים נכסי נדל"ן בהיקף של 90 מיליארד אירו, מתכונן למכור בשנה הקרובה נכסים בהיקף של 1.5 מיליארד אירו במחיר מופחת. אפולו גלובל (Apollo Global Management ), חברת השקעות מניו יורק, מתכננת לרכוש הלוואות נדל"ן מבנקים ספרדיים בהיקף של כמיליארד אירו.


קטאר משקיעה במילאנו
קרן ההשקעות של קטאר הודיעה בחודש מאי כי תרכוש 40% מרובע העסקים החדש ההולך ונבנה במילאנו. עלות ההשקעה בפרויקט טרם פורסמה, אך לפי הערכות בשוק תסתכם בכ-2 מיליארד שקל. בחודש יוני הקרן רכשה את מלון ה-W בברצלונה ב-200 מיליון אירו. בנוסף, בחודש פברואר רכשה קרן השקעות מלוקסמבורג נכסים לוגיסטיים בכ-220 מיליון אירו.

בספרד ניתן לראות בשנה האחרונה השקעות מצדן של משפחות עשירות ממדינות דוגמת מכסיקו, צ'ילה וונצואלה, אשר מרגישות כעת יותר בנוח לפעול בשוק.

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  נדל"ן בברצלונה
  אלון 18/07/2013 15:21
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ממליץ על האתר הבא: http://www.skyholdings.es/he השקעתי דרכם והתשואה יפה מאוד
  סגור
 • 4.
  למי יש כסף לקנות שם? (ל"ת)
  זאוס הסקסי 16/07/2013 12:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  שקר גס ובוטה! הנפילה עדיין בעיצומה! לא תופסים סכין נופל
  מכיר שם 16/07/2013 12:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ראו הוזהרתם! זה יכול להיסתיים בפירוק האיחוד, מלחמה, או כל מה שהדמיון נותן... זהירות רבה מתבקשת...
  סגור
 • 2.
  מסוכן להחריד, לברוח כמו מאש, אירופה גוססת
  עדי 16/07/2013 12:00
  הגב לתגובה זו
  3 2
  איטליה וספרד עוד לא אמרו את המילה האחרונה בקריסתן
  סגור
 • 1.
  עדיף לקנות בספרד מאשר בארץ, אנחנו לפני בועה כאן
  מוטי 16/07/2013 11:58
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בספרד המחירים מצחיקים
  סגור
 • בועה וגם איראן גרעינית הנדל'ן בישראל הולך להתמוטט
  ארצי 02/02/2015 05:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אל אזור האפס המוחלט, כבר היום מספר הדירות בישראל הנמכרות עם הריהוט המלא הולך ומתרבה עם ההבנה שזה מה שהולך לקרות, וומצטרפים לילדיהם שכבר לא כאן.
  סגור